https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-jizni-koreji-zacalo-dalsi-kolo-jednani-osn-o-nove-umluve-o-plastech
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Jižní Koreji začalo další kolo jednání OSN o nové úmluvě o plastech

26.11.2024 02:01 | PUSAN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Jižní Koreji začalo páté přípravné jednání OSN, jehož výsledkem by měla být nová mezinárodní úmluva o plastech. Informoval o tom zpravodajský server Radio France Internationale (RFI).
 
V Pusanu se sešli zástupci 175 zemí, kteří budou diskutovat o finální podobě globálně závazné dohody o snížení znečištění plasty. Dosavadní rozhovory ale mařily neshody, především v otázce omezení množství plastů.

Předchozí kolo jednání v kanadské Ottawě skončilo bez shody v tomto kritickém bodě; proti omezení výroby se důrazně staví země produkující petrochemické výrobky, jako je Čína nebo Saúdská Arábie. To se naopak setkává s odporem zemí, které jsou znečištěním plasty silně postižené.

Znečištění plasty je tak všudypřítomné, že byly jejich stopy nalezeny i v mracích, nejhlubších oceánských příkopech a dokonce i v lidském mateřském mléce. A přestože téměř všichni souhlasí s tím, že jde o problém, méně shody panuje v tom, jak jej řešit.

Mezi nejspornější otázky patří, zda by smlouva měla omezit výrobu plastů, anebo případně zakázat chemické látky, u nichž panují obavy, že jsou toxické pro lidské zdraví. Otázky přetrvávají také kolem způsobu, jak financovat provádění dohody.

Výzkumníci upozornili, že v roce 2022 byla překročena celosvětová hranice znečištění plasty a chemickými látkami, což jen podtrhuje naléhavost situace. Celosvětová výroba plastů se zvýšila na přibližně 460 milionů tun - což je dvojnásobek množství vyrobeného před dvěma desetiletími - a podle prognóz Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se do roku 2060 ztrojnásobí.

Zasedání v Pusanu, které potrvá do prvního prosince, bylo zahájeno nedlouho po chaotickém závěru jednání o klimatu v Baku v rámci konference COP29, na níž bylo dohodnuto navýšení finančních prostředků na boj proti změně klimatu. Určenou částku 300 miliard dolarů (asi 7,3 bilionu Kč) ročně rozvojové země označily za nedostatečnou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TS

Tonda Selektoda

26.11.2024 07:35
V posledním odstavci článku je shrnut ostudný průběh a hlavní výsledek COP2029. A tak se nabízí otázka: jaký asi bude požadavek na peníze u další eko-agendy - tedy, u úmluvy o plastech? Kolik zase budou producenti, a především vyspělé státy "dobrovolně-povinně" platit na zajištění realizace politických rozhodnutí nějakých eko-aktivistů, na jejich sešlostech o omezení plastů, vstupujících též i do životního prostředí?
Odpovědět
Anyr

Anyr

26.11.2024 09:27 Reaguje na Tonda Selektoda
Jdi, ukaž, jaký jsi borec, zmeň to, a všem nám ukaž, jak jsi dokonalý. :*
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2024 12:30
Já se obávám, že jedinou cestou bude výkup plastů asi tak, jak se vykupují kovy. Proč není Země zaneřáděná železným šrotem, nebo mědí a hliníkem? Protože se vykupují už dávno a chodí do recyklace. U plastů by to bylo složitější, ale ne o moc.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

26.11.2024 14:35 Reaguje na Pavel Hanzl
No protože se sbírat kovy vyplatí, kdežto plasty jsou tak levné, že se to nevyplatí, navíc , recyklovaný kov je plnohodnotný, recyklovaný plast je šmejd.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.11.2024 15:25 Reaguje na Slavomil Vinkler
Tohle řeší spotřební daň, která je stejně na dost věcí už uvalená. musely by se ale udělat kategorie podle chemického složení a výrobci by to museli dodržovat. Některé plasty se hodí, některé ne, ty by se daly zpracovávat jinak (energeticky).
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

26.11.2024 21:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Mimo petky se v zásadě nic nehodí, patří je spalovat. Ale i ta spalovna je velmi drahá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2024 12:51 Reaguje na Slavomil Vinkler
Pokud vím, tak velká škála plastů se dá recyklovat, ale musí být přesně z tohoto materiálu. A tady by byla nutna dohoda s výrobci, aby se prostě drželi pouze určitého chemického složení. Pokud ne, byla by na nestandardní plast nasazena vysoká spotřební daň, třeba v desítkách (nebo stovkách?) procent.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

27.11.2024 13:10 Reaguje na Slavomil Vinkler
Spalovna dělá taky teplo nebo elektřinu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist