Tomáš Salov "> České Švýcarsko má novou Panenskou jedli - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceske-svycarsko-ma-novou-panenskou-jedli
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP České Švýcarsko: České Švýcarsko má novou Panenskou jedli

31. října 2011 | Správa NP České Švýcarsko
Autor: Tomáš Salov, tel: 412 354 049, 737 276 865
Lesníci národního parku České Švýcarsko vysadili novou Panenskou jedli. Mladý strom našel místo ve speciálním oplůtku nedaleko místa, kde stávala ještě počátkem minulého století jedle zvaná Jungfern Tanne, v překladu Panenská jedle. Ta celé lokalitě propůjčila jméno. Vysazením mladé jedle pracovníci správy parku v komorní atmosféře oslavili nedávný Mezinárodní den stromů a stále probíhající Mezinárodní rok lesů.

“Jedle je pro oblast Českého Švýcarska symbolickou dřevinou, a to hned v několika ohledech,” říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: “Ještě ve středověku byla celá oblast dominována právě jedlo-bukovými pralesy. Teprve středověcí kolonizátoři a jejich potomci lesy hospodařením přetvořili do takové míry, že v nich je dnes jedle spíše raritou.”

Místo zvané Panenská jedle se nachází na křižovatce modře a zeleně značené turistické cesty nad Zadními Jetřichovicemi, název lokality zde připomíná správou parku nedávno zhotovená kopie historického obrazu upevněná na statném buku. Dosud však návštěvníci národního parku Panenskou jedli hledali marně. Původní jedle byla totiž poražena v roce 1917, protože postupně usychala. V roce poražení jí bylo 385 let. Její jméno se vázalo k legendě o zbloudilé milé mladého lesníka, která v dávných dobách měla najít bezpečné přístřeší u zdejšího uhlíře.

Ve středověkých lesích hojná jedle se po vzniku národního parku České Švýcarsko postupně do zdejších porostů vrací a spolu s buky a dalšími listnatými dřevinami výhledově nahradí nepůvodní a na lidské péči závislé smrkové monokultury.

“Naše činnosti v lesích podřizujeme velmi důležitému cíli, kterým je přeměna nepůvodních smrkových monokultur na přírodě blízký les. Ten již nebude lidské zásahy vyžadovat a bude moci být ponechán samovolnému vývoji bez hrozby rozsáhlého odlesnění území národního parku,” připomíná ředitel správy parku Pavel Benda, a uzavírá: “I to má nám i návštěvníkům připomínat nově vysazená Panenská jedle. Přejeme jí, aby dorostla minimálně stejného věku jako její předchůdkyně”.
Tomáš Salov, tel: 412 354 049, 737 276 865
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist