Tiskové zprávy
Business Leaders Forum: Cena zdraví a bezpečného životního prostředí za rok 2006 udělena!
Prestižní ocenění z rukou ministra životního prostředí Martina Bursíka převzal Ústav chemických procesů Akademie věd České republiky.
Při příležitosti Dne Země byl ve středu 18.4.2007 v pražském hotelu Atlantic oficiálně završen 16. ročník soutěže Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí“ 2006. Vyhlášení výsledků soutěže, kterou každoročně vyhlašuje sdružení mezinárodních a českých firem Business Leaders Forum s cílem zviditelnit a ocenit organizace nebo společnosti, které svou činností přispívají k nejlepšímu měřitelnému zlepšení v místě svého působení, předcházel krátký seminář na téma závažnosti globálního oteplování.
Prestižní ocenění převzal z rukou ministra životního prostředí Ústav chemických procesů Akademie věd České republiky za projekt Vývoj technologie pro recyklaci luminoforu z televizních obrazovek. Zvláštní ocenění si odneslo město Havlíčkův Brod, obecně prospěšná organizace České Švýcarsko a České ekologické manažerské centrum.
Vítězem 16. ročníku „Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí“ se stal Ústav chemických procesů Akademie věd České republiky za svůj projektu „Vývoj technologie pro recyklaci luminoforu z televizních obrazovek“. Technologie umožňuje regeneraci dvou velmi drahých prvků, které dosud končily spolu s luminoforem na skládkách jako toxický odpad. Separace prvků se provádí kapalinou extrakcí, kdy při vhodné volbě podmínek dojde k oddělení těchto prvků od všech doprovodných prvků.Tato převratná metoda je patentována v České republice a byla přihlášena k mezinárodní patentové ochraně.
Vítězem 16. ročníku „Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí“ se stal Ústav chemických procesů Akademie věd České republiky za svůj projektu „Vývoj technologie pro recyklaci luminoforu z televizních obrazovek“. Technologie umožňuje regeneraci dvou velmi drahých prvků, které dosud končily spolu s luminoforem na skládkách jako toxický odpad.
Separace prvků se provádí kapalinou extrakcí, kdy při vhodné volbě podmínek dojde k oddělení těchto prvků od všech doprovodných prvků.Tato převratná metoda je patentována v České republice a byla přihlášena k mezinárodní patentové ochraně. Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2006/03.pdf
„Hlavní myšlenkou ceny zdraví a životního prostředí, každoročně udělovanou zájmovým sdružením Business Leaders Forem, je zdůraznění synergií mezi ekonomickým rozvojem a účinnou ochranou životního prostředí a lidského zdraví. Celá idea udržitelného rozvoje je založena na tom, že obojí sladit je nejen nutné, ale i možné. Naše porota se pak snaží vybrat a ocenit projekty, které v praxi dokazují, že nejde jen o proklamace, ale že tuto základní ideu lze v praxi naplnit.
Velké naděje jsou v této souvislosti vkládány do nových technologií, které vycházejí z originálních vědeckých poznatků a vyúsťují v komerčně uplatněné technické postupy. Právě taková nová technologie vzniklá z partnerství mezi akademickou institucí a průmyslovým podnikem je předmětem letošního ocenění. Takováto tvůrčí spolupráce je u nás dosud poměrně vzácná, ačkoliv právě zde je osvědčená cesta vpřed.
Letošní ocenění znamená tedy především uznání pro vědecké pracoviště, jeho dobrý nápad a úspěšnou realizaci s jasným positivním efektem pro ochranu životního prostředí i pro ekonomiku, ale i zdůraznění tohoto postupu jako příkladu, který by měl být hojně následován.“
Bedřich Moldan, Centrum pro otázky životního prostředí UK a předseda poroty
Na druhém místě se umístila Československá obchodní banka, a.s.s projektem „ Nové ústředí ČSOB ohleduplné k životnímu, pracovnímu i přírodnímu prostředí“. Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2006/11.pdf
Třetí místo obsadila společnost JUWITAL s.r.o. s projektem „Nový organický přípravek -listové přírodní hnojivo“. Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2006/24.pdf
Diplom za přínos k efektivnímu zlepšování životního prostředí byl udělen městu Havlíčkův Brod, které se aktivně snaží řešit problém nakládání s bioodpady. Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2006/31.pdf
Podaný a ohodnocený projekt města Havlíčkův Brod prokazuje vysokou profesionalitu a orientaci na praktické řešení problémů v oblasti životního prostřed některých českých municipalit. Havlíčkův Brod a jeho projekt je toho důkazem.
Pavel Policar, Utilities & Infrastructure (C.E.) Ltd. a člen poroty
Diplom za dlouhodobý přínos k propagaci alternativních zdrojů si odneslo České ekologické manažerské centru, které již desátým rokem vydává odborný časopis Alternativní zdroje. Hlavním cílem je šířit mezi veřejností povědomí o obnovitelných zdrojích a hlavně o nutnosti se na tyto zdroje a technologie co nejdříve začít orientovat. Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2006/08.pdf
Časopis „Alternativní energie" již 10 let aktivně spolupracuje s odborníky z oblasti vědy, výzkumu, výroby a státní správy a zasvěceně informuje odbornou veřejnost, uživatele i veřejnou správu o technologiích využívajících obnovitelné zdroje energie a jejich aplikacích, legislativě pro podporu využívání obnovitelných zdrojů a implementaci legislativy Evropské unie.
Na stránkách časopisu přináší nejen technické informace a technologická řešení, ale i profily lidí, firem a obcí, jejichž cílem je budování a využívání obnovitelných zdrojů, hledání energetických úspor a omezení negativních dopadů na životní prostředí. Porota v tomto případě ocenila dlouhodobý a komplexní přínos k řešení problematiky využívání obnovitelných zdrojů a stálou snahu o utváření energeticky a environmentálně poučené čtenářské obce.
František Dobeš, nezávislý konzultant a člen poroty
Posledním oceněným se stala obecně prospěšná společnost České Švýcarsko, a to za vzdělávání v oblasti udržitelného rozvoje. Tato společnost se snaží svojí činností napomoci změnit přístupy a myšlení jak jednotlivců, tak firem právě směrem k udržitelnému rozvoji. Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2006/10.pdf
Efektivní a promyšlené spojení osvěty s konkrétními projekty směrem k udržitelnému rozvoji jedinečné oblasti České Švýcarsko je nosným obsahem příspěvku „Cesta k šetrnému životu regionu České Švýcarsko“, který předložila obecně prospěšná společnost České Švýcarsko do soutěže Cena zdraví a bezpečného životního prostředí.Ochrana přírodních a kulturních hodnot v rámci podpory šetrného cestovního ruchu, navíc v kontextu přeshraniční spolupráce, jsou jednoznačné přínosy aktivit obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko.
Vladimír Machek, Unipetrol Trade a.s. a člen poroty
Business Leaders Forum využilo svých kontaktů a provázalo Cenu zdraví a bezpečného životního prostředí s “Evropskou ekologickou cenou pro podnikatele” (The European Business Award for Environment) pořádanou Evropskou komisí jednou za dva roky. Ta je rozdělena do čtyřech kategorií: environmentální management, produkt, process a mezinárodní spolupráce.
Do kategorie Management nominovalo společnost Skanska za projekt “Stavíme na Zemi”.
Do kategorie Mezinárodní spolupráce nominovalo společnost Hydroprojekt CZ a.s. za projekt “Zlepšení životního prostředí v povodí řeky Bregalnice, Makedonie”.
Do kategorie Proces nominovalo organizaci Ústav chemických procesů AV ČR za projekt “ Vývoj technologie pro recyklaci luminoforu z televizních obrazovek”.
Do kategorie Produkt nominovalo společnost JUWITAL s.r.o. za project “Nový organický přípravek – listové přírodní hnojivo neobsahující nežádoucí anorganické látky.
Tyto projekty se utkají se zástupci států EU a Turecka. Minulý ročník zaznamenal rekordní počet přijatých přihlášek (celkem 139), což je nezvratný důkaz o rostoucím zájmu podnikatelského světa o životní prostředí a uvědomění si výhod účasti v této soutěži.
„Cena zdraví a bezpečného životního prostředí“ je tradičním projektem Business Leaders Fora. Business Leaders Forum je zájmové sdružení českých a mezinárodních firem, které svým příkladem usilují o rozvoj zdravého podnikatelského prostředí v České republice a úzce spolupracuje s partnerskou organizací The Prince of Wales International Business Leaders Forum a CSR Europe. Svojí činností Business Leaders Forum podporuje partnerství a spolupráci napříč sektory. Klíčovými oblastmi je životní prostředí, vzdělávání a sociální sféra. Tyto aktivity lze shrnout pod jednoznačným termínem - Společenská odpovědnost firem.
Tomáš Nejedlo, výkonný ředitel Business Leaders Fora
Malé shrnutí:
Převažující část přihlášených projektů na ocenění i nadále zůstávají komerční subjekty různého zaměření. Jejich projekty se stále častěji nezaměřují jen na přímočarou ochranu životního prostředí – vedle programů snižování objemu odpadů, recyklačních programů, náhrad škodlivých materiálů šetrnějšími a vývoje nových technologií vstupuje do popředí i snaha o zvýšení bezpečnosti práce nebo péče o zdraví zaměstnanců a obyvatelstva.
Tento trend dokládá i meziroční růst počtu přihlášek deklarujících zájem o zaměstnance a prostředí, ve kterém pracují. Ty v absolutních číslech vzrostly o 6 projektů. Celkově firmy soutěži dominují s 34 přihlášenými projekty.
Místní komunity v soutěži prezentují projekty, které mají vyvolat pozitivní vztah občanů k jejich okolí a podnítit jejich zájem o ochranu životního prostředí. Snahy měst a místních komunit směřují k modernizaci a zkulturnění městských částí, nalezení řešení v otázce odpadů nebo pořádání výstav.
Přihlášek od těchto subjektů se letos sešlo 18. Školy se jako vzdělávací instituty drží účelu, k němuž jsou zřizovány. Proto mezi přihláškami najdeme i náměty projektů. Většinou se jedná o programy školící zábavnou formou žáky, studenty i učitelský sbor v oblasti ekologie. Do soutěže bylo přihlášeno 7 podobných projektů.
O Business Leaders Forum
Business Leaders Forum je sdružení významných mezinárodních a českých firem, které jsou zastáncem myšlenky společenské odpovědnosti firem a prosazování etiky v podnikatelské praxi. Šíření těchto idejí je zároveň hlavním cílem sdružení. Vedle Ekologické ceny realizuje BLF program „Stínování manažerů“, který se zaměřuje na propojování akademické a podnikatelské sféry, projekt „CSR pro malé a střední podniky“, který zprostředkovává znalosti v oblasti CSR malým a středním podnikům, a řadu dalších aktivit.
Více o BLF se dozvíte na www.blf.cz, o společenské odpovědnosti firem na www.csr-online.cz a o soutěži samotné na www.blf.cz/cena.
V případe zájmu o další informace, prosím, kontaktujte:
Business Leaders Forum
Ing.Tomáš Nejedlo
tel: +420 224 216 275, e-mail: blf@blf.cz
Příloha č. 1
Finalisté „Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí 2006“
Ústav chemických procesů AV ČR
Vývoj technologie pro recyklaci luminoforu z televizních obrazovek
Československá obchodní banka, a.s.
Nové ústředí ČSOB ohleduplné k životnímu, pracovnímu i přírodnímu prostředí
JUWITAL s.r.o.
Nový organický přípravek (listové přírodní hnojivo) neobsahující nežádoucí anorganické látky
Hotel Adalbert
Ekologicky šetrná služba
SIEMENS Nízkonapěťová spínací technika s.r.o.
Optimalizace odpadového hospodářství
Tarmac CZ a.s.
Čistá nákladní auta a bezpečné náklady = zdravé životní prostředí v okolí těžeben
VESKOM, spol. s.r.o.
Rekonstrukce vytápění části Strahovského kláštera - instalace tepelných čerpadel
GRIMIKA s.r.o.
Typ bezpečné čekárny pro městskou i příměstskou hromadnou dopravu s příčnými obloukovými střechami
České ekologické manažerské centrum
Odborný časopis Alternativní energie
České Švýcarsko o.p.s.
Cesta k šetrnému životu regionu České Švýcarsko v roce 2006
Nadace Partnerství a Středisko ekologické výchovy SEVER
Škola pro udržitelný život
OS TRIANON
Regionální edukační centrum pro udržitelný rozvoj
ZO ČSOP Veronica
Stavba Seminárního centra Hostětín
Město Havlíčkův Brod
Řešení problematiky nakládání s bioodpady
HYDROPROJEKT CZ a.s.
Zlepšení životního prostředí v povodí řeky Bregalnice, Makedonie
SKANSKA CZ a.s.
Stavíme na Zemi
Příloha č. 2
Co je „Cena zdraví a bezpečného životního prostředí“? Cena zdraví a bezpečného životního prostředí je tradičním projektem Business Leaders Fora.
„Smyslem pořádání „Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí“ je nalézt takové projekty, které přináší zlepšení kvality života a mohou být poučením pro další organizace k následování. Snažíme se nalézt a symbolicky odměnit ty organizace, které jsou svým chováním odpovědné společnosti. V dnešní terminologii se takové firmy označují jako společensky odpovědné. Těší mne, že v průběhu 16ti-leté historie soutěže narůstá počet firemních projektů, které se do Ceny hlásí a opětovně se i vracejí.“
Tomáš Nejedlo, výkonný ředitel BLF
Důvodem pro vyhlášení této soutěže byl základní cíl BLF – „šířit a podporovat myšlenku společensky odpovědného chování podniků (Corporate Social Responsibility - CSR)“, pod který spadá i ochrana životního prostředí, problematika bezpečnosti práce a podpora vzdělávání v oblasti ekologie neboť kvalita životního prostředí závisí na chování každého z nás, ať jde o o akcionáře v oblasti průmyslu, veřejné orgány, občany, nebo neziskové organizace.
Cílem této prestižní soutěže je ovlivnit ekologické myšlení ve firmách, organizacích a dalších institucích. Ocenění je příležitostí pro ty z nich, které v daném roce uskutečnily projekt vedoucí k výraznému zlepšení životního prostředí, bezpečnosti práce a zdraví zaměstnanců a obyvatel v místě působení.
Kritéria výběru - vítězný projekt je každoročně vybrán nezávislou komisí složenou z odborníků v oblasti životního prostředí. Porota vybírá z přihlášených projektů, v nichž jsou popsány konkrétní měřitelné výsledky včetně finančních nákladů vynaložených na zlepšení životního prostředí. Projekty se hodnotí především na základě těchto kritérií: komplexnost, dobrovolnost, finanční objem, originalita, environmentální priority, konkrétní přínos, šíře záběru, charakteristika podniku a sociální dopad.
Komise V jejím čele je prof. Bedřich Moldan z Centra pro ekologické otázky Univerzity Karlovy. Dalšími nezávislými porotci jsou Roman Vyhnánek (NVF), František Dobeš (nezávislý konzultant), Pavel Policar (Utilities & Infrastructure) a Vladimír Machek (Unipetrol Trade).
Mezi firmy, které dosud získaly ocenění, patří Komtesa Kutná Hora, Třinecké železárny, Fiomo Praha, Synthesia Pardubice, Vítkovice, Barum Continental Otrokovice, Kovohutě Příbram nástupnická, Česká rafinérská, Elektrárny Opatovice, Komutex, Tesla Sezam, Metrostav, TC MACH a Wiegel CZ spolu s JUWITALem.
Zvláštní ocenění obdržely ZŠ Molákova, Škola Mesit a Karviná 2000, Městský úřad Frýdlant nad Ostravicí, Veskom spolu s Obecním úřadem Borová Lada, Diakonie Broumov, Městský úřad Holešov, Obec Vrutice, Městský úřad Litoměřice, 6.mateřská škola Plzeň, Středočeské sběrné suroviny, MUCOS Pharma CZ,TARMAC CZ a Střední odborné škole Šumperk.
Příloha č. 3
Evropská ekologická cena pro podnikatele vyjadřuje ocenění a podporu firmám, které chápou význam ochrany životního prostředí a aktivně podnikají kroky, které vedou k jeho zlepšení.
Má za cíl vyzdvihnout postupy, praktiky a produkty z nejrůznějších forem podnikání v rámci Evropské Unie, které pomáhají ekonomickému a sociálnímu rozvoj bez škodlivých vlivů na životní prostředí a přírodní zdroje, na jejichž kvalitě závisí další rozvoj lidské společnosti. Těmto firmám skládá uznání a dává je za vzor ostatním organizacím.
Důvod vzniku soutěže
Zdraví a kvalita života nás a našich dětí závisí na úrovni životního prostředí. Evropská Unie se ve spolupráci s členskými státy snaží o udržení vysoké úrovně kvality životního prostředí, proto podporuje chování firem a jednotlivců ve smyslu udržitelného rozvoje. Snaží se, aby konzumní chování naší společnosti bylo v souladu s ochranou životního prostředí, aby je neničilo a nepřečerpávalo jeho zdroje. Kvalita životního prostředí závisí na chování každého z nás, ať jde o o akcionáře v oblasti průmyslu, veřejné orgány, občany, nebo neziskové organizace.
Kategorie soutěže
Evropská ekologická cena pro podnikatele je udělována ve čtyřech kategoriích:
1.environmentální management
2.produkt
3.proces
4.mezinárodní spolupráce
Každá z kategorií má svá specifika a je posuzována samostatně. Všechny však vycházejí z konceptu udržitelného rozvoje jako základního kritéria.
Pro koho je Evropská ekologická cena pro podnikatele určena?
Je určena firmám, které v uplynulých dvou letech podnikly kroky ke zlepšení životního prostředí jakoukoliv formou, ať již prostřednictvím environmentálně šetrného produktu, inovačních procesů a technologií, mezinárodní nebo více sektorové spolupráce, nebo konkrétní akce ke zlepšení životního prostředí apod.
Firmy by se měly vyznačovat:
dobrou a stabilní finanční situací
environmentálním přínosem
společenskou odpovědností ve smyslu pracovních podmínek, lidských práv a zapojení komunit vůči všem spoluúčastníkům (zaměstnancům, dodavatelům, zákazníkům a místním komunitám)
Příloha č.4
Seznam přihlášených projektů
Jednotlivé projekty naleznete na webové adrese:
http://www.blf.cz/cena/projekty.php
Společnost Projekt
A + M consulting s.r.o.
Zavádění systému řízení dle norem ISO
akcionáři Ekokomu
Projekt EKO-KOM
AV ČR Ústav chemických procesů
Vývoj technologie pro recyklaci luminoforu z televizních obrazovek
AVE BOHEMIA s.r.o.
Snížení ztrát elektrické energie v domácnostech
Bovis Lend Lease, a.s.
Eliminace rizik ve výstavbě metodou včasných změn v projektové dokumentaci staveb
BVLumex, s.r.o.
Různé formy energetických úspor, technologie náhrad tradičních
světelných zdrojů za diodové
COLOR EXPERT ŠTORCH CZ, s. r. o.
Poskytnutí zdarma zařízení COLOR FREE – zařízení na čištění vody - na mezinárodní
soutěži družstev malířů v Olomouci – EuroPaintingSkills.
České ekologické manažerské centrum
Odborný časopis Alternativní energie
České sdružení výrobců mýdla, čistících prostředků
Dobrovolné dohody o omezení fosfátů v pracích prášcích
České Švýcarsko o.p.s.
Cesta k šetrnému životu regionu České Švýcarsko v roce 2006
Československá obchodní banka, a. s.
Nové ústředí ČSOB ohleduplné k životnímu, pracovnímu i přírodnímu prostředí
DHL Express (Czech Republic) s.r.o.
Podpora ekologických projektů
EKO Gymnázium Poděbrady, fakultní škola Pedagogické fakulty UK v Praze
Vzdělávací programy z oblasti udržitelného rozvoje, enviromentální problematiky
Ekogen o.s.
Klastr zabývající se zpracováním jemných anorganických materiálů ve
stavebnictví v Jihočeském kraji
ENVIFORM, s. r. o.
Zjištění aktuálního psychofyziologického stavu organismu pomocí
diagnostického systému VarCor
František Lapáček
Zavedení výroby nové konstrukce otopných těles BITHERM
Grimika s.r.o.
Typ bezpečné čekárny pro městskou i příměstskou hromadnou
dopravu s příčnými
obloukovými střechami
Gumárenská skupina Zlín
Gumárenský materiál na bázi pryžové drti
Gymnázium Jižní Město
Vylepšení mezinárodního hodnocení International Education Society,
London na rating A
Gymnázium Plasy
Den životního prostředí
Hotel Adalbert
Ekologicky šetrná služba
HYDROPROJEKT CZ a.s.
Zlepšení životního prostředí v povodí řeky Bregalnice, Makedonie
Iva Unčovská - Yvonne
Využití odstřižků látek při výrobě oděvů z bavlny a polyamidu
JUWITAL s.r.o.
Nový organický přípravek (listové přírodní hnojivo) neobsahující
nežádoucí anorganické látky
KOITO CZECH s.r.o
Snížení sládkovaného množství odpadů na jedno dobré vyrobené světlo
Komunální služby spol. s.r.o.
Svozy vytříděných odpadů a následné lisování
Kovohutě Příbram nástupnická, a. s.
Odchlorování úletů ze šachtové pece
Kovonex, s.r.o.
Zlepšení stavu ekologické situace v naší přírodě
LMC s.r.o.
Zlepšení kancelářských prostor- vybaveno přístroji Duplexy,
analýza Feng - Shui
LUPRA, spol. s r.o.
Prací prostředky bez obsahu fosforu
Město Havlíčkův Brod, Odbor životního prostředí
Řešení problematiky nakládání s bioodpady
Město Cheb
Krajinná výstava bez hranic Cheb - Markredwitz 2006
Město Náchod, odbor životního prostředí
Program pro podporu životního prostředí města Náchod
Město Tábor
Geologická expozice v lomu pod Klokoty
Městská část Praha 13, Odbor životního prostředí
Revitalizace prameniště a údolí Motolského potoka
Městský úřad Strakonice, odbor životního prostředí
Ekologicko osvětový projekt ROK STROMU
MVB OPAVA CZ s.r.o.
GAS SCRUBBER - pračka plynů
Nadace Partnerství a Středisko ekologické výchovy SEVER
Škola pro udržitelný život
Neli servis s.r.o.
Spalovna odpadů, zařízení pro mikrovlnou dekontaminaci
nemocničních odpadů - Medister
Nestlé Česko s.r.o.
Tři nejdůležitější oblasti - bezpečnost, zdraví a životní
prostředí 2005-2007
OS Trianon
Regionální edukační centrum pro udržitelný rozvoj
Petr Straka-MASTR
Měření účinnosti spalovacích zdrojů
SAINT- GOBAIN SEKURIT ČR spol. s r. o.
Komplexní odpadové hospodářství
SEMIX PLUSO, spol. s r.o.
Produkce zdraví prospěšných cereálií
SIEMENS, Nízkonapěťová spínací technika s.r.o.
Optimalizace odpadového hospodářství
Skanska CZ a.s.
Stavíme na Zemi
Středisko volného času ROROŠ příspěvková organizace
Tvořivé využití odpadového materiálu v rámci
volnočasových aktivit s dlouhodobou působností v
systematické práci
Středočeský kraj
Projekt kontrolní činnosti Středočeského kraje nad
akcí " projekt Dioxiny Spolana - odstranění starých ekologických zátěží
Tarmac CZ a.s.
Čistá nákladní auta a bezpečné náklady = zdravé životní prostředí v okolí těžeben
Technické služby města Chomutova, přisp. Organizace
Zahájení sběru bioodpadu z domácností v Chomutově
Technické služby Moravská Třebová s.r.o.
Zavedení systému řízení výroby recyklovaného materiálu drcením a tříděním
TEPELNÁ ČERPADLA IVT - OSTRAVA s.r.o.
Technologická část vytápění a klimatizace
Teplo Přerov a.s.
Modernizace a optimalizace CZT v Přerově
TOMRA s.r.o.
Zavedení systému sběrných míst
VESKOM, spol. s.r.o.
Rekonstrukce vytápění části Strahovského
kláštera – instalace tepelných čerpadel
Wessels s.r.o
Zámecký jarmark
Zentiva, a.s.
DVD, Výroba přípravků s obsahem vysoce
účinných látek - projekt Tibolon
ZO ČSOP Veronica
Stavba Seminárního centra Hostětín
ZŠ Pošepného náměstí
Rekonstrukce hlavního atria školy
Při příležitosti Dne Země byl ve středu 18.4.2007 v pražském hotelu Atlantic oficiálně završen 16. ročník soutěže Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí“ 2006. Vyhlášení výsledků soutěže, kterou každoročně vyhlašuje sdružení mezinárodních a českých firem Business Leaders Forum s cílem zviditelnit a ocenit organizace nebo společnosti, které svou činností přispívají k nejlepšímu měřitelnému zlepšení v místě svého působení, předcházel krátký seminář na téma závažnosti globálního oteplování.
Prestižní ocenění převzal z rukou ministra životního prostředí Ústav chemických procesů Akademie věd České republiky za projekt Vývoj technologie pro recyklaci luminoforu z televizních obrazovek. Zvláštní ocenění si odneslo město Havlíčkův Brod, obecně prospěšná organizace České Švýcarsko a České ekologické manažerské centrum.
Vítězem 16. ročníku „Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí“ se stal Ústav chemických procesů Akademie věd České republiky za svůj projektu „Vývoj technologie pro recyklaci luminoforu z televizních obrazovek“. Technologie umožňuje regeneraci dvou velmi drahých prvků, které dosud končily spolu s luminoforem na skládkách jako toxický odpad. Separace prvků se provádí kapalinou extrakcí, kdy při vhodné volbě podmínek dojde k oddělení těchto prvků od všech doprovodných prvků.Tato převratná metoda je patentována v České republice a byla přihlášena k mezinárodní patentové ochraně.
Vítězem 16. ročníku „Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí“ se stal Ústav chemických procesů Akademie věd České republiky za svůj projektu „Vývoj technologie pro recyklaci luminoforu z televizních obrazovek“. Technologie umožňuje regeneraci dvou velmi drahých prvků, které dosud končily spolu s luminoforem na skládkách jako toxický odpad.
Separace prvků se provádí kapalinou extrakcí, kdy při vhodné volbě podmínek dojde k oddělení těchto prvků od všech doprovodných prvků.Tato převratná metoda je patentována v České republice a byla přihlášena k mezinárodní patentové ochraně. Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2006/03.pdf
„Hlavní myšlenkou ceny zdraví a životního prostředí, každoročně udělovanou zájmovým sdružením Business Leaders Forem, je zdůraznění synergií mezi ekonomickým rozvojem a účinnou ochranou životního prostředí a lidského zdraví. Celá idea udržitelného rozvoje je založena na tom, že obojí sladit je nejen nutné, ale i možné. Naše porota se pak snaží vybrat a ocenit projekty, které v praxi dokazují, že nejde jen o proklamace, ale že tuto základní ideu lze v praxi naplnit.
Velké naděje jsou v této souvislosti vkládány do nových technologií, které vycházejí z originálních vědeckých poznatků a vyúsťují v komerčně uplatněné technické postupy. Právě taková nová technologie vzniklá z partnerství mezi akademickou institucí a průmyslovým podnikem je předmětem letošního ocenění. Takováto tvůrčí spolupráce je u nás dosud poměrně vzácná, ačkoliv právě zde je osvědčená cesta vpřed.
Letošní ocenění znamená tedy především uznání pro vědecké pracoviště, jeho dobrý nápad a úspěšnou realizaci s jasným positivním efektem pro ochranu životního prostředí i pro ekonomiku, ale i zdůraznění tohoto postupu jako příkladu, který by měl být hojně následován.“
Bedřich Moldan, Centrum pro otázky životního prostředí UK a předseda poroty
Na druhém místě se umístila Československá obchodní banka, a.s.s projektem „ Nové ústředí ČSOB ohleduplné k životnímu, pracovnímu i přírodnímu prostředí“. Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2006/11.pdf
Třetí místo obsadila společnost JUWITAL s.r.o. s projektem „Nový organický přípravek -listové přírodní hnojivo“. Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2006/24.pdf
Diplom za přínos k efektivnímu zlepšování životního prostředí byl udělen městu Havlíčkův Brod, které se aktivně snaží řešit problém nakládání s bioodpady. Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2006/31.pdf
Podaný a ohodnocený projekt města Havlíčkův Brod prokazuje vysokou profesionalitu a orientaci na praktické řešení problémů v oblasti životního prostřed některých českých municipalit. Havlíčkův Brod a jeho projekt je toho důkazem.
Pavel Policar, Utilities & Infrastructure (C.E.) Ltd. a člen poroty
Diplom za dlouhodobý přínos k propagaci alternativních zdrojů si odneslo České ekologické manažerské centru, které již desátým rokem vydává odborný časopis Alternativní zdroje. Hlavním cílem je šířit mezi veřejností povědomí o obnovitelných zdrojích a hlavně o nutnosti se na tyto zdroje a technologie co nejdříve začít orientovat. Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2006/08.pdf
Časopis „Alternativní energie" již 10 let aktivně spolupracuje s odborníky z oblasti vědy, výzkumu, výroby a státní správy a zasvěceně informuje odbornou veřejnost, uživatele i veřejnou správu o technologiích využívajících obnovitelné zdroje energie a jejich aplikacích, legislativě pro podporu využívání obnovitelných zdrojů a implementaci legislativy Evropské unie.
Na stránkách časopisu přináší nejen technické informace a technologická řešení, ale i profily lidí, firem a obcí, jejichž cílem je budování a využívání obnovitelných zdrojů, hledání energetických úspor a omezení negativních dopadů na životní prostředí. Porota v tomto případě ocenila dlouhodobý a komplexní přínos k řešení problematiky využívání obnovitelných zdrojů a stálou snahu o utváření energeticky a environmentálně poučené čtenářské obce.
František Dobeš, nezávislý konzultant a člen poroty
Posledním oceněným se stala obecně prospěšná společnost České Švýcarsko, a to za vzdělávání v oblasti udržitelného rozvoje. Tato společnost se snaží svojí činností napomoci změnit přístupy a myšlení jak jednotlivců, tak firem právě směrem k udržitelnému rozvoji. Celý projekt naleznete zde: http://www.blf.cz/cena/2006/10.pdf
Efektivní a promyšlené spojení osvěty s konkrétními projekty směrem k udržitelnému rozvoji jedinečné oblasti České Švýcarsko je nosným obsahem příspěvku „Cesta k šetrnému životu regionu České Švýcarsko“, který předložila obecně prospěšná společnost České Švýcarsko do soutěže Cena zdraví a bezpečného životního prostředí.Ochrana přírodních a kulturních hodnot v rámci podpory šetrného cestovního ruchu, navíc v kontextu přeshraniční spolupráce, jsou jednoznačné přínosy aktivit obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko.
Vladimír Machek, Unipetrol Trade a.s. a člen poroty
Business Leaders Forum využilo svých kontaktů a provázalo Cenu zdraví a bezpečného životního prostředí s “Evropskou ekologickou cenou pro podnikatele” (The European Business Award for Environment) pořádanou Evropskou komisí jednou za dva roky. Ta je rozdělena do čtyřech kategorií: environmentální management, produkt, process a mezinárodní spolupráce.
Do kategorie Management nominovalo společnost Skanska za projekt “Stavíme na Zemi”.
Do kategorie Mezinárodní spolupráce nominovalo společnost Hydroprojekt CZ a.s. za projekt “Zlepšení životního prostředí v povodí řeky Bregalnice, Makedonie”.
Do kategorie Proces nominovalo organizaci Ústav chemických procesů AV ČR za projekt “ Vývoj technologie pro recyklaci luminoforu z televizních obrazovek”.
Do kategorie Produkt nominovalo společnost JUWITAL s.r.o. za project “Nový organický přípravek – listové přírodní hnojivo neobsahující nežádoucí anorganické látky.
Tyto projekty se utkají se zástupci států EU a Turecka. Minulý ročník zaznamenal rekordní počet přijatých přihlášek (celkem 139), což je nezvratný důkaz o rostoucím zájmu podnikatelského světa o životní prostředí a uvědomění si výhod účasti v této soutěži.
„Cena zdraví a bezpečného životního prostředí“ je tradičním projektem Business Leaders Fora. Business Leaders Forum je zájmové sdružení českých a mezinárodních firem, které svým příkladem usilují o rozvoj zdravého podnikatelského prostředí v České republice a úzce spolupracuje s partnerskou organizací The Prince of Wales International Business Leaders Forum a CSR Europe. Svojí činností Business Leaders Forum podporuje partnerství a spolupráci napříč sektory. Klíčovými oblastmi je životní prostředí, vzdělávání a sociální sféra. Tyto aktivity lze shrnout pod jednoznačným termínem - Společenská odpovědnost firem.
Tomáš Nejedlo, výkonný ředitel Business Leaders Fora
Malé shrnutí:
Převažující část přihlášených projektů na ocenění i nadále zůstávají komerční subjekty různého zaměření. Jejich projekty se stále častěji nezaměřují jen na přímočarou ochranu životního prostředí – vedle programů snižování objemu odpadů, recyklačních programů, náhrad škodlivých materiálů šetrnějšími a vývoje nových technologií vstupuje do popředí i snaha o zvýšení bezpečnosti práce nebo péče o zdraví zaměstnanců a obyvatelstva.
Tento trend dokládá i meziroční růst počtu přihlášek deklarujících zájem o zaměstnance a prostředí, ve kterém pracují. Ty v absolutních číslech vzrostly o 6 projektů. Celkově firmy soutěži dominují s 34 přihlášenými projekty.
Místní komunity v soutěži prezentují projekty, které mají vyvolat pozitivní vztah občanů k jejich okolí a podnítit jejich zájem o ochranu životního prostředí. Snahy měst a místních komunit směřují k modernizaci a zkulturnění městských částí, nalezení řešení v otázce odpadů nebo pořádání výstav.
Přihlášek od těchto subjektů se letos sešlo 18. Školy se jako vzdělávací instituty drží účelu, k němuž jsou zřizovány. Proto mezi přihláškami najdeme i náměty projektů. Většinou se jedná o programy školící zábavnou formou žáky, studenty i učitelský sbor v oblasti ekologie. Do soutěže bylo přihlášeno 7 podobných projektů.
O Business Leaders Forum
Business Leaders Forum je sdružení významných mezinárodních a českých firem, které jsou zastáncem myšlenky společenské odpovědnosti firem a prosazování etiky v podnikatelské praxi. Šíření těchto idejí je zároveň hlavním cílem sdružení. Vedle Ekologické ceny realizuje BLF program „Stínování manažerů“, který se zaměřuje na propojování akademické a podnikatelské sféry, projekt „CSR pro malé a střední podniky“, který zprostředkovává znalosti v oblasti CSR malým a středním podnikům, a řadu dalších aktivit.
Více o BLF se dozvíte na www.blf.cz, o společenské odpovědnosti firem na www.csr-online.cz a o soutěži samotné na www.blf.cz/cena.
V případe zájmu o další informace, prosím, kontaktujte:
Business Leaders Forum
Ing.Tomáš Nejedlo
tel: +420 224 216 275, e-mail: blf@blf.cz
Příloha č. 1
Finalisté „Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí 2006“
Ústav chemických procesů AV ČR
Vývoj technologie pro recyklaci luminoforu z televizních obrazovek
Československá obchodní banka, a.s.
Nové ústředí ČSOB ohleduplné k životnímu, pracovnímu i přírodnímu prostředí
JUWITAL s.r.o.
Nový organický přípravek (listové přírodní hnojivo) neobsahující nežádoucí anorganické látky
Hotel Adalbert
Ekologicky šetrná služba
SIEMENS Nízkonapěťová spínací technika s.r.o.
Optimalizace odpadového hospodářství
Tarmac CZ a.s.
Čistá nákladní auta a bezpečné náklady = zdravé životní prostředí v okolí těžeben
VESKOM, spol. s.r.o.
Rekonstrukce vytápění části Strahovského kláštera - instalace tepelných čerpadel
GRIMIKA s.r.o.
Typ bezpečné čekárny pro městskou i příměstskou hromadnou dopravu s příčnými obloukovými střechami
České ekologické manažerské centrum
Odborný časopis Alternativní energie
České Švýcarsko o.p.s.
Cesta k šetrnému životu regionu České Švýcarsko v roce 2006
Nadace Partnerství a Středisko ekologické výchovy SEVER
Škola pro udržitelný život
OS TRIANON
Regionální edukační centrum pro udržitelný rozvoj
ZO ČSOP Veronica
Stavba Seminárního centra Hostětín
Město Havlíčkův Brod
Řešení problematiky nakládání s bioodpady
HYDROPROJEKT CZ a.s.
Zlepšení životního prostředí v povodí řeky Bregalnice, Makedonie
SKANSKA CZ a.s.
Stavíme na Zemi
Příloha č. 2
Co je „Cena zdraví a bezpečného životního prostředí“? Cena zdraví a bezpečného životního prostředí je tradičním projektem Business Leaders Fora.
„Smyslem pořádání „Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí“ je nalézt takové projekty, které přináší zlepšení kvality života a mohou být poučením pro další organizace k následování. Snažíme se nalézt a symbolicky odměnit ty organizace, které jsou svým chováním odpovědné společnosti. V dnešní terminologii se takové firmy označují jako společensky odpovědné. Těší mne, že v průběhu 16ti-leté historie soutěže narůstá počet firemních projektů, které se do Ceny hlásí a opětovně se i vracejí.“
Tomáš Nejedlo, výkonný ředitel BLF
Důvodem pro vyhlášení této soutěže byl základní cíl BLF – „šířit a podporovat myšlenku společensky odpovědného chování podniků (Corporate Social Responsibility - CSR)“, pod který spadá i ochrana životního prostředí, problematika bezpečnosti práce a podpora vzdělávání v oblasti ekologie neboť kvalita životního prostředí závisí na chování každého z nás, ať jde o o akcionáře v oblasti průmyslu, veřejné orgány, občany, nebo neziskové organizace.
Cílem této prestižní soutěže je ovlivnit ekologické myšlení ve firmách, organizacích a dalších institucích. Ocenění je příležitostí pro ty z nich, které v daném roce uskutečnily projekt vedoucí k výraznému zlepšení životního prostředí, bezpečnosti práce a zdraví zaměstnanců a obyvatel v místě působení.
Kritéria výběru - vítězný projekt je každoročně vybrán nezávislou komisí složenou z odborníků v oblasti životního prostředí. Porota vybírá z přihlášených projektů, v nichž jsou popsány konkrétní měřitelné výsledky včetně finančních nákladů vynaložených na zlepšení životního prostředí. Projekty se hodnotí především na základě těchto kritérií: komplexnost, dobrovolnost, finanční objem, originalita, environmentální priority, konkrétní přínos, šíře záběru, charakteristika podniku a sociální dopad.
Komise V jejím čele je prof. Bedřich Moldan z Centra pro ekologické otázky Univerzity Karlovy. Dalšími nezávislými porotci jsou Roman Vyhnánek (NVF), František Dobeš (nezávislý konzultant), Pavel Policar (Utilities & Infrastructure) a Vladimír Machek (Unipetrol Trade).
Mezi firmy, které dosud získaly ocenění, patří Komtesa Kutná Hora, Třinecké železárny, Fiomo Praha, Synthesia Pardubice, Vítkovice, Barum Continental Otrokovice, Kovohutě Příbram nástupnická, Česká rafinérská, Elektrárny Opatovice, Komutex, Tesla Sezam, Metrostav, TC MACH a Wiegel CZ spolu s JUWITALem.
Zvláštní ocenění obdržely ZŠ Molákova, Škola Mesit a Karviná 2000, Městský úřad Frýdlant nad Ostravicí, Veskom spolu s Obecním úřadem Borová Lada, Diakonie Broumov, Městský úřad Holešov, Obec Vrutice, Městský úřad Litoměřice, 6.mateřská škola Plzeň, Středočeské sběrné suroviny, MUCOS Pharma CZ,TARMAC CZ a Střední odborné škole Šumperk.
Příloha č. 3
Evropská ekologická cena pro podnikatele vyjadřuje ocenění a podporu firmám, které chápou význam ochrany životního prostředí a aktivně podnikají kroky, které vedou k jeho zlepšení.
Má za cíl vyzdvihnout postupy, praktiky a produkty z nejrůznějších forem podnikání v rámci Evropské Unie, které pomáhají ekonomickému a sociálnímu rozvoj bez škodlivých vlivů na životní prostředí a přírodní zdroje, na jejichž kvalitě závisí další rozvoj lidské společnosti. Těmto firmám skládá uznání a dává je za vzor ostatním organizacím.
Důvod vzniku soutěže
Zdraví a kvalita života nás a našich dětí závisí na úrovni životního prostředí. Evropská Unie se ve spolupráci s členskými státy snaží o udržení vysoké úrovně kvality životního prostředí, proto podporuje chování firem a jednotlivců ve smyslu udržitelného rozvoje. Snaží se, aby konzumní chování naší společnosti bylo v souladu s ochranou životního prostředí, aby je neničilo a nepřečerpávalo jeho zdroje. Kvalita životního prostředí závisí na chování každého z nás, ať jde o o akcionáře v oblasti průmyslu, veřejné orgány, občany, nebo neziskové organizace.
Kategorie soutěže
Evropská ekologická cena pro podnikatele je udělována ve čtyřech kategoriích:
1.environmentální management
2.produkt
3.proces
4.mezinárodní spolupráce
Každá z kategorií má svá specifika a je posuzována samostatně. Všechny však vycházejí z konceptu udržitelného rozvoje jako základního kritéria.
Pro koho je Evropská ekologická cena pro podnikatele určena?
Je určena firmám, které v uplynulých dvou letech podnikly kroky ke zlepšení životního prostředí jakoukoliv formou, ať již prostřednictvím environmentálně šetrného produktu, inovačních procesů a technologií, mezinárodní nebo více sektorové spolupráce, nebo konkrétní akce ke zlepšení životního prostředí apod.
Firmy by se měly vyznačovat:
dobrou a stabilní finanční situací
environmentálním přínosem
společenskou odpovědností ve smyslu pracovních podmínek, lidských práv a zapojení komunit vůči všem spoluúčastníkům (zaměstnancům, dodavatelům, zákazníkům a místním komunitám)
Příloha č.4
Seznam přihlášených projektů
Jednotlivé projekty naleznete na webové adrese:
http://www.blf.cz/cena/projekty.php
Společnost Projekt
A + M consulting s.r.o.
Zavádění systému řízení dle norem ISO
akcionáři Ekokomu
Projekt EKO-KOM
AV ČR Ústav chemických procesů
Vývoj technologie pro recyklaci luminoforu z televizních obrazovek
AVE BOHEMIA s.r.o.
Snížení ztrát elektrické energie v domácnostech
Bovis Lend Lease, a.s.
Eliminace rizik ve výstavbě metodou včasných změn v projektové dokumentaci staveb
BVLumex, s.r.o.
Různé formy energetických úspor, technologie náhrad tradičních
světelných zdrojů za diodové
COLOR EXPERT ŠTORCH CZ, s. r. o.
Poskytnutí zdarma zařízení COLOR FREE – zařízení na čištění vody - na mezinárodní
soutěži družstev malířů v Olomouci – EuroPaintingSkills.
České ekologické manažerské centrum
Odborný časopis Alternativní energie
České sdružení výrobců mýdla, čistících prostředků
Dobrovolné dohody o omezení fosfátů v pracích prášcích
České Švýcarsko o.p.s.
Cesta k šetrnému životu regionu České Švýcarsko v roce 2006
Československá obchodní banka, a. s.
Nové ústředí ČSOB ohleduplné k životnímu, pracovnímu i přírodnímu prostředí
DHL Express (Czech Republic) s.r.o.
Podpora ekologických projektů
EKO Gymnázium Poděbrady, fakultní škola Pedagogické fakulty UK v Praze
Vzdělávací programy z oblasti udržitelného rozvoje, enviromentální problematiky
Ekogen o.s.
Klastr zabývající se zpracováním jemných anorganických materiálů ve
stavebnictví v Jihočeském kraji
ENVIFORM, s. r. o.
Zjištění aktuálního psychofyziologického stavu organismu pomocí
diagnostického systému VarCor
František Lapáček
Zavedení výroby nové konstrukce otopných těles BITHERM
Grimika s.r.o.
Typ bezpečné čekárny pro městskou i příměstskou hromadnou
dopravu s příčnými
obloukovými střechami
Gumárenská skupina Zlín
Gumárenský materiál na bázi pryžové drti
Gymnázium Jižní Město
Vylepšení mezinárodního hodnocení International Education Society,
London na rating A
Gymnázium Plasy
Den životního prostředí
Hotel Adalbert
Ekologicky šetrná služba
HYDROPROJEKT CZ a.s.
Zlepšení životního prostředí v povodí řeky Bregalnice, Makedonie
Iva Unčovská - Yvonne
Využití odstřižků látek při výrobě oděvů z bavlny a polyamidu
JUWITAL s.r.o.
Nový organický přípravek (listové přírodní hnojivo) neobsahující
nežádoucí anorganické látky
KOITO CZECH s.r.o
Snížení sládkovaného množství odpadů na jedno dobré vyrobené světlo
Komunální služby spol. s.r.o.
Svozy vytříděných odpadů a následné lisování
Kovohutě Příbram nástupnická, a. s.
Odchlorování úletů ze šachtové pece
Kovonex, s.r.o.
Zlepšení stavu ekologické situace v naší přírodě
LMC s.r.o.
Zlepšení kancelářských prostor- vybaveno přístroji Duplexy,
analýza Feng - Shui
LUPRA, spol. s r.o.
Prací prostředky bez obsahu fosforu
Město Havlíčkův Brod, Odbor životního prostředí
Řešení problematiky nakládání s bioodpady
Město Cheb
Krajinná výstava bez hranic Cheb - Markredwitz 2006
Město Náchod, odbor životního prostředí
Program pro podporu životního prostředí města Náchod
Město Tábor
Geologická expozice v lomu pod Klokoty
Městská část Praha 13, Odbor životního prostředí
Revitalizace prameniště a údolí Motolského potoka
Městský úřad Strakonice, odbor životního prostředí
Ekologicko osvětový projekt ROK STROMU
MVB OPAVA CZ s.r.o.
GAS SCRUBBER - pračka plynů
Nadace Partnerství a Středisko ekologické výchovy SEVER
Škola pro udržitelný život
Neli servis s.r.o.
Spalovna odpadů, zařízení pro mikrovlnou dekontaminaci
nemocničních odpadů - Medister
Nestlé Česko s.r.o.
Tři nejdůležitější oblasti - bezpečnost, zdraví a životní
prostředí 2005-2007
OS Trianon
Regionální edukační centrum pro udržitelný rozvoj
Petr Straka-MASTR
Měření účinnosti spalovacích zdrojů
SAINT- GOBAIN SEKURIT ČR spol. s r. o.
Komplexní odpadové hospodářství
SEMIX PLUSO, spol. s r.o.
Produkce zdraví prospěšných cereálií
SIEMENS, Nízkonapěťová spínací technika s.r.o.
Optimalizace odpadového hospodářství
Skanska CZ a.s.
Stavíme na Zemi
Středisko volného času ROROŠ příspěvková organizace
Tvořivé využití odpadového materiálu v rámci
volnočasových aktivit s dlouhodobou působností v
systematické práci
Středočeský kraj
Projekt kontrolní činnosti Středočeského kraje nad
akcí " projekt Dioxiny Spolana - odstranění starých ekologických zátěží
Tarmac CZ a.s.
Čistá nákladní auta a bezpečné náklady = zdravé životní prostředí v okolí těžeben
Technické služby města Chomutova, přisp. Organizace
Zahájení sběru bioodpadu z domácností v Chomutově
Technické služby Moravská Třebová s.r.o.
Zavedení systému řízení výroby recyklovaného materiálu drcením a tříděním
TEPELNÁ ČERPADLA IVT - OSTRAVA s.r.o.
Technologická část vytápění a klimatizace
Teplo Přerov a.s.
Modernizace a optimalizace CZT v Přerově
TOMRA s.r.o.
Zavedení systému sběrných míst
VESKOM, spol. s.r.o.
Rekonstrukce vytápění části Strahovského
kláštera – instalace tepelných čerpadel
Wessels s.r.o
Zámecký jarmark
Zentiva, a.s.
DVD, Výroba přípravků s obsahem vysoce
účinných látek - projekt Tibolon
ZO ČSOP Veronica
Stavba Seminárního centra Hostětín
ZŠ Pošepného náměstí
Rekonstrukce hlavního atria školy
Tento článek patří do kategorie |
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk