https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/ceske-toky-opet-ozivaji-lososy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

MF Dnes: České toky opět ožívají lososy

21.6.2004 | PRAHA | MF Dnes
Čistší voda, průchodné jezy a především obětavá práce našich rybářů za účinné podpory ministerstva zemědělství stojí za návratem lososů do českých řek. Vysazování lososích plůdků, které má rybě pomoci v návratu do přirozeného třecího prostředí, není žádnou novinkou.
 
Rybáři uměle vypouštěli plůdky do českých toků už v devatenáctém století, přestože podle historických záznamů byly tyto ryby u nás běžné a jejich růžové maso platilo za obvyklý pokrm. Ryby se běžně daly chytat nejen v Labi, ale i ve Vltavě, přímo z Karlova mostu. Lososi ale někdy táhli, jak bylo zaznamenáno, například až do Otavy.

Strdlice potřebují volnou řeku

Časem se losos stával v českých řekách čím dál vzácnějším, až ve druhé polovině minulého století vymizel úplně. Vinu na tom nesla především výstavba vodních děl společně s rozvojem průmyslu a obrovským znečištěním vod, což by jeden z následků industrializace. Životní cyklus lososů a jejich přežití v přírodě přímo závisí na tom, jak lidé svou činností ovlivňují toky. Mladý losos, kterému rybáři odborně říkají strdlice, se vylíhne na horním toku řeky. Jak postupně dospívá, stále více podléhá volání moře a putuje směrem po proudu k ústí řeky. Ve slané mořské vodě pak stráví většinu svého života, až do té doby, než mu biologické hodiny poručí návrat do rodiště, kde se může vytřít, a zplodit tak potomky. Ačkoliv v přírodě jsou lososi schopni překonat peřeje i prudký proud, vysoké jezy se pro ně staly na jejich cestě osudovou překážkou.

Lov není na škodu

Teprve v devadesátých letech podmínky dovolily, aby se lososi mohli vracet do svých původních třecích míst. Velké jezy na Labi jak u nás, tak v sousedním Německu byly totiž vybaveny rybími přechody a kvalita vody došla výrazného zlepšení. Počty vracejících se ryb zatím nejsou dostačující, takže snahou odborníků z Českého rybářského svazu je zvyšovat lososí populaci pokračujícím vysazováním plůdků. Rybáři mají od letošního roku také možnost na našem území lososy také lovit, pokud tyto ryby dosáhnou stanovené lovné délky a není zrovna doba jejich hájení. "To, že losos není v České republice pod absolutní ochranou, však není pochybením současné legislativy. Vyhláška naopak vytváří prostor pro to, aby rybáři měli legální možnost lososy chytat a své úlovky také řádně vykazovat," řekl Právu Jaroslav Poupě z odboru rybářství, myslivosti a včelařství ministerstva zemědělství (MZe). Rybáři tím podle něj poskytnou důležité informace správcům příslušných říčních revírů o tom, zda a jak se jejich dílo daří. "Tuto jejich náročnou práci, při níž rybáři musejí velmi pečlivě hledat vhodná místa pro vysazování plůdků a starat se o jikry v umělých líhních, ministerstvo finančně podporuje. Je totiž jasné, že přirozenou cestou, tedy bez vysazování, by nevznikla dostatečně velká a reprodukceschopná nová lososí generace", dodal Hugo Roldán z tiskového odboru MZe.
reklama

Stanislav Ptáčník

| MF Dnes

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist