https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/5-mezinarodni-diskusni-panel-koncepce-energeticke-bezpecnosti-mest-a-regionu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

OS TRIANON: 5. mezinárodní diskusní panel Koncepce energetické bezpečnosti měst a regionů

24. května 2011 | OS TRIANON
20.5.2011 se uskutečnil 5. mezinárodní diskusní panel na téma Koncepce energetické bezpečnosti měst a regionů s ohledem na využití potenciálu obnovitelných energetických zdrojů.
V úvodu diskusního panelu prezentovali monitorovací skupiny studentů výsledky dvouleté soutěže „100 solárních střech pro Těšíny – Nechte střechu vydělávat“ organizovanou OS TRIANON. Byly vyhlášeny výsledky soutěže, kde celkovým vítězem se stal VOP Group s.r.o. Český Těšín, za instalaci FVE se 470 ks FV panelů. Národními vítězi se stali Bowling & Squash s.r.o. Český Těšín, za instalaci 1. fotovoltaické elektrárny v Č.Těšíně se 144 FV panely a CANEA PR sp. Z.o.o. – Cieszyna, za originální řešení solárního systému.
Diplomy a věcné ceny předala paní B. Kotkowská, poslankyně Sejmu PL a pan Adam Swiakoń, wiceburmistrz Miasta Cieszyn.

Vystoupení studentů Střední školy zemědělské Český Těšín, Zespołu szkól technicznych v Cieszynie, Strednej odborném školy dopravnej z Martina, i ojedinělý model vozidla VŠB TU Ostrava je inspiraci pro veřejnou správu i podnikatelské subjekty.

Diskusního panelu se zúčastnilo třicet zástupců veřejné správy, vzdělávacích institucí a podnikatelského sektoru ČR, PR a Slovenska. Organizátorem akce, byl v tomto roku Zespoł szkoł Technicznych z Cieszyna, Nadace STER a TRIANON PL v rámci partnerství Středoevropské skupiny pro integraci..

Za českou stranu se akce zúčastnili představitelé Třineckých železáren, Energetiky Třinec, Krajské energetické agentury, VŠB-TU Ostrava, OPF Karviná, Střední školy zemědělské a další partnerské organizace OS TRIANON. Diskusní panel je součástí aktivit mezinárodní regionální spolupráce teritoria Ostrava – Katowice – Žilina. Dni energie na Olši/Olze 2011 - 8. ročník, mají za cíl přispět k prohloubení regionální spolupráce, ke zlepšení kvality života obyvatel a využití jedinečného potenciálu regionu i podpory technických směrů studia mladých lidí. Diskuse účastníků potvrdila růst významu energetiky pro život obyvatel. Současně ukázala skutečnost střetu energetických koncepcí regionů. O energetické nezávislosti měst a obcí jako systému se dosud v těchto regionech na úrovní institucí veřejné správy a veřejnosti téměř nediskutuje. Málo se využívají nejmodernější technologie energetického využití odpadů. Fotovoltaický boom v ČR posledních let ukázal rozhodující vliv legislativy a sílicího politického lobbysmu na tuto oblast. O problematiku energetiky se zvyšuje zájem obyvatel a organizátoři musí zvažovat možnost zpřístupnit v dalších letech diskusní panel občanům.

Z vystoupení účastníků dosavadních pěti ročníků diskusních panelů lze usoudit značnou roztříštěnost energetického systému, ve kterém se nejlépe orientují energetické firmy, či už výrobní nebo distribuční. Veřejná správa měst a regionů je nevýrazná v ovlivňování koncepce energetického mixu. Obyvatelé a další subjekty jako spotřebitelé žijí v obavách zejména o ceny dodávané energie.

Chybějící stabilní legislativní podmínky jsou základní příčinou těchto nejistot. Potvrzuje to zkušenost programu ČR Zelená úsporám. Představitelka Miasta Cieszyn seznámila s programem finanční podpory při budování obnovitelných energetických systému.

Současně s diskusním panelem probíhal na náměstí Cieszyna EKO happening, kde největší zájem především mladých lidí vzbuzoval elektromobil KAIPAN VoltAge - vývojový prototyp elektromobilu pro příměstský provoz. Jde o prototyp vozidla na elektrický pohon s generátorem elektrické energie s vodíkovým palivovým článkem, který zde představovala VŠB TU Ostrava. Dále bylo možno zhlédnout solární systémy, kotly na biomasu, modely na fotovoltaické panely a ukázky energie budoucnosti - využití energie z vodíku. Program happeningu zpestřila taneční skupina Skoly tance „PE-DE-BE“ pod vedením paní I. Tymich z Cieszyna.

Diskusní panel i happening se konaly v rámci projektu „Dni energie na Olši“, které pokračují dalšími edukačními a praktickými aktivitami až do listopadu 2011 a budou zakončeny mezinárodním workshopem Ekologie bez hranic.

Realizované aktivity jsou součásti pilotního programu Bez bariér bez hranic a konají se za podpory Moravskoslezského kraje, Města Český Těšín, Miasta Cieszyn, Třineckých železáren, a.s. a Lázní Darkov Karviná.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist