Tiskové zprávy
Rakouská ostuda: Aktivisté přelepili cedule na rakouských hranicích
Aktivisté za lidská práva v České republice, Slovensku a Slovinsku dnes v rámci mezinárodní kampaně „Rakouská ostuda“ přelepili cedule na hraničních přechodech s Rakouskem velkými samolepkami, které nápadně připomínají vzhled rakouských značek signalizujících konec obce a mají přeškrtnuté slovo Právní stát/Rechtsstaat.
Fotky přelepených značek ke stažení. Akce je součástí kampaně proti perzekuci 13 rakouských aktivistů na ochranu zvířat, kteří stojí od března před soudem a hrozí jim až pět let vězení za údajné „členství ve zločinecké organizaci“. Zveřejněné obžalovací spisy a reportáže ze soudních líčení však ukazují, že podkladem pro toto obvinění jsou politické aktivity obžalovaných, jako organizování demonstrací, případně soukromé vyjadřování radikálních názorů.
„7 rozdílů mezi právním státem a Rakouskem“
Aktivisté z mezinárodní kampaně sestavili seznam „7 rozdílů mezi právním státem a Rakouskem“ (viz příloha), kterým ospravedlňují dnešní akci a tvrzení, že Rakousko v současné době není právním státem. Porušování práva na svobodu myšlení a svobodu shromažďování vidí aktivisté v tom, že se při soudních líčení důkladně rozebírají názory obžalovaných a také že organizace demonstrací jsou předkládány jako důkazy pro údajné členství ve zločinecké organizaci. Aktivisté dále kritizují nedostatek právní jistoty, odpírání přístupu k částem policejních spisů, ignorování protiposudků a potlačování veřejnosti soudního procesu. „Jsme velmi znepokojeni situací na poli lidských práv v Rakousku a apelujeme na rakouské občany, aby zatlačili na své politické zástupce a požadovali reformu legislativy, která tyto nedemokratické praktiky umožnila,“ řekl Marek Voršilka, koordinátor kampaně Rakouská ostuda pro Českou republiku a Slovensko.
Ostře kritizovaný proces
Proces a stíhání aktivistů na základě legislativy, která měla sloužit k boji proti organizovanému zločinu, však nekritizují jen mezinárodní aktivisté. Celý případ se stal v Rakousku velmi kontroverzním již v roce 2008, kdy byla na 10 ze 13 dnes obžalovaných aktivistů uvalena vazba. Tento postup byl tvrdě kritizován rakouskou pobočkou Amnesty International1 a rakouskou Stranou zelených, která ze solidarity dokonce nabídla jednomu z uvězněných aktivistů místo na kandidátce do předčasných parlamentních voleb 2. Aktivisté byli po třech měsících z vazby propuštěni, kritika však pokračovala v okamžiku, kdy byla vznesena obžaloba a začal soudní proces. Konzervativní deník Die Presse označil soudní proces za „justiční grotesku“ a „nejpodivnější proces v celém Rakousku“3. Renomovaný ústavní právník Bernd-Christian Funk zase prohlásil, že obžaloba na něj působí tak, „jako by existoval tlak na to, něco stíhatelného najít a důkazy vytvořit4.“ Společně s Amnesty International a mnoha dalšími nevládními organizacemi kritizoval nejasnou formulaci použitého protimafiánského ustanovení trestního zákona a vyzval k jeho novelizaci tak, aby sloužilo svému pravému účelu a nemohlo být dále zneužíváno 5.
Mezinárodní kampaň
Přelepovací akce byla součástí kampaně Rakouská ostuda (Shame on Austria), která si klade za cíl zvýšit povědomí o případu u mezinárodní veřejnosti. Kampaň má internetové stránky www.rakouskaostuda.cz s informacemi o kauze ve 23 jazycích. V jejím rámci bylo také organizováno mnoho protestních akcí – například 15minutová blokáda hranic v Mikulově v dubnu 2010 nebo nedávné narušení zápasu Davis Cupu v Izraeli6.
„Naším cílem je, aby se celý svět dozvěděl, že Rakousko je země, kde politickým aktivistům hrozí až pět let vězení. Doufáme, že toto rakouskou veřejnost probudí,“ řekl Marek Voršilka, koordinátor kampaně Rakouská ostuda pro Českou republiku a Slovensko.