https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/odstranuji-zatez-po-vyrobe-svitiplynu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Odstraňují zátěž po výrobě svítiplynu

24.4.2009 | BRNO | Právo
V areálu Jihomoravské plynárenské v Brně zahájili v těchto dnech sanace starých ekologických zátěží po výrobě svítiplynu, která v Brně začala před 160 roky.
 
Od té doby se v zemi usazovaly vedlejší produkty z tzv. vysokoteplotní karbonizace uhlí – fenolčpavková voda a dehet. S průzkumem se začalo vloni na podzim, dokončení sanačních prací je naplánováno na květen 2011 a další dva roky se bude nynějších zhruba 1200 čtverečních metrů sledovat.

Z plánovaných 35 000 tun zeminy již odtěžili 2000 nadlimitně kontaminovaných tun a také tisíc tun dehtové vody z tzv. čpavkové jímky. Odstranili také starou technologii. Sanaci provádí sdružení firem Hochtief CZ, a. s., a Ekosystém, s. r. o., vítěz výběrového řízení.

Obyvatelé Brna sanační práce ucítí, protože z odtěžovaných 305 tun dehtu, zbytkové kontaminace, se budou odpařovat některé látky. Jak Právu ve středu řekl zástupce sdružení firem Vladimír Svoboda, silnější zápach bude cítit již v červnu a pak v dalších teplých měsících. Intenzita zápachu podobného tomu, jaký vychází z dřevěných kolejových pražců, bude různá podle proudění větru a koncentrace. Ředitel Oblastního inspektorátu Brno Jindřich Mikeš ujistil, že celé sanační práce včetně zápachu sledují a budou v tom pokračovat. „Zatím nebylo prokázáno porušení životního prostředí a ani nepředpokládáme, že by k němu mohlo dojít,“ ujistil.

Sanace po brněnské výrobě svítiplynu patří v Česku k největším, celkové náklady, které dosáhnou téměř 180 miliónů korun, hradí stát. Odstranit starou ekologickou zátěž chtěla Jihomoravská plynárenská, součást koncernu RWE, již od privatizace společnosti, sdělil předseda jejího představenstva Tomáš Tichý.

Podle Svobody se bude zemina odtěžovat selektivně. Nejvíce zasažená se uloží na speciální skládce, méně kontaminovaná se bude biologicky čistit a skončí na skládce běžného odpadu. „Předpokládáme asi 10 000 tun nadlimitně kontaminované zeminy,“ informoval Svoboda. Kapalné odpady zlikvidují v čistírně odpadních vod na Brněnsku a dehet pohltí jedna z ostravských spaloven. Dehet je těžší než voda, v areálu plynárny se dostal někde až do 13metrové hloubky.

***

Předpokládáme zhruba 10 000 tun nadlimitně kontaminované zeminy Vladimír Svoboda, zástupce sdružení firem

reklama

Jan Trojan

| Právo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist