Jana Zvettlerová "> Čáp černý na Šumavě - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cap-cerny-na-sumave
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Šumava: Čáp černý na Šumavě

5. srpna 2011 | Správa NP Šumava
Autor: Jana Zvettlerová, tel: 388 450 229, 731 530 291
Čáp černý (Ciconia nigra) je jedním ze dvou druhů čápů, kteří se na území České republiky vyskytují, ale pro svůj nenápadný způsob života je, na rozdíl od populárnější čápa bílého, méně známý. Čáp černý je tažným druhem hnízdícím v Evropě a Asii a zimujícím v jižní Africe.

Během 19. a 20. století prodělala evropská populace čápů černých značné změny. Pokles početnosti populace čápa černého během 19. a počátku 20. století kulminoval v 30. letech 20. století, kdy na našem území hnízdil pouze v lužních lesích soutoku řek Dyje a Moravy. Od poloviny 20. století je zaznamenán růst populace jak v Evropě, tak na našem území, kdy čáp černý postupně osidluje lesy od nížin do hor. Ideálním hnízdním prostředím čápa černého jsou velké lesní celky hlavně listnatých či smíšených lesních porostů, kde si čápi staví svá velká hnízda na silných větvích stromů.

„Šumava je díky své vysoké lesnatosti vhodným prostředím pro čápa černého. Ovšem najít či dohledat hnízdo čápa černého je právě pro jeho plachost a nenápadný způsob života velmi obtížné,“ říká ornitolog Správy NP a CHKO Šumava Tomáš Lorenc.

Některá hnízda časem zanikají - např. pádem stromu s hnízdem nebo rozpadem déle nepoužívaného hnízda, ale i vznikají - stavba nových hnízd. Čáp černý je dle vyhlášky č. 395/1992 Sb. zákona č.114/1992 Sb., o ohraně přírody a krajiny, silně ohroženým druhem a navíc předmětem ochrany Ptačí oblasti Šumava. Na Šumavě je pravidelně, ale nehojně hnízdícím ptačím druhem s odhadem početnosti 10 - 20 párů.

Pro Českou republiku je uváděn odhad velikosti populace cca 300 – 400 párů čápa černého.
Jana Zvettlerová, tel: 388 450 229, 731 530 291
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist