https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/na-uhore-ricniho-cekaji-krusne-roky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Na úhoře říčního čekají krušné roky

21.12.2006 | ÚSTÍ NAD LABEM | Právo
Populace úhoře říčního se dostala do velkých problémů. „Kvůli neuváženým zásahům do jeho přirozeného vývoje brzy nastane situace, kdy bude v evropských řekách vzácností, a pokud zcela zásadně nezměníme svůj postoj k tomuto druhu, vyhyne,“ informovala Právo Zuzana Sýkorová z Českého rybářského svazu s tím, že nejen rybáři, ale také ochránci přírody začínají hlasitě bít na poplach.
 
Tuto skutečnost potvrdilo i úterní setkání odborníků u rybího přechodu na ústeckých zdymadlech.

Pohlavně dospělí jedinci úhoře říčního se vytírají v Sargasovém moři a po výtěru hynou. Vylíhlé larvy migrují Golfským proudem 2,5 až 3 roky k pobřeží Evropy. V průběhu migrace probíhá metamorfóza, na jejímž konci je skleněný až osmicentimetrový úhoř (glass eel, monté).

V přirozených podmínkách by monté vstupovalo do ústí řek a migrovalo proti jejich proudu až do míst, příhodných pro dokončení jeho vývoje. Kvůli přehradám a jezům v řekách ale nemůže monté proti proudu postupovat, je loveno a prodáváno zájemcům. Úhoř vysazený do volné přírody pobývá v prostředí 8 až 12 let a poté migruje po proudu řek a mořem zpět na trdliště.

Úhoře nelze uměle odchovat

Monté je prodáváno nejen organizacím jako Český rybářský svaz (ČRS), které je vysazují do přírody, ale také subjektům specializujícím se na jeho farmový chov a prodej ke konzumním účelům. Cena mladých úhořů stoupá a každoročně zbývá menší množství jedinců na vysazování do přírody než v roce předchozím.

„Obrovským problémem je množství přehrad a jezů, které dospělý úhoř musí překonat při cestě do moře. Zejména turbíny hydroelektráren doslova semílají úhoře zaživa. Výsledkem je trvalý pokles počtu vytírajících se úhořů, a tím pádem i vracejícího se monté. Úhoře říčního není možno uměle odchovávat, dosud není zvládnuta technika jeho výtěru a umělého odchovu,“ upřesnila Sýkorová.
V současnosti nakupuje a vysazuje úhoří monté prakticky pouze Český a Moravský rybářský svaz. Dříve se hojně vysazoval i do chovných rybníků, ale jeho odlov byl kvůli velkým únikům pro chovatele ekonomicky nevýhodný.

ČRS každý rok vysadí do českých řek monté v hodnotě téměř 4 miliónu korun. V roce 2003 bylo dovezeno 333 kilogramů monté, v roce 2004 to bylo 184 kilogramů a loni již jen 144 kilogramů. Letos však bylo do ČR dovezeno dokonce pouze 94,5 kilogramů monté v hodnotě 1,5 miliónu korun, protože malých úhořů připlulo k evropským břehům již skutečně velmi málo.

„Dnes můžeme konstatovat, že pokud nedojde k zásadnímu přehodnocení postojů k tomuto rybímu druhu a odpovědné evropské instituce nestanoví tvrdá kriteria pro jeho využití bez ohledu na ekonomické dopady, úhoř říční během několika desetiletí vyhyne,“ varuje Sýkorová.

reklama

Rudolf Prchal

| Právo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist