Petr Kučera "> Česká krajina si zaslouží naši pozornost - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceska-krajina-si-zaslouzi-nasi-pozornost
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Česká krajina si zaslouží naši pozornost

6. října 2010 | MŽP ČR
Autor: Petr Kučera, tel: 267 122 944
Při příležitosti 10. výročí vzniku Evropské úmluvy o krajině uspořádalo dnes, tj. 6. října 2010 Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s ministerstvy pro místní rozvoj, zemědělství, kultury, školství mládeže a tělovýchovy, dopravy a průmyslu a obchodu Národní seminář/mezirezortní pracovní jednání k implementaci Evropské úmluvy o krajině a péči o krajinu v České republice. Za Ministerstvo životního prostředí, které je kontaktním místem České republiky při jednání s Radou Evropy, pronesl úvodní slovo náměstek ministra a ředitel sekce ochrany přírody a krajiny Tomáš Tesař.

Pozvání dále přijali zástupci ministerstev zahraničních věcí, vnitra, práce a sociálních věcí a financí, výborů Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu ČR, Asociace krajů, Svazu měst a obcí, odborných organizací i nevládních organizací, které doporučily jednotlivé resorty.

Text Evropské úmluvy o krajině vznikl v roce 2000 na půdě Rady Evropy a ze 47 členských států ji k 30. září 2010 podepsalo 38 a následně ratifikovalo 32 států včetně České republiky. Cílem Evropské úmluvy o krajině je podpořit ochranu, správu a plánování krajiny a organizovat evropskou spolupráci v této oblasti. Státy, které úmluvu podepsaly, podporují myšlenku Rady Evropy, že krajina je důležitou součástí kvality života lidí v městských oblastech i na venkově, v narušených oblastech stejně jako v oblastech vysoce kvalitních a že představuje součást evropského přírodního a kulturního dědictví.[1]

„Cílem společného pracovního setkání bylo otevření konstruktivní diskuse o efektivitě meziresortní spolupráce, o koordinaci resortních přístupů, zájmů a potřeb týkajících se krajiny. Dalšími tématy bylo například sdílení informací o identifikaci překážek, které brání užívání krajiny ve smyslu udržitelného rozvoje a uplatňováni principů Evropské úmluvy o krajině,“ uvedl náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař. „Jednání mělo také nastínit vznik jednoduchého způsobu sdílení a výměny informací mezi resorty a dále způsob koordinované prezentace principů Evropské úmluvy o krajině směrem k veřejnosti a směrem k signatářům Evropské úmluvy o krajině,“ dodal náměstek Tesař.

Jedním z významných hostů semináře byla ředitelka Sekce kulturního dědictví, krajiny a prostorového plánování Rady Evropy, paní Maguelonne Déjeant-Pons, která seznámila přítomné se současným stavem, s principy a cíli úmluvy a se současným mezinárodním děním. Dalším významným hostem, který vystoupil v úvodu semináře, byl ředitel Geologického ústavu AV ČR, Václav Cílek, jenž představil krajinu jako náš společný prostor.

Zástupci jednotlivých ministerstev pak stručně informovali o svých aktivitách a prioritách v krajině. Během pracovní části semináře byly formulovány společné cíle, priority a jedním z výstupů semináře byla formulace závěrů pro prohlášení o postupu implementace Evropské úmluvy o krajině a plánech jejího dalšího naplňování v České republice. Finální text bude za Českou republiku přednesen na oslavách 10. výročí otevření Evropské úmluvy o krajině dne 20. října 2010 ve Florencii.[2]

Poznámky:

[1] Úmluva vyvažuje přetrvávající konzervační a složkový přístup v ochraně, správě a plánování krajiny přístupem integrovaným a celostním. Naplňování Úmluvy znamená zavádět a provádět krajinné politiky, zavádět postupy umožňující účast veřejnosti, místních a regionálních orgánů a uživatelů na formulování a provádění krajinných politik a reflektovat krajinu zejména v politikách územního plánování, kulturních, environmentálních, sociálních, zemědělských a hospodářských. Občané musejí mít možnost zapojit se do rozhodování o tom, které krajinné hodnoty jsou důležité, musejí mít možnost zúčastnit se rozhodování o ochraně, správě a změnách krajiny. Každý má toto právo a současně odpovědnost vůči krajině. Nezbytnou podmínkou pro naplňování Úmluvy je zvyšování povědomí občanské společnosti, soukromých organizací a orgánů veřejné správy o hodnotách krajiny, jejich úloze a změnách; zásadní a nezastupitelnou úlohu v tomto procesu má vzdělávání a osvěta.

[2] Více informací a oficiální dokumenty najdete na stránkách Rady Evropy a Ministerstva životního prostředí.
Petr Kučera, tel: 267 122 944
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist