https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/bansky-urad-povolil-tezbu-sterkopisku-u-uherskeho-ostrohu-ohrozeni-pitne-vody-pro-desetitisice-lidi-je-blize
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Báňský úřad povolil těžbu štěrkopísku u Uherského Ostrohu, ohrožení pitné vody pro desetitisíce lidí je blíže

20. května 2020 | Strana zelených
Báňský úřad v úterý 19. května zamítl odvolání desítek obcí, spolků a občanů proti svému rozhodnutí o povolení těžby štěrkopísku u Uherského Ostrohu. „Desítky námitek upozorňovaly na problémy v procesu povolování, nesoulad s územním plánem nebo pochybnou kvalitu posudků. Úřad ani jednu z nich neakceptoval a rizikovou těžbu povolil. Ohrozil tak pitnou vodu pro desetitísce lidí,“ komentoval rozhodnutí spolupředseda Strany zelených Michal Berg.

Úřední bitva o povolení těžby štěrkopísku na hranici Jihomoravského a Zlínského kraje trvá již přes sedm let. Okolní obce, spolky a jednotliví občané, ale také Jihomoravský kraj se snaží všemi prostředky problematické těžbě zamezit. Jednotlivé úřady – od stavebních přes báňský až po ministerstva, ale příslušná povolení vydávají. „Je jasné, že celá kauza nyní zamíří k soudu a čeká nás dlouhá právní bitva. Občané tak budou dlouhé roky v nejistotě, jak moc budou jejich zdroje vody v ohrožení,“ komentuje situaci Michal Berg. „Je zarážející, že Zlínský kraj se na rozdíl od Jihomoravského do řízení vůbec nepřihlásil a za svoje občany se nepostavil,“ dodal.

Proti těžbě se vyslovují nejen občané a obce, ale také odborníci i na hydrologii nebo zástupci Povodí Moravy. „Jižní Morava se potýká s úbytkem spodních vod, vysychají řeky i studny a odborníci předpokládají, že se situace bude jen zhoršovat. V takové situaci představuje přístup ministerstva a báňského úřadu naprosto nepochopitelný hazard porušující zásadu předběžné opatrnosti a odporující zdravému rozumu. Zdroje pitné vody musíme v době postupujících klimatických změn ze všech sil chránit, ne je vystavovat nesmyslnému riziku,“ říká předseda jihomoravských Zelených Matouš Vencálek

Odkaz na zamítnutí odvolání na úřední desce Báňského úřadu: http://cbusbs.cz/cs/2019-02-11-11-42-51

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

rl

rýpal lesní

6.10.2020 00:40
Tak, vážení. Dovolím si ( 6.10.2020 ) takový tip : V časech po nynějších volbách, pokud dojde ke změně koalice na kraji, nebude muset krajský soud rozhodovat spor o platnosti vydaného báňského povolení, protože jej lidovci ( čti nová koalice KDU-ČSL a dalších historických kořenových lidovců, např. TOP, ODS, STAN, ... ) po uskutečněné tiché dohodě vezme zpět, a tedy rozhodnutí nabyde platnosti. A to nenápadně, klidně, a těm, kteří těmto šíbrům věřili, zbydou oči pro pláč. Rád bych se mýlil.

A ještě k názoru pana Piráta Berga : Domnívám se, že zlínští pantáti se neozvali právě proto, že zastávají názor PRO těžbu. A ti brněnští spořádaně a v tichosti schlípnou uši. A než se lidi rozkoukají, štěrkaři vykopou první jámy. Třeba jako geoprůzkum. Tož tak, Masaryku.

<rýpal lesní>
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist