Tomáš Salov "> České Švýcarsko si připomíná 125. výročí ohleduplného horolezení - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ceske-svycarsko-si-pripomina-125-vyroci-ohleduplneho-horolezeni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP České Švýcarsko: České Švýcarsko si připomíná 125. výročí ohleduplného horolezení

19. března 2013 | Správa NP České Švýcarsko
Autor: Tomáš Salov, tel: 412 354 049, 737 276 865
Pískovcová oblast Českého Švýcarska si v březnu připomíná 125. výročí prvního sportovně motivovaného výstupu na pískovcovou věž. Jedná se také o první doložený sportovní výstup na pískovcovou věž v Čechách[1]. Výstup provedla v roce 1888 trojice Carl Beck[2], Siegfried Conrad a Friedrich Meuer, kteří bez tehdy běžně užívaných umělých pomůcek, kterými byly například cepíny, zdolali pískovcovou skalní věž nad Gabrielinou stezkou v oblasti Hřenska. Ta posléze obdržela jméno Beckstein (Beckův kámen) právě po propagátorovi čistého lezení Carlu Beckovi, později byla zvána také Pevnost[3].

“Předchůdci dnešních lezců si již brzy začali sami uvědomovat, jak moc jsou zdejší pískovce zranitelné, proto pro jejich ochranu formulovali nejprve nepsaná a později také závazná pravidla,” říká Pavel Benda, ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko, a dodává: “Velice si proto vážíme dobrých vztahů s jejich následovníky, zejména pak s Českým horolezeckým svazem. Respektování dohodnutých pravidel umožňuje lezení i dnes, bez toho, aby trpěla příroda národního parku.”

Na území národního parku se nachází stovky věží a masívů, které jsou lezcům k dispozici[4]. Výstup na řadu z nich je však možný pouze od července do února, a to zejména s ohledem na rušení v době, kdy zvířata vyvádějí mláďata. Z tohoto ohledu je také Beckstein velmi citlivou lokalitou, neboť na něm hnízdí zvláště chráněný sokol stěhovavý.

“Úroveň spolupráce s národním parkem považujeme za velice dobrou a rádi se na některých činnostech při ochraně přírody také aktivně podílíme,” říká Jan Pleticha předseda oblastní vrcholové komise z Českého horolezeckého svazu, a dodává: ”Naši lezci díky dobré komunikaci a osvětě mají pro dočasná omezení kvůli hnízdění pochopení a respektují je.”

Výročí výstupu na Beckstein však nezůstane bez oslavy. Správa národního parku České Švýcarsko připravuje v letních měsících ve spolupráci s oblastní vrcholovou komisí Labské pískovce při Českém horolezeckém svazu slavnostní akci pro veřejnost na jiném místě v národním parku. O termínu konání této akce bude veřejnost informována prostřednictvím internetových stránek správy parku www.npcs.cz i prostřednictvím médií.

Poznámky:
[1] Zdroj: Helmut Weigel, čestný člen ČHS
[2] Carl Beck (1816 – 1897): Lezení se začal věnovat teprve od svých 60 let, v oblasti Českosaského Švýcarska vykonal řadu prvovýstupů. Byl propagátorem tzv. čistého lezení bez v tehdejší době běžně užívaných podpůrných pomůcek a technik (např. cepíny, vysekávání chytu a stupů, žebříky apod.). Dva roky před svou smrtí měl pád v saském Rathenu, při kterém utrpěl těžká vnitřní zranění. Poté lezení zanechal a skály navštěvoval již jen jako turista.
[3] Při vydání prvního horolezeckého průvodce pro Labské pískovce byli jeho vydavatelé v roce 1950 nuceni přejmenovat věž z Beckstein na Pevnost, německé názvy v této době nebylo možné publikovat.
[4] Podmínky pro lezení na území národního parku a vyhrazené lezecké objekty uvádí Návštěvní řád NP České Švýcarsko, viz http://www.npcs.cz/zakony-vyhlasky
Tomáš Salov, tel: 412 354 049, 737 276 865
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist