Karolína Rezková "> Britská vláda zveřejnila mapu dopadů klimatických změn - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/britska-vlada-zverejnila-mapu-dopadu-klimatickych-zmen
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Velvyslanectví Velké Británie v ČR: Britská vláda zveřejnila mapu dopadů klimatických změn

Britská vláda dnes zveřejnila novou mapu, která zobrazuje celosvětové následky klimatických změn, pokud se teplota na Zemi zvýší o více než 2°C. Do začátku mezinárodních rozhovorů o klimatických změnách v Kodani zbývá pouhých 45 dní. Britští ministři nyní usilují o maximální možnou dohodu tak, aby se dalo předejít nebezpečným následkům klimatických změn.

Mapu dnes v londýnském Muzeu vědy (Science Museum) představili ministr zahraničních věcí David Miliband a ministr energetiky a klimatických změn Ed Miliband společně s profesorem Johnem Beddingtonem, hlavním vědeckým poradcem britské vlády. Vyrobilo ji centrum Met Office Hadley Centre na základě materiálů od dalších předních vědců. Mapa zobrazuje některé dopady, jež mohou nastat, pokud globální průměrná teplota stoupne o 4 °C nad klimatický průměr běžný před průmyslovou revolucí.

Před mezinárodními rozhovory o změnách klimatu, které se v prosinci uskuteční v Kodani se britská vláda snaží o dohodu, která co nejvíce zabrání změně klimatu. Cílem je maximální zvýšení teploty o dva stupně Celsia. Překročení této hranice bude mít obrovské dopady na celý svět.

Mapa ukazuje, že nedojde k rovnoměrnému rozložení teplotního zvýšení po celé zeměkouli. Kontinenty se ohřejí rychleji než moře a k vyšším nárůstům teploty dojde ve vyšších nadmořských výškách, zejména v Arktidě.

Průměrná teplota půdy bude o 5.5 °C nad předprůmyslovou úrovní.

Dopady na lidskou činnost zobrazené na mapě jsou jenom některé z těch, které mohou nastat. Mapa zobrazuje zásadní dopady na dostupnost vody, zemědělskou produktivitu, extrémní teploty a sucha a rizika lesních požárů a vzestupu mořské hladiny.

Zemědělské výnosy pravděpodobně poklesnou u všech hlavních zrnin ve všech hlavních pěstebních oblastech. Polovina všech himálajských ledovců se do roku 2050 výrazně zmenší, což povede k tomu, že 23 % čínské populace přijde o životně důležité zdroje pitné vody z ledovců v obdobích sucha.

Britský ministr zahraničí David Miliband k mapě říká: „Nedokážeme se vyrovnat se světem, v němž bude teplota o 4 °C vyšší. Tato mapa jasně zobrazuje rozsah ohrožení, jemuž dnes čelíme - změna klimatu je skutečně celosvětový problém, který vyžaduje celosvětové řešení. A to řešení máme ve svých rukou. Abychom zvládli problém změny klimatu, musíme my všichni – ministerstva zahraničí, ministerstva životního prostředí, financí, obrany i další součásti vlády a celé společnosti – spolupracovat, aby se celosvětová teplota nezvýšila o více než dva stupně. Jedině tak můžeme minimalizovat obrovská bezpečnostní rizika, která jsou spojena se zvýšením teploty ve světě o čtyři stupně.“

Britský ministr energetiky a klimatických změn Ed Miliband říká: „Tato mapa ukazuje, že na prosincových rozhovorech v Kodani půjde skutečně o hodně. Britští vědci nám pomohli zobrazit katastrofální účinky, k nimž dojde, pokud svět nedokáže omezit růst celosvětové teploty na dva stupně Celsia. Dohoda musí být dosažena za necelých 50 dní. Spojené království se snaží přesvědčit svět, že je potřeba zvýšit naše ambice a dosáhnout dohody, která nás ochrání před světem, kde by teplota stoupla o čtyři stupně.“

Vicky Pope, vedoucí oddělení klimatických změn v Met Office, říká: „Pokud bude produkce emisí stoupat současným tempem, celosvětová průměrná teplota stoupne o 4 °C do konce tohoto století nebo možná i dříve. Podle vědeckých poznatků to bude mít závažný a plošný dopad na všechny části světa. Je tedy potřeba jednat už teď a snížit produkci emisí, abychom se vyhnuli nedostatku vody a potravin v budoucnosti.“

Prof. Chris Rapley, ředitel Muzea vědy a profesor klimatologie na University College London, říká: „Mapa podává názorné důkazy dramatické přeměny současného světa, kterou by odstartovalo zvýšení celosvětové teploty o 4 °C. Bude tedy mimořádně důležité, aby kodaňská jednání vedla k úspěšnému závěru.“


Poznámky

Další informace o vědeckých podkladech, z nichž mapa vychází, lze nalézt na: www.metoffice.gov.uk/climatechange/guide/effects/

Internetová verze mapy je interaktivním internetovým nástrojem, jehož prostřednictvím si uživatel může zobrazit vybrané dopady a oblasti a získat další informace o vědeckých podkladech. Mapu lze vložit na kterékoliv stránky a příslušný kód je ke stažení na: www.actoncopenhagen.decc.gov.uk/4degrees

Mapa byla představena v Muzeu vědy (Science Museum) současně s otevřením nejnovější výstavy „Prove It! All the evidence you need to believe in climate change“ (Dokaž to! Všechny důkazy, které potřebujete, abyste uvěřili klimatickým změnám). Další informace na: www.sciencemuseum.org.uk/proveit



Dodatečné informace k mapě dopadů nárůstu celosvětové průměrné teploty

Tato mapa zobrazuje některé dopady na činnost člověka, které mohou nastat, pokud celosvětová průměrná teplota stoupne o 4 °C nad předprůmyslový klimatický průměr.

Mapový podklad

Mapový podklad byl vytvořen za použití modelů HadCM3 QUMP centra Met Office Hadley Centre pro scénáře A1B a A1FI všech modelů zobrazujících nárůst teploty o +4 ºC do konce století. Proběhlo 23 modelových výpočtů, které byly zprůměrovány při dosažení vzrůstu teploty o +4 ºC. Model tedy nezobrazuje konkrétní bod v čase, protože při každém výpočtu se nárůstu teploty o +4 ºC dosáhlo v rozdílném čase.

Mezi nejzajímavější poznatky patří vyšší teploty nad pevninou než nad mořem a extrémní vzestup teploty v Arktidě.

Dopady

Mapa nezobrazuje všechny negativní dopady. Byly vybrány jenom určité negativní jevy ovlivňující hlavní oblasti (voda, potraviny atd.) a některé dopady nebyly zahrnuty. Výsledky byly setříděny tak, aby odrážely nejnovější vědecké poznatky v Británii od doby výzkumu IPCC a výzkumu zaměřeného na následky výrazných klimatických změn.

Mapa se zaměřuje na dopady na člověka. Dopady na ekosystémy a biodiverzitu byly úmyslně vypuštěny. Jedinou výjimkou jsou informace o zmenšování plochy amazonských pralesů, které pro danou oblast představují významné ekonomické ztráty.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist