https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/co-pisi-jini/zastaveni-toku-chrudimky-potrestal-soud-podminkou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Zastavení toku Chrudimky potrestal soud podmínkou

13.11.2004 | BOJANOV | Právo
K osmi měsícům podmínečně zatím nepravomocně odsoudil chrudimský okresní soud Milana Buška, provozovatele malé vodní elektrárny v Bojanově na Chrudimsku. Uznal ho vinným za to, že v suchém roce 2003 sváděl všechnu vodu z řeky do náhonu na svou malou vodní elektrárnu a způsobil tak ekologickou katastrofu v řečišti.
 
Zmizely ryby i raci

"Jako rybáře mě bolí to, že jsme přišli o lipany a pstruhy, přírodovědce mrzí i vranky, mníci, mihule," postěžoval si Právu v době, kdy se případ řešil, starosta Bojanova Jiří Horák (nezávislý). Soud rozhodl až poté, kdy se Bušek odvolal proti všem pokutám, které mu v průběhu minulého roku udělila Inspekce životního prostředí. Provozovatel elektrárny Bušek prohrál několik správních řízení.

Podle Karla Malinského, hlavního inspektora České inspekce životního prostředí v Havlíčkově Brodě, lze v takovýchto případech uložit pokutu půl miliónu korun, a pokud by elektrárna brala nedostatkovou vodu dál a způsobila nenapravitelné škody na fauně, i jeden milión korun. Městský úřad v Chrudimi loni v březnu stanovil panu Buškovi respektovat minimální průtok korytem Chrudimky 530 litrů vody za vteřinu a využívat jen přebytečnou vodu. To podnikatel neplnil.

"Když se stavěla Sečská přehrada nad Bojanovem, měla zajistit vodu pro 25 mlýnů a dostatek vody v podjezí. Na vině nejsem já. Za srpen loňského roku jsem vyrobil pouze 20 kilowatthodin. Tomu odpovídá průtok jenom 681 vteřinových litrů přes turbínu. Kde je ta zbylá voda, kterou Povodí Labe ze Seče údajně pouští? Kde je těch garantovaných 1100 litrů?" ptal se pohoršeně podnikatel, když se jej v nejkrizovějším období loňského roku zpravodaj Práva ptal, proč nenechává v korytu Chrudimky minimum vody pro to, aby v ní fauna mohla přežít.

Hrázný Sečské přehrady Vladimír Stárek během loňského podzimu několikrát Právo po telefonickém dotazu ujistil, že stále pouští maximum v extrémně suchém roce. Nikdy však, až na krátkodobé výjimky, nebyl průtok optimálních 1100 vteřinových litrů.

Proti rozsudku se odvolal

Bušek se proti rozsudku odvolal. Podle informací Práva se letos nepodařilo ekosystém v bojanovském úseku Chrudimky, přestože vody bylo více, obnovit. Do řeky se nevrátili především raci, rybáři zde zahlédli hlavně potěry plevelných druhů ryb, které se na ztížené podmínky adaptují nejrychleji. Řeka se může vrátit k původnímu životu do roka nebo za deset let. Má to v rukou stále pan Bušek," upozornil jeden bojanovský rybář.

reklama

 
Zdeněk Seiner

| Právo

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist