https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/zimbabwe-odskodni-belosske-farmare-za-pudu-zabavenou-v-roce-2000
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zimbabwe odškodní bělošské farmáře za půdu zabavenou v roce 2000

17.10.2024 19:14 (ČTK)
Vesnický život v Zimbabwe.
Vesnický život v Zimbabwe.
Foto | Ulrika / Flickr
Zimbabwe odškodní tamní a zahraniční bělošské farmáře, kteří přišli o půdu a majetek před více než 20 lety. Farmy byly tehdy konfiskovány pod heslem nápravy křivd kolonialismu, napsala agentura AP.
 
V roce 2000 tehdejší prezident Robert Mugabe zahájil program přerozdělování zemědělské půdy, jehož proklamovaným cílem bylo napravit majetkové nerovnosti mající kořeny v koloniální éře. Během často chaotické a násilné vyvlastňovací kampaně, v jejímž čele stáli veteráni války za nezávislost ze 70. let minulého století, přišlo o své domovy a rozsáhlé pozemky asi 4000 bělošských farmářů.

Zimbabwe získalo nezávislost v roce 1980. Po dobu třiceti let byl jejím prezidentem jeden z vůdců národně-osvobozeneckého boje Mugabe, který zemřel v roce 2019 ve věku 95 let.

Konfiskace půdy měla negativní dopad na zemědělskou výrobu v zemi, která bývala klíčovým producentem v regionu a vývozcem. Zimbabwe se postupně muselo spoléhat na potravinovou pomoc ze zahraničí.

Ministr financí Mthuli Ncube ve středu podle AP řekl, že zimbabwská vláda schválila žádosti o odškodnění 441 tamních bělošských farmářů ve výši asi 352 milionů amerických dolarů (8,1 miliardy korun) a žádosti 94 zahraničních farmářů ve výši necelých 197 milionů dolarů (4,6 miliary korun). Nicméně pouhé jedno procento částky určené pro tamní farmáře bude vyplaceno v hotovosti, zbytek bude uhrazen v podobě státních dluhopisů.

Odškodnění pro tamní farmáře není náhradou za zabavenou zemědělskou půdu, o níž vláda tvrdí, že byla v koloniálních dobách neprávem odebrána většinovému černošskému obyvatelstvu. Odškodnění se bude týkat pouze infrastruktury jako jsou budovy, studně a zavlažovací zařízení. Naopak zahraniční farmáři budou odškodněni za zkonfiskovanou infrastrukturu i půdu, a to vzhledem k úmluvám chránícím zahraniční investice. Zahraniční farmáři jsou podle zimbabwských úřadů z Dánska, Německa, Nizozemí, Švýcarska a několika východoevropských zemí.

Zimbabwská vláda podepsala s bělošskými farmáři smlouvu o odškodnění v roce 2020. Jejím záměrem bylo přilákat tyto farmáře zpět, aby se opět podíleli na zemědělské výrobě v zemi. Veškerá zemědělská půda v zemi nyní patří státu a uživatelé si ji mohou pouze pronajmout. Vláda nicméně tento měsíc zveřejnila plán reformního programu, který by umožňoval odprodej obhospodařované půdy uživatelům. Tuto možnost by však měli pouze "původní Zimbabwané", tedy černošští obyvatelé země.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist