Jiří Řehounek "> Biologická obnova štěrkopískoven v praxi - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/biologicka-obnova-sterkopiskoven-v-praxi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Calla: Biologická obnova štěrkopískoven v praxi

26. května 2008 | Calla
Autor: Jiří Řehounek
Sdružení Calla dnes ve spolupráci se Správou CHKO Třeboňsko pořádá terénní exkurzi „Biologická obnova štěrkopískoven v praxi“. Cílem akce je seznámit účastníky (především pracovníky úřadů veřejné správy, těžebních firem a nevládních organizací) s přírodě blízkými formami obnovy těžebních prostorů.

Sdružení Calla se ochranou a obnovou pískoven zabývá dlouhodobě. V poslední době se zaměřuje právě na prosazování přírodě blízkých forem obnovy území narušeného těžbou štěrkopísku, ale i jiných nerostných surovin. Mezi tyto formy patří především spontánní sukcese (v podstatě samovolný vývoj), řízená sukcese a managementové zásahy ve prospěch ohrožených druhů organismů. V ČR bohužel stále převažují technické rekultivace, které často vedou ke vzniku přírodovědně bezcenných ekosystémů a stojí soukromé firmy i státní pokladnu neúměrné finanční prostředky.

„Na exkurzi bychom rádi zájemcům ukázali, že biologická obnova štěrkopískoven může být levnější a k přírodě šetrnější alternativou technických rekultivací,“ říká o motivaci pořadatelů Jiří Řehounek, který v Calle vede projekty na ochranu a obnovu pískoven.

Sdružení Calla se ochranou přírodovědně cenných pískoven zabývá i prakticky. Každým rokem např. zajišťujeme údržbu hnízdní stěny pro chráněné břehule říční v pískovně Třebeč, která byla z naší iniciativy vyhlášena přechodně chráněnou plochou.

Kontakt:
Jiří Řehounek, Calla
e-mail RehounekJ@seznam.cz, tel. 605066898


Příloha tiskové zprávy (vysvětlení některých pojmů)

Přírodě blízké formy obnovy těžbou narušených území: Formy obnovy, které využívají přírodních procesů (především tzv. ekologické sukcese), případně jsou příznivé pro některé cílové druhy organismů.

Ekologická sukcese: Směna druhů v čase. Společenstvo během ní prochází řadou vývojových stupňů (tzv. sukcesních stadií). Pokud se využije pro obnovu těžbou narušených území, vznikají většinou hodnotnější a stabilnější ekosystémy než při technických rekultivacích.

Spontánní sukcese: Ekologická sukcese, do které člověk nijak nezasahuje (samovolný vývoj těžbou narušeného území).

Řízená (usměrňovaná) sukcese: Člověk zasahuje do průběhu sukcese cílenými zásahy, které tento proces usměrňují (např. potlačení invazních druhů, výsev stanovištně původních druhů apod.).

Managementové zásahy: Pro některé ohrožené druhy organismů je vhodné sukcesi blokovat v některém z jejích stadií, případně provádět jiné zásahy udržující vhodné podmínky pro jejich život (např. úpravu hnízdních stěn v pískovnách pro břehule).

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist