Filip Poštulka "> Čeladná zavádí přelomovou novinku do odpadového hospodářství - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/celadna-zavadi-prelomovou-novinku-do-odpadoveho-hospodarstvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

meneodpadu.cz : Čeladná zavádí přelomovou novinku do odpadového hospodářství

8. dubna 2024 | meneodpadu.cz
Autor: Filip Poštulka, tel: 724 104 295
Fyzická analýza odpadků, kterou ve městě provedli odborníci ze společnosti JRK, ukázala, že v popelnicích na směsný odpad končí téměř 80 procent komodit, které by se daly třídit. A právě kuchyňský odpad jak rostlinného, tak živočišného původu tvoří podstatnou část tohoto odpadu. Proto nakonec končí v běžné černé popelnici, odkud zbytečně putuje na skládku. Cílem projektu je tedy vyšší efektivita odpadového hospodářství a s ní spojené úspory. A ty přicházejí už nyní – po zavedení projektu v Čeladné vytřídili již téměř osm tun odpadů z kuchyně!

Speciální sada na třídění
Jak projekt funguje? V obci je umístěno 30 popelnic na kuchyňský odpad o objemu 120 litrů. Každá domácnost v této lokalitě dostala sadu na třídění kuchyňských odpadů. S její pomocí pak občané třídí veškerý kuchyňský odpad rostlinného i živočišného původu. Odpad pak vynesou v kompostovatelném sáčku do nejbližší velké popelnice k tomu určené.

Vyšší cíle i efektivita
„Analýza odpadu, kterou provedli odborníci ze společnosti JRK, ukázala, že jsme se v obci ani po tolika letech nenaučili příliš třídit odpad, a tak za něj zbytečně platíme více, než je nutné. Vzhledem k tomu, že největší podíl připadl na biologicky rozložitelný odpad, tak věříme, že zavedením jeho třídění snížíme množství odpadů mířících na skládky,“ vysvětluje starosta Pavol Lukša a doplňuje: „Jsme přesvědčeni, že se tato novinka promítne do vyšší efektivity nakládání s obecními odpady, přinese úspory a také díky ní lépe splníme legislativní cíle, které souvisí s novým odpadovým zákonem.“

Třídění, které se vyplatí
Základem úspěchu projektu je vstřícný přístup obyvatel Čeladné, kteří odpad důkladně třídí. Tomu pomohla i informační kampaň spuštěná před začátkem projektu, která vysvětlovala, proč se vyplatí kuchyňský odpad třídit, a co se s ním bude dít. Podstatnou roli hraje podpora Moravskoslezského kraje, díky této dotaci například získali občané třídící sety zdarma. A jaký bude vlastně další osud vytříděného kuchyňského odpadu? Jednou týdně se bude svážet do bioplynové stanice, kde z něj vyrobí elektrickou energii a teplo.
Filip Poštulka, tel: 724 104 295
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist