Marek Jehlička "> Arnika dnes v Jihlavě zahájila výstavu o chemických haváriích - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/arnika-dnes-v-jihlave-zahajila-vystavu-o-chemickych-havariich
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika Jihlava: Arnika dnes v Jihlavě zahájila výstavu o chemických haváriích

17. ledna 2007 | Arnika Jihlava
Autor: Marek Jehlička, tel: 606 727 942
Sdružení Arnika dnes v Jihlavě zahájilo výstavu fotografií „Chemické havárie: Neštěstí, o kterých průmysl nemluví – rizika, kterým můžeme předejít“. Výstava nabízí průřez nejzávažnějšími haváriemi průmyslových podniků, ke kterým došlo ve světě i v České republice během posledních třiceti let. Fotografie doplňují informace o příčinách i důsledcích těchto katastrof a nabízí i možnosti prevence. Lidé mohou výstavu navštívit v prostorách Brány Matky Boží (Věžní 1) ve všedních dnech od 9:00 do 17:00 hodin až do 14. února.

„Výstavou se snažíme upozornit na rizika používání a produkce toxických látek v průmyslu a na nebezpečí spojená s rizikovou chemickou výrobou. Zároveň chceme upozornit na alternativní řešení v podobě zavádění nejlepších dostupných technologií či důkladného zabezpečení chemických provozů,“ vysvětlila smysl výstavy Mgr. Hana Kuncová z programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.

Obyvatelé kraje Vysočina mají poměrně štěstí, že se v jejich regionu nevyskytují průmyslové havárie spojené s úniky toxických látek příliš často. K velkému požáru, při němž mohly do ovzduší uniknout i nebezpečné dioxiny došlo v Jihlavě v roce 1993, kdy shořela část spalovny nebezpečných odpadů v Motorpalu Jihlava. Dosud trvající ekologickou havárií je pak skládka nebezpečných odpadů v Pozďátkách na Třebíčsku, ze které již deset let unikají nebezpečné látky do potoka. „Pokud však bude tato skládka bezpečně sanována a uzavřena, nemusejí žít obyvatelé Vysočiny ve strachu z následků úniků chemických látek. Je však moudré i zajímavé zajít se podívat na to, jaké katastrofy dokáže těžko uhlídatelné nakládání s toxickými látkami napáchat, vymkne-li se kontrole,“ uvedl mluvčí Arniky Marek Jehlička.

Vedle záběrů z nechvalně proslulé bhopálské tragédie či katastrofy v Sevesu mohou lidé na výstavě vidět také snímek ústeckého fotoreportéra Libor Zavorala z rozsáhlého požáru v ústecké Spolchemii, kdy explodovala některá výrobní zařízení a shořelo zde zhruba 100 tun umělých pryskyřic . "Doufám, že výstava lidi nejen zaujme, ale také přiměje k zamyšlení," sdělila Jana Vitnerová z Arniky Jihlava.

Na výstavě jsou k vidění i velmi výjimečné záběry. Mezi unikáty patří letecký snímek nezávislého novináře a fotografa Václava Vašků, kterému se podařilo vyfotit únik chlóru ze Spolany Neratovice při povodních v roce 2002. Jeho fotografie zachycující žlutý chlórový mrak nad zatopenou chemičkou patrně nemá ve světě obdoby.

„Spolana Neratovice do poslední chvíle tvrdila, že její továrna je zcela zajištěná a žádné nebezpečí nehrozí. Chtěli jsme vidět situaci zblízka a snažili jsme se dostat na místo nejprve lodí. Oblast však byla uzavřena armádou, takže jsme začali shánět letadlo či vrtulník. Nebylo to jednoduché, ale nakonec jsme našli pilota, který byl ochotný nad Spolanu letět, ačkoliv vzdušný prostor byl v tu dobu také uzavřen. Při svém pátrání po těchto záběrech jsem nenarazil na žádnou podobnou fotografii, na které by byl únik chlóru z nějaké chemičky tak jasně vidět jako na této z roku 2002,“ popsal vznik fotografie Václav Vašků.
Marek Jehlička, tel: 606 727 942
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist