https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/3-000-tun-polyethylenovych-tasek-a-sacku-konci-kazdy-rok-v-prirode
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

OSKAR PLAST: 3 000 tun polyethylenových tašek a sáčků končí každý rok v přírodě

24. května 2011 | OSKAR PLAST
V České republice je ročně využito kolem 100 000 tun polyethylenových flexibilních obalů. Až 10% z nich končí v přírodě. Tam se rozkládají i stovky let. Podle společnosti Oskar Plast tomu lze z velké časti zabránit použitím tzv. oxo-degradabilních plastů. Jen tašek a sáčků z polyethylenu končí každý rok v přírodě 3 000 tun. Tzv. BIO tašky jsou z drtivé většiny jen marketingovým trikem.

V České republice je každý rok spotřebováno 100 000 tun neboli 6 000 kamionů polyethylenových obalů. Až 10% z toho, tedy pro lepší představu asi 600 po střechu naložených kamionů, zůstane každý rok volně v přírodě. Rozložení takových materiálů přitom trvá i stovky let.

Standardní polyethylenové obaly se v přírodě prakticky nerozpadnou, jejich makromolekuly jsou příliš dlouhé na to, aby je mohly mikroorganismy rozložit na menší částice. V tuto chvíli jsou podle Filipa Linka ze společnosti Oskar Plast možným řešením tzv. oxo-degradabilní plasty. Ty mají díky přidaným aditivům mnohonásobně kratší poločas plného rozpadu obalů a jsou schopny se za příznivých povětrnostních podmínek a při dostatku slunečního svitu rozložit i do dvou let.

Jak Linek upozorňuje, tzv. BIO tašky jsou z drtivé většiny jen marketingovým trikem. Nejde totiž obvykle o obaly z rostlinného škrobu, ale o pouhou kombinaci rostlinného škrobu a ropných polymerů. Pro zachování užitných vlastností obalu je navíc třeba navýšit tloušťku fólie. To má negativní dopad na životní prostředí jak zvýšenými nároky na energii při jejich výrobě, tak nárůstem objemu výfukových plynů při přepravě obalů. Na přepravu škrobových, resp. papírových tašek je potřeba přibližně 3x, resp.10x více nákladních aut na silnicích.
Nespornou výhodou OXO plastů je i jejich cena, která zdražuje standardní produkty maximálně o 20 %. Naopak cena obalů pouze z rostlinného škrobu je tak vysoká, že se s nimi prakticky nesetkáme.

Ideální by bylo, kdyby spotřebitelé důsledně třídili odpad. Pak by výrobci obalů nemuseli přemýšlet, jak a za jak dlouho si se kterým obalem příroda poradí. Vše by vyřešily recyklační firmy. Igelitky a mikrotenové sáčky volně poletující ulicemi měst, poli i loukami však dokazují, jak je taková představa hudbou vzdálené budoucnosti.

O společnosti OSKAR PLAST
Společnost OSKAR PLAST je přední český specializovaný distributor obalových materiálů. Na českém trhu působí od roku 1997. Mezi nejžádanější produkty patří tašky, sáčky, potravinové folie, samolepící pásky, pytle na odpadky nebo balící folie (BOPP a CPP), které se využívají k balení veškerých pekárenských produktů od těstovin, chipsů, suchých plodů, müsli, cukrovinek až po mražené potraviny. Velmi podstatná je spolupráce s klienty v oblasti maloobchodních privátních značek, úklidových firem nebo nemocnic. V loňském roce společnost OSKAR PLAST uvedla na trh vlastní produktovou řadu nazvanou BIOBAL, která se vyznačuje zrychleným rozkladem a menší zátěží pro životní prostředí při zachování všech nejvyšších kvalitativních standardů. V současné době disponuje sklady o rozloze 4 000 m2 s kapacitou deset tisíc palet.
Více informací na www.oskarplast.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist