Zaveďte ekologii na operační sály a ušetříte, tvrdí studie
„Operační sály jsou velmi významný zdroj zdravotnického odpadu,“ píše jeden z autorů analýzy Yoan Kagoma z Western University. Operační sály vyprodukují v průměru 20–33 % všeho nemocničního odpadu. Tento odpad patří do tzv. nebezpečného odpadu a musí být zpracován za vysokých teplot, zpravidla spálením. To je jednak drahé a jednak to má negativní dopady na životní prostředí i zdraví lidí.
Nemocnice přitom nejsou zanedbatelným hráčem co se týče vlivu na životní prostředí. Čísla za rok 2007 ukazují, že v amerických nemocnicích vzniká 8 % všech tamních skleníkových plynů a vyprodukují více jak 1,8 miliardy kilogramů odpadů. Zdravotnictví je v USA hned za potravinářským průmyslem druhým největším zdrojem odpadu, který plní zdejší skládky.
„Jedna jediná operace může vyprodukovat více odpadu, než kolik odpadu zvládne vytvořit čtyřčlenná rodina za týden,“ tvrdí autoři studie.
Současné technologie a postupy snižující produkci odpadů umožňují nejen omezit náklady, ale i produkci odpadů. A přitom nijak neslevit z úrovně zdravotnické péče.
V zásadě k „ozelenění“ operačních sálů vedou tyto kroky:
- Třídit zvlášť odpad směsný a odpad nebezpečný. Vyškolit v tomto směru příslušné pracovníky. Odhaduje se, že 50–80 % odpadu z operačních sálů je možné zpracovat jako neškodný směsný odpad.
- Používat chytré senzory, které poznají, že je operační sál nevyužíván a sníží spotřebu energie zhasnutím a odpojením nepotřebných zařízení.
- Jednou z hlavních složek odpadu i na operačních sálech jsou obaly. Řešením je spolupráce s dodavatelem na dodávkách materiálu s co nejmenším množstvím obalů.
- Darovat nevyužitý materiál a vybavení rozvojovým zemím.
- Co nejvíce používat vybavení pro více využití a pokud možno vyhnout se těm jednorázovým.
- Upřednostňovat jiný způsob likvidace odpadu než spalování, které je zodpovědné za značné emise dioxinů a furanů.
- Ustavit tým lidí, který by tyto „zelené“ kroky propagoval a koordinoval by jednotlivé aktivity.
„V době, kdy kanadské nemocnice a zdravotnický personál často jedou nad své možnosti, lze snadno namítnout, že není prostor na nějakou ekologizaci provozu,“ píší autoři studie. „Ale zároveň v době, kdy se hledají úspory, se mnohé nemocnice dívají na svou efektivitu. Naše analýza říká, že ekologizace provozu operačních sálů se zavádí snadno, vyžaduje jen nízké investice, které mají krátkou dobu návratnosti a následně generují úspory nákladů,“ tvrdí kanadští vědci.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Pár připomínek - 1. 6. 2012 - Jan Šimůnek- třídění - prakticky vše, co se dotkne pacienta (i nepřímo, tj. dotklo se něčeho, co se dotklo pacienta), se stává nebezpečným biologickým odpadem a jako s takovým s tím musí být zacházeno- chytré senzory - to už tu bylo řečeno: Budou ti, kdo je nařídí zavést, ručit za veškeré škody, vzniklé tím, že tyto senzory selžou a vypnoíu elektřinu během operace? Nebo jako správní ekofašisté jen něco nařídí a právní zodpovědnost za důsledky ponesou jiní? - obaly musejí splňovat řadu podmínek, aby se zajistila jejich sterilita během celé přepravy a skladování. Nikdo nemá zájem je dělat zbytečně masívní (protože se to promítá do ceny) - darování nevyužitého materiálu brání řada předpisů (netvrdím, že by se v některých oblastech nemohly zmírnit). Pokud se budou dávat např. prošlé materiály do zemí třetího světa, budou ti samí aktivisté řvát jako první. Nicméně tohle je asi jediný bod s jakžtakž racionálním jádrem - naopak pokud možno převedení všeho, co přijde do kontaktu s pacientem na jednorázový materiál (dnes už se někde zavádějí i jednorázové sondy apod.) je považováno za pokrokv ochraně pacientů, protože sterilita opakovaně používaných věcí je dost problém (a ta sterilizace je také dost drahá a ekonomicky náročná - spalování je jediná technologie, která bezpečně zlikviduje některé druhy virů a prionů. Virus hepatitidy B může "přežít" autokláv, prion Creutzfeldt-Jakobovy choroby "přežije" i teploty kolem 160 - 180 stupňů a rovněž řadu chemických činidel - "ustanovit tým lidí" - jinými slovy, zase budou nějací pologramotní "dělničtí* kádři" blekotat odborníkům do jejich práce Je mi velice líto, ale uvedený článek jasně ukazuje, že lidé, požadující podobná opatření, nemají představy o problematice ani na úrovni velmi populárních článků v nedělní příloze časopisů typu Blesk nebo Aha! __________________ *či spíš ekologičtí |