Mirka Jopková "> Analýza potvrdila výskyt toxických a zakázaných ftalátů v dětských hračkách - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/analyza-potvrdila-vyskyt-toxickych-a-zakazanych-ftalatu-v-detskych-hrackach
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika: Analýza potvrdila výskyt toxických a zakázaných ftalátů v dětských hračkách

27. března 2007 | Arnika
Autor: Mirka Jopková, tel: 602 880 141
V některých hračkách prodávaných na českém trhu byly zjištěny nadlimitní hodnoty toxických ftalátů, jejichž použití ve výrobcích pro děti je zakázané. Potvrdily to chemické rozbory hraček a jejich obalů, které na žádost sdružení Arnika, Ekologického právního servisu (EPS) a Sdružení obrany spotřebitelů, provedl Institut pro testování a certifikaci, a.s. ve Zlíně (ITC). U třech z pěti testovaných výrobků bylo zjištěno vysoké množství ftalátů neboli esterů kyseliny ftalové (1).

“Z pěti testovaných vzorků (2) byla zaznamenána přítomnost esterů kyseliny ftalové ve třech (vzorky č. 1, 3 a 5) případech a to v rozmezí od 26,12% do 43,54% hmotnosti výrobku. V jednom případě šlo o směs DEHP a DINP – látek prokazatelně reprotoxických, které je od ledna zakázáno používat v hračkách pro děti. U dalších dvou výrobků byl zjištěn vysoký obsah vyšších esterů kyseliny ftalové, které se však nepodařilo blíže určit. U všech výrobků však existuje potenciální riziko, že děti, které s nimi přijdou do kontaktu, budou vystaveny zvýšené expozici nebezpečných látek,“ vysvětlila výsledky testů Ing. Mirka Jopková ze sdružení Arnika.

Od ledna letošního roku začala platit vyhláška, která nedovoluje prodej hraček a předmětů péče o děti s nadlimitním obsahem šesti nebezpečných ftalátů (3). Mezi ně patří i DEHP a DINP, které byly zjištěny u jedné z testovaných hraček. “V souvislosti s plánovaným zpřísněním legislativy týkající se hraček a předmětů pro děti, jsme nechali na konci loňského roku provést analýzu pěti vzorků hraček z PVC a obalů na přítomnost esterů kyseliny ftalové. Jedna z testovaných hraček (vzorek č. 5 - nafukovací zvířátko zakoupené v Kotvě) obsahovala 30 % zakázaných ftalátů. Podle nové vyhlášky, která je v platnosti od 16. ledna, měla být stažena z trhu. Přesvědčili jsme se ale o tom, že tato hračka je i nadále v prodeji,” uvedl Mgr. Filip Gregor z Ekologického právního servisu.

Přestože test provedený na zakázku nevládních organizací byl založen na namátkovém výběru několika málo hraček, přinesl znepokojivé výsledky. Občanská sdružení upozorňují, že výskyt zakázaných ftalátů v hračkách či v dětském zboží není ojedinělým problémem.

“Během posledních tří měsíců upozornila Česká obchodní inspekce hned na několik případů (4) nevyhovujícího dětského zboží, v němž byly objeveny nebezpečné ftaláty. Zákonné normy nesplňovalo 6 výrobků určených pro děti,” sdělila Mgr. Ivana Picková ze Sdružení obrany spotřebitelů.“Problém nebezpečných hraček je samozřejmě mnohem širší, jak ukázalo toto testování. Nicméně nebezpečí ftalátů je o to vyšší, že spotřebitel nedokáže vůbec odhadnout, zda v hračce pro dítě jsou či ne. Což je rozdíl například od hraček, které mají ostré hrany, případně drobné součástky a rodič ví, že by se dítě mohlo poranit či nějakou součástku spolknout. O to jsou zjištění více alarmující,” doplňuje Picková.

Sdružení Arnika informovalo inspekci o výsledcích testů. ”Podali jsme podnět na ČOI (5), aby zakázala prodej vadného výrobku a prošetřila ty, u kterých byl zjištěn vysoký obsah ftalátů,” řekla Jopková.

Podle jejích slov zdravotní riziko pro dětský organismus kromě ftalátů představují i další látky zjištěné v testovaných hračkách: “Testy prokázaly přítomnost i jiných látek, jejichž používání je z legislativního hlediska sice povoleno, nicméně jsou či mohou být také zdraví škodlivé. Jedná se například o 4-nonylfenol, látku, která negativně ovlivňuje žlázy s vnitřní sekrecí. Přítomnost této látky byla zjištěna ve třech z pěti testovaných výrobků,“ upřesnila Jopková

Jelikož spotřebitel sám nepozná zda ta či ona hračka obsahuje nebezpečné látky, je lépe se vyhnout dětským předmětům z PVC. Tento plast je pro uživatele problematickým právě díky obsahu velkého množství aditiv, které se však během používání z PVC materiálu uvolňují a představují zdravotní riziko pro uživatele.

Testování hraček bylo realizováno v rámci projektu „Posílení ochrany práv spotřebitelů vytvořením právních kapacit spotřebitelských organizací“, který je spolufinancován z programu Evropské unie Transition Facility spravovaném Nadací rozvoje občanské společnosti.


Přílohy:

(1) Ftaláty neboli estery kyseliny ftalové představují skupinu asi 40 látek. V PVC se používají jako změkčovadla. Své uplatnění však našly také v kosmetice či jako insekticidy nebo adhesiva. Z důvodů negativních zdravotních důsledků, bylo používání těch nejrizikovějších omezeno například při výrobě hraček a výrobků pro děti nebo v kosmetice. Jedná se o těchto šest ftalátů:
di-isononyl ftalát (DINP), di-n-octyl ftalát (DNOP), di-iso-decyl ftalát (DIDP), butyl benzyl ftalát (BBP), dibutyl ftalát (DBP), di(2-ethylhexyl) ftalát (DEHP).

(2) Přehled analyzovaných vzorků:

Na přítomnost esterů kyseliny ftalové a v některých případech 4-nonylfenolu bylo testováno celkem pět výrobků z PVC. Fotografie včetně popisu, informací o výrobci, zemi původu a místě nákupu jsou uvedeny ve zprávě dnes publikované na internetové adrese: http://bezjedu.arnika.org/downloads/PVC_hracky_2007_1.pdf. Níže najdete část z těchto informací včetně fotografie hračky, která obsahovala zakázané ftaláty. Testování provedl Institut pro testování a certifikaci, a.s. se sídlem ve Zlíně.


Vzorek č. 1: PVC obal na kostky. Zakoupeno v obchodním
domě Kotva v Praze. Dovozce ADC Blackfire
Entertainment, vyrobila firma GALT, Anglie.

Vzorek č. 2: Hračka Želvička. Zakoupeno v obchodním
domě Tesco na Národní Třídě v Praze. Do-
vozce Alltoys spol. s.r.o. Praha, vyrobeno v
Číně.



Vzorek č. 3: Nafukovací balón – předmětem testování
byl uzávěr balónu. Zakoupeno v obchod-
ním domě Kotva. Dovozce Alltoys spol.
s.r.o. Praha, vyrobeno v Číně.

Vzorek č. 4: PVC obal hračky „knížka“. Zakoupeno v
obchodním domě Tesco na Národní Třídě
v Praze. Výrobce Simba Toys GmbH, Ně-
mecko.

Vzorek č. 5: Nafukovací zvířátko. Zakoupeno v obchod-
ním domě Kotva. Dovozce Alltoys spol.
s.r.o. Praha, vyrobeno v Číně.




(3) Rostoucí obavy související s nebezpečím zvýšené expozice ftaláty vyústily až v přijetí direktivy Evropské unie 2005/84 o zákazu ftalátů v dětských hračkách a zboží. Na novou direktivu v České republice reaguje vyhláška 284/2006, která vyjmenovává zakázané estery kyseliny ftalové (DEHP, DBP, BBP, DINP, DIDP a DNOP) v hračkách a předmětech pro děti. Vyhláška vešla v platnost 16. ledna 2007.

(4) Přebalovací pult není bezpečný. - Tisková zpráva ČOI ze dne 10. 1. 2007
Kočárky nevyhověly požadavkům na bezpečnost (duplicitní popiska) – Tisková zpráva ČOI ze dne 2. 2. 2007

(5) Podnět ČOI

Česká obchodní inspekce
Ústřední inspektorát
Štěpánská 15
Praha 2

Věc: Podnět k prošetření závadných hraček

Vážená paní, vážený pane,


v rámci chemické analýzy hraček a obalů, kterou na naši žádost provedl Institut pro testování a certifikaci, a.s. ve Zlíně (ITC) byl u jednoho z testovaných vzorků zjištěn 30 % obsah směsi bis(2-ethylhexyl)ftalátu (DEHP) a diisononyl ftalátu (DINP). Konkrétně se jedná o vzorek č 5. (viz přiložená studie). Jelikož tento výrobek nevyhovuje směrnici EU 2005/84 o zákazu ftalátů v dětských hračkách a zboží, na kterou reaguje česká vyhláška 284/2006, žádáme Vás tímto o vydání zákazu prodeje daného výrobku.

U dalších dvou vzorků (č. 1 a 3., viz přiloženou studii) byl ve dvou případech nalezen vyšší ester kyseliny ftalové o molekulové hmotnosti 418 g/mol. Konkrétní druh ftalátů nebylo možné přesně identifikovat, jelikož nebyly k dispozici příslušné standardy pro konfirmaci. Proto žádáme o detailní prošetření těchto výrobků, zda i ony neobsahují zakázané ftaláty.

Za sdružení Arnika
RNDr. Jindřich Perlík
Mirka Jopková, tel: 602 880 141
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist