https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/bezzasahove-zony-a-kurovec-v-narodnim-parku-bavorsky-les
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Nationalparkverwaltung Bayerischer Wald: Bezzásahové zóny a kůrovec v Národním parku Bavorský les

Zásahy proti kůrovci v Národním parku Bavorský les jsou v poslední době velmi rozdílně interpretovány, což vede k relativizování skutečného stavu.

Bavorský Národní park má dvě části - starší - z roku 1970 mezi Luzným a Roklanem. A mladší, mezi Roklanem a Železnou Rudou, rozšířenou v roce 1997. K rozšíření došlo v době velkoplošného odumírání smrkových lesů důsledkem kůrovcového napadení v bezzásahových oblastech. Nařízení o Národním parku bavorský les nadále stanovuje jako hlavní cíl dosažení 75 % plochy parku, na které se může příroda rozvíjet bez lidských zásahů. V staré části parku je tento cíl již více než dvacet let naplněn. Jak výsledky výzkumu, tak i pouhý pohled na porosty zde jasně dokazují, že se jedná o úspěšnou cestu k rozmanitému zmlazení dřevin i k návratu vzácných druhů rostlin a živočichů. Pro novou část parku byl stanoven postup, kdy se každý rok k 1.listopadu na 300 - 500 hektarech přestane zasahovat proti kůrovci. Po třiceti letech, tedy v roce 2027 bude i zde 75% rozlohy patřit nerušeným přírodním procesům. Letos se nové bezzásahové plochy vyhlásily v údolí Prášilského potoka a západně od Modravy - na celkové ploše 346 hektarů. Lesní cesty, které zde již nejsou zapotřebí se odstraňují. Přístupnost pro návštěvníky zůstává bez omezení, 300km turistických stezek je otevřeno po celý rok.

Dlouhodobě se proti kůrovci se v Bavorsku zasahuje v okrajové části o šířce 500 - 1000 metrů, která po celém obvodu parku úspěšně chrání okolní hospodářské lesy. Dočasně se smrky napadené kůrovcem kácejí i v mladší části parku, kde vyhlašování bezzásahových zón probíhá postupně. Toto řešení představuje politický kompromis a z hlediska Národního parku není optimální. Buky ani jedle se na celé ploše Národního parku nekácí. Nikde se při zásazích proti kůrovci nepoužívá chemie. Národní park Bavorský les tak zachovává jasný postup. Dnes můžeme obdivovat nerušenou přírodu na132 km2, do roku 2027 k nim přibude dalších 50km2.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist