Petra Roubíčková "> Brabec po jednání ve Varšavě: Polsko je připraveno na případné kompenzace úbytku vody na české straně - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/brabec-po-jednani-ve-varsave-polsko-je-pripraveno-na-pripadne-kompenzace-ubytku-vody-na-ceske-strane
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Brabec po jednání ve Varšavě: Polsko je připraveno na případné kompenzace úbytku vody na české straně

12. dubna 2016 | MŽP ČR
Autor: Petra Roubíčková, tel: 267 122 396, 739 242 382
Jedním z témat česko-polských mezivládních konzultací, které se uskutečnily ve Varšavě v pátek 8. dubna, bylo Polskem plánované rozšíření těžby hnědouhelného dolu Turów. Kvůli probíhající těžbě hnědého uhlí na hranicích se lidé na Liberecku dlouhodobě potýkají s problémy souvisejícími zejména s úbytkem podzemní vody, znečištěním povrchových vod, zhoršenými rozptylovými podmínkami. V dubnu 2015 byla Česká republika seznámena s dalším plánovaným rozšířením těžby na dolu Turów.

V únoru letošního roku se ministr životního prostředí Richard Brabec setkal přímo ve Varšavě se svým polským protějškem Janem Szyszkem právě nad tématem rozšíření těžby na dolu Turow (více zde: http://www.mzp.cz/cz/news_160218_Polsko ). Už na únorovém setkání se obě strany dohodly na vytvoření česko-polské expertní skupiny, která si bude intenzivně vyměňovat informace a začne do detailu řešit technické podklady k plánované těžbě, zejména hrozící úbytky vody v českém pohraničí. První setkání této skupiny proběhne už ve středu 13. dubna v Praze.

Nicméně ČR stále čeká na dokumentaci EIA, aby se dle mezinárodních úmluv mohla stát přímým účastníkem mezistátního posuzování vlivů záměru na životní prostředí. Rozšíření těžby na dolu Turów představuje podle zpracovaných českých studií vážné ohrožení zdrojů podzemních vod, a ČR proto po polské straně požaduje doplnění podkladů, včetně návrhu technických a kompenzačních opatření, která ztrátě podzemních vod na Liberecku předejdou.

" Polsko v pátek přislíbilo, že dokumentaci EIA k plánovanému rozšíření předloží na konci letošního roku. Právě z této studie vyplyne, zda a jak moc se těžba na Turowu bude rozšiřovat. Polská strana v pátek opět zopakovala, že se vypořádá s případnými kompenzačními opatřeními v Česku. Otázkou zůstává, jak vysoké kompenzace bude třeba s ohledem na případné rozšíření těžby. Právě to by měly zodpovědět studie např. hydrologických poměrů, které necháme zadat i u nás na základě podkladů, které budou předloženy v rámci česko-polské expertní skupiny. Cílem české strany samozřejmě je, aby ke škodám ale vůbec nedošlo. Důležité je, že těžba na Turowě je nyní ostře sledované česko-polské téma a polská strana rozhodně nedopustí, jak přislíbila, aby byly kvůli plánované těžbě narušeny naše dlouhodobě dobré česko-polské vztahy. A to je myslím dobrá zpráva do regionu. Se svými vládními kolegy budu o výstupech z jednání expertní skupiny pravidelně informovat i občany Liberecka," komentuje výsledky mezivládního jednání ve Varšavě ministr životního prostředí Richard Brabec.
Petra Roubíčková, tel: 267 122 396, 739 242 382

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist