Šárka Petruželová "> Bez rekonstrukce čistírny odpadních vod hrozí Praze sankce - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/bez-rekonstrukce-cistirny-odpadnich-vod-hrozi-praze-sankce
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Stance Communications, s.r.o.: Bez rekonstrukce čistírny odpadních vod hrozí Praze sankce

1. července 2011 | Stance Communications, s.r.o.
Autor: Šárka Petruželová, tel: +420-224-810-809, +420-724-952-213
„Za překračování limitů znečištění může hlavní město po roce 2015 dostat pokutu ve výši 200 až 300 milionů korun,“ zaznělo na semináři Liberálního institutu na téma „Ekologické a ekonomické aspekty výstavby (rekonstrukce) čistírny odpadních vod v Praze“.

Aktuální vývoj situace kolem výběrového řízení na rekonstrukci pražské Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) byl tématem semináře, který se pod záštitou Liberálního institutu a jeho ředitele Miroslava Ševčíka uskutečnil ve čtvrtek 23. června v Praze. Se svými příspěvky vystoupili Jaroslav Pollert, vedoucí Katedry zdravotního a ekologického inženýrství ČVUT, a Miroslav Kos, generální ředitel společnosti Hydroprojekt, a. s. Přednáška se pak soustředila na události doprovázející otevírání obálek, které proběhlo 21. června.

Příprava přestavby čistírny trvá velmi dlouho a provází ji partikulární zájmy a politické vlivy. Přednášející nicméně nastínili, proč je rekonstrukce pražské čistírny nevyhnutelná. „Současná technologie je i přes veškeré modernizace již dávno morálně i fyzicky zastaralá. Nesplňuje nároky na eliminaci dusíku a fosforu,“ uvádí k problematice Miroslav Ševčík a dodává: „Uvědomme si, že metropoli za takové překračování limitů znečištění po roce 2015 reálně hrozí pokuty ve výši 200 až 300 milionů korun od Evropské unie. Je tedy zcela nemyslitelné neustále rekonstrukci oddalovat.“
Odevzdávání nabídek bylo původně plánováno na prosinec loňského roku. Magistrát Prahy však na nátlak opozice nechal tendrové podmínky posoudit a zrevidovat ve prospěch většího počtu uchazečů. Druhý termín odevzdání nabídek padl až v červnu 2011. Přestože si dokumentaci vyzvedlo 44 zájemců, nabídku podali jen 3. Za takto nízký (ale ve srovnání s podobnými veřejnými zakázkami v Evropě obvyklý) počet může především náročnost zpracování nabídky podle přísných pravidel a vysoká míra rizika, které na sebe zhotovitel přebírá. Uchazeči se proto sdružili do několika konsorcií.

Stavba bude financována z evropských dotací, o které Praha žádá. Pokud by je nezískala, zvolí město alternativní zdroj financování, jímž může být např. půjčka nebo navýšení stočného a vodného. Tyto poplatky totiž v Praze patří k nejnižším v celé republice.
„Praha je poslední velké evropské město, které nemá modernizovanou ústřední čistírnu odpadních vod. Hlavnímu městu proto hrozí nejen značné finanční sankce, ale také mezinárodní ostuda za nesolidní jednání a znečišťování prostředí,“ uzavírá Ševčík.
Šárka Petruželová, tel: 420-224-810-809, 420-724-952-213
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist