Právo: Draslovka ohrožuje spodní vodu v Kolíně
24.2.2006 | KOLÍN | Právo
V areálu kolínských Lučebních závodů Draslovka dříme časovaná bomba. Znečištěné podzemní vody, které jsou kontaminované chemikáliemi na bázi jedovatého kyanidu, se pomalu posunují k Labi a ke zdrojům pitné vody.
Poté, co z továrny unikl na počátku ledna kyanid a zabil v Labi několik tun ryb, se nyní začíná mluvit o dalších hrozbách plynoucích z existence Draslovky v Kolíně.
„Toto znečištění podzemní vody není na rozdíl od poslední havárie důsledkem současné výroby, ale je to stará ekologická zátěž z první poloviny minulého století. Provoz byl za druhé světové války rozbombardován a do půdy uniklo mnoho chemikálií,“ vysvětluje generální ředitel Draslovky Pavel Brůžek. Draslovka podle něj učinila mnohá opatření, aby zabránila úniku kyanidu z výroby, ale také chystá likvidaci starého znečištění.
Jeden člověk je málo
Jak včera Právo informovalo, lednový únik kyanidu způsobila chyba zaměstnance, který nezjistil, že se porouchalo signalizační zařízení oznamující přeplnění jímek na odpadní vodu. „Proto jsme změnili provozní podmínky, aby systém kontroly odcházejících vod nebyl závislý jen na jednom člověku. Zdvojili jsme signalizační systém, který oznamuje chybu, a snažíme se, aby kontrolu provádělo více lidí v týmech,“ řekl Právu Brůžek, podle něhož byl únik kyanidu první havárií tohoto druhu za celou dobu existence firmy.
V současné době se také částečně čistí podzemní vody v areálu, ovšem nynější systém je nedostatečný. „Máme v areálu 16 vrtů, z nichž se odčerpává voda a filtruje se na čističce odpadních vod. Není to ale zábrana, aby se kontaminovaná voda nemohla šířit dál,“ připustil výrobní ředitel Draslovky Jiří Holub.
Proto se nyní pracuje na projektu, který by starou ekologickou zátěž eliminoval. Už před několika lety byla z areálu odtěžena znečištěná zemina a v příštím roce má být postavena takzvaná milánská stěna. Milánská stěna je mechanická zábrana zabudovaná do země, která zabrání prostupu vody.
Mezi lidmi ve městě i na radnici se objevují názory, že by se Draslovka se svým chemickým provozem měla vystěhovat z města, aby přestala být nebezpečím pro zdejší obyvatele a zdroje pitné vody. „Zastavení současné výroby by nevyřešilo problém tohoto znečištění. Nynější provoz není hrozbou, ta spočívá ve starém znečištění. Pokud bychom museli výrobu zrušit, starou ekologickou zátěž by muselo řešit město a stát. Takhle se na tom výrazně finančně podílíme my,“ dodával Brůžek.
Tikající nebezpečí Draslovky potvrdil i Vladimír Gladkov z odboru životního prostředí kolínského městského úřadu. „Stará ekologická zátěž, pokud Draslovka neudělá účinná opatření, může během několika let ohrozit jeden z vodních zdrojů města Kolína, takzvané jímací území Tři Dvory,“ řekl Gladkov. Kontaminované podzemní vody se pohybují a zhruba za pět let by se podle hydrogeologických průzkumů měly dostat k Labi, takže by se zhoršila kvalita vody v řece.
Krom toho by průsaky ohrozily i lokální vodní zdroje. „Kromě tohoto problému, aby se průsakem kontaminovaná voda nedostala do vodních zdrojů, existuje ještě další ohrožení ze samotného Labe. Kolem vody se hlavně v letních měsících pohybuje spousta lidí, z řeky berou vodu i zahrádkáři. Problém s kyanidem tady není žádná legrace,“ dodává kolínský radní Ondřej Plašil (ODS), podle něhož chce vedení města jasné garance, že bude zabráněno šíření chemikálií a že se nebude opakovat ani lednová havárie.
Obavy z působení chemičky mají zejména lidé bydlící v okolí řeky. „Teď v zimě se tolik nebojím, ale v létě chodím často k řece se psem, občas se tam i vykoupe, tak nevím, jestli by přežil, kdyby se zrovna něco takového stalo,“ říká obyvatel Kolína Miloslav Kubeš. Stejné obavy mají i zahrádkáři, kteří vodu z Labe používají na zalévání.
reklama
reklama
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk