Tiskové oddělení MŽP "> Agropocasi.cz - Nová webová aplikace nejen pro zemědělce - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/agropocasi.cz-nova-webova-aplikace-nejen-pro-zemedelce
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR a ČHMÚ: Agropocasi.cz - Nová webová aplikace nejen pro zemědělce

21. března 2023 | MŽP ČR a ČHMÚ
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
Rychlá a snadná dostupnost co nejpřesnějších informací o počasí je klíčová pro operativní rozhodování prakticky u všech agrotechnických zásahů, jako je zakládání porostů, hnojení, ochrana rostlin, sklizňové práce, doprava aj., ale i pro chovatele hospodářských zvířat, lesní hospodáře a manažery v komunální sféře.

Nový portál Agropočasí (http://www.agropocasi.cz) pomůže širokému spektru uživatelů získávat zdarma ty nejpřesnější a nejaktuálnější informace s využitím dat poskytnutých přímo Českým hydrometeorologickým ústavem. Videonávod na to, jak používat webovou aplikaci, najdete zde: https://youtu.be/jrBWJ4-eGqY

Na jeho vzniku se společně podílely Český hydrometeorologický ústav, Česká zemědělská univerzita v Praze ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství a Ministerstvem životního prostředí. Partnerem projektu je Agrární komora ČR.
Předpověď počasí zahrnující maximální a minimální teploty vzduchu, úhrn srážek, rychlost větru a relativní vlhkost vzduchu si lze zobrazit v nové interaktivní mapě České republiky. Vybráním příslušného meteorologického prvku a období (dnes, zítra, pozítří) se zobrazí jeho plošné rozložení v mapě. Přiblížením mapy na zvolený katastr a kliknutím na něj se zobrazí v podobě tabulky kompletní předpověď počasí na 3 dny dopředu. V případě úhrnů srážek nabízí web výhled srážek až na 10 dnů dopředu. V sekci interaktivní grafy lze zadat název konkrétního katastru a získat zpětně informace o průběhu počasí a hodnotách meteorologických prvků za zvolené období.

Tyto informace ocení nejen zemědělci, ale také každý, komu nepostačí souhrnná předpověď počasí na úrovni kraje, resp. okresu. Zdokonalování předpovědních modelů umožňuje vytvářet kvalitní předpovědi pro stále menší území, v tomto případě katastrální území. Uživatel webu Agropočasí dále může zpětně hodnotit teplotu vzduchu, teplotu půdy v 5 a 10 cm, relativní vlhkost vzduchu, úhrn srážek, rychlost větru a délku slunečního svitu. Aplikace navíc umožňuje pro konkrétní katastrální území výpočet kumulativních srážek a teploty za stanovené období. „Rychlá a snadná dostupnost co nejpřesnějších informací o počasí je klíčová pro operativní rozhodování prakticky u všech agrotechnických zásahů, jako je zakládání porostů, hnojení, ochrana rostlin, sklizňové práce, doprava aj., ale i pro chovatele hospodářských zvířat, lesní hospodáře a manažery v komunální sféře. Jsme rádi, že nový atraktivní portál Počasí provozovaný na serveru ČZU pomůže širokému spektru uživatelů získávat zdarma ty nejpřesnější a nejaktuálnější informace s využitím dat poskytnutých přímo ČHMÚ,“ uvedl prof. Josef Soukup, vedoucí katedry agroekologie a rostlinné produkce a děkan Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU.

Zemědělec využívající aplikaci tak může snadno sledovat vybrané meteorologické prvky přímo na území, na kterém hospodaří.
„Zemědělství je oborem značně závislým na počasí. Vždyť výnosy zemědělských plodin ovlivňuje především výskyt a množství srážek a průběh teploty vzduchu. Pokud se tedy zemědělec díky nové aplikaci Agropočasí přesně dozví, jaké počasí bude v místě, kde hospodaří, může si podle toho naplánovat své postupy a zemědělské práce. Tím zajistí lepší úrodu i péči o hospodářská zvířata. Proto tuto aplikaci považuji pro náš obor za velmi prospěšnou a věřím, že ji zemědělci ocení,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Silnou stránkou portálu Agropočasí je to, že nejsou zobrazovány údaje získané z pouze jednoho zdroje. Výstupy jsou založené na komplikovaných algoritmech, které vybírají nejrelevantnější zdroje informací a přihlíží k místním podmínkám. Použité techniky poskytují nejvyšší přesnost dat.

„Český hydrometeorologický ústav má jedny z nejkvalitnějších dat v téhle zemi a je skvělé, když je dokážeme použít také v praxi. S aplikací Agropočasí se otevírá nový zdroj informací, který může být velmi užitečný při plánování výsadeb, sklizní a dalších činností spojených se zemědělstvím či zahrádkařením nás všech. Správné hospodaření s půdou a vodou je klíčové pro udržení kvality našeho životního prostředí,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). „Data jsou velmi přesná a kvalitní, nejlepším příkladem jsou údaje o naměřených a předpovídaných teplotách a srážkách.“


Výhody aplikace agropočasí

Běžné aplikace s předpovědí počasí vychází z globálních modelů, které poskytují kvůli malému rozlišení pouze plošný výhled počasí a velmi hrubou informaci pro konkrétní bod či území. Oproti tomu portál Agropočasí nabízí až 80x vyšší rozlišení předpovědi, a tím i detailnější a spolehlivější předpověď až na úrovni jednotlivých katastrů.

Pomocí aplikace Agropočasí může farmář sledovat aktuální a minulé počasí v každém katastru zvlášť, včetně teploty vzduchu a půdy, vlhkosti, rychlosti větru, délky slunečního svitu a množství srážek. Aplikace umožňuje s daty pracovat, počítat kumulované srážky a teploty za zvolené období.

V současnosti se počasí mění a globální změna klimatu mění dosavadní zemědělské postupy. To je důvod, proč je analýza počasí v zemědělství nanejvýš důležitá. Přesné a spolehlivé informace pomáhají zemědělcům rychle se přizpůsobit situaci, zmírňovat rizika a také plánovat agrotechnické práce tím nejefektivnějším způsobem.

„Předpovědi počasí ČHMÚ jsou detailnější a ve vyšším rozlišení než výstupy vycházející z celosvětových globálních modelů. Pro předpovědi a zpracování dat o počasí využíváme naši rozsáhlou síť pozorovacích stanic a radarů. Data a předpovědi jsou zpracovávány na superpočítači pod dohledem zkušených meteorologů,“ sdělil Mark Rieder, ředitel ČHMÚ.


Kontakt pro média:
Tiskové a informační oddělení Českého hydrometeorologického ústavu - MgA. Monika Hrubalová, e-mail: monika.hrubalova@chmi.cz, tel.: 244 032 724 / 737 231 543, Webová aplikace:www.agropocasi.cz
Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist