https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/lide-na-chmelnici-se-obavaji-azbestu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Lidé na Chmelnici se obávají azbestu

22.3.2005 | PRAHA | Právo
Žijeme v hygienicky závadných podmínkách. Nedávné měření, které jsme si objednali, prokázalo přítomnost karcinogenního azbestu v našich bytech. Zástupce radnice to nezajímá, volají obyvatelé sídliště Chmelnice.
 
Paneláky na Chmelnici měl při loňské rekonstrukci zamořit nebezpečný azbestový prach. Na vině je podle lidí v nich žijících stavební firma, která bourala umakartová jádra, i stavební úřad. Snaha přimět úřad Prahy 3 k sanaci bytů se zatím nesetkala s pražádným úspěchem, zlobí se nájemníci.
„Místo toho, aby trubky staré vzduchotechniky, obsahující azbest, odborně demontovali, rozbíjeli je najatí dělníci palicemi. Kusy azbestu se pak několik týdnů válely na trávníku kolem domů,“ vypráví předsedkyně občanského sdružení Chmelnice Martina Chmelová.

Že se bourání neobešlo bez zádrhelů, potvrdila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Mluvčí instituce Eva Rolečková Právu řekla, že začátkem února zahájila ČIŽP řízení se zmíněnou stavební společností, neboť neměla oprávnění k nakládání s nebezpečnými odpady. Hrozí jí pokuta v řádu desetitisíců korun. Ve čtvrtek objevili úředníci v poště další podnět kvůli demolici na Chmelnici.

„Nemám žádné poznatky, které by potvrzovaly pochybení městské části jako investora,“ reagoval starosta třetí části Milan Český (ODS). Podle něj výtky souvisí hlavně s tím, že zastupitelstvo tento týden ve čtvrtek projednává prodej těchto domů. Nájemníci vždy usilují všemi možnými způsoby docílit co nejnižší ceny, poznamenal. „Věřím, že se nedopustili trestného činu šíření poplašné zprávy,“ řekl v souvislosti s výroky lidí z Chmelnice.

Věc je v šetření, na dotaz, sjedná-li radnice nápravu, Český odpověděl, že počká na jeho výsledky.

Podle Martina Skalského z Centra pro podporu občanů se podobné případy stávají častěji. „Dříve se azbest hojně používal jako konstrukční prvek, a při opravách starších budov se na něj často zapomíná. Někdy jde o nedbalost, někdy o záměr, protože odborná sanace azbestu je velice nákladná,“ dodává Skalský.

Velké potíže způsobil např. při rekonstrukci Kongresového centra nebo bývalé budovy Českého rozhlasu na Pankráci. V obou případech však byly použity profesionální metody sanace a budovy jsou dnes zdravotně nezávadné, ujistil.
reklama

Lucie Fialová

| Právo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist