MF Dnes: Také v Africe žijí tygři, přijeli z daleké Číny
19.11.2005 | JOHANESBURG | MF Dnes
Na jihu Afriky byla na hlavu postavena stará poučka, kterou se učí už děti na základní škole - že na černém kontinentě tygři nežijí. Neobvyklá a ambiciózní britská iniciativa „Zachraňte čínské tygry“ totiž už v roce 2003 zařídila převoz dvou tygrů z Číny do přírodní rezervace v Jihoafrické republice.
Zakladatelka projektu Li Quanová vybrala v šanghajské zoologické zahradě dva jedince ohroženého druhu. Mláďata Hope a Cathay se od té doby „trénovala“ v kopcovité jihoafrické krajině na život v čínské divočině. Později k nim přibyl i mladší TigerWoods.
„Ve volné přírodě žije po celém světě už jen 30 tygrů čínských,“ vysvětluje Quanová své pohnutky pro zahájení projektu. Celkový početní stav těchto vzácných zvířat na celém světě se odhaduje na méně než stovku jedinců.
Cílem iniciativy je zachránit tyto poslední velké kočky a čínský národní symbol umělým odchovem. Kritikové však projektu vytýkají, že prostředí v JAR neodpovídá přirozenému životnímu prostoru tygrů, kteří prý nemají v Africe co pohledávat. Quanová kritiku odráží. Pro tygry je prý nutné ihned něco udělat. Ve které zemi, to pro zvířata nehraje žádnou roli, dodává.
Tygři by se měli do Číny vrátit na letní olympijské hry v Pekingu v roce 2008. Vysazeni však mají být v přírodní rezervaci, kterou je třeba teprve založit. V Číně se ještě ani nedohodlo, kde vůbec první přírodní rezervace pro tygry vznikne. V srpnu navíc zemřel krátce před dosažením pohlavní zralosti Hope, jehož jméno znamená naději. Cíl iniciativy se tak zdá v nedohlednu, protože druhý sameček, TigerWoods, je stále ještě mládětem.
Přes tyto nezdary zůstává Quanová nadále optimistkou. „Pevně věříme tomu, že svého cíle dosáhneme i po smrti Hopea,“ doufá aktivistka. „Musíme mít trpělivost.“
reklama
reklama
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
MK
Miroslav Knot
26.1.2021 13:26Jak to vypadá s iniciativou "Zachraňte čínské tygry" z roku 2003 v současné době (leden 2021) ??
Odpovědět