https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cesku-hrozi-sankce-kvuli-nedostatecne-recyklaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

STAN: Česku hrozí sankce kvůli nedostatečné recyklaci

24. dubna 2019 | STAN
Vládní zákon o odpadech neobsahuje konkrétní nástroje, kterými by splnil recyklační cíle Evropské unie. Proto vznikla iniciativa poslankyně Jany Krutákové (STAN) a odborníků z oboru odpadového hospodářství, která do konce roku přijde s novelou zákona.

„Česká republika to s recyklací odpadů bohužel nemyslí vážně, a proto mohou v konečném důsledku hrozit i sankce ze strany EU,“ říká poslankyně Jana Krutáková, která iniciovala vznik pracovní skupiny složené z odborníků na odpadové hospodářství, papírenský průmysl, recyklačních firem a ekologů.

Česko podle směrnic EU musí do 15 let navýšit recyklaci odpadu o 30 %. Nový zákon vlády o odpadech ale nenabízí téměř žádné nástroje, jak toho dosáhnout.

“Pokud má něco recyklaci pomoci, tak je to především podpora poptávky. Bez ní není šance cíle splnit. Dnes totiž platí pravidlo, že recyklát s výjimkou skla výrobek prodražuje,” říká Krutáková.

Skupina proto připravila sadu nástrojů, které nyní bude konzultovat s dotčenými ministerstvy. Patří mezi ně například snížení sazby DPH na recyklované výrobky, podpora recyklace dotačními programy nebo větší osvěta o využití sekundárních plastů.

“Klíčové je zejména pozměnit praxi při zadávání veřejných zakázek, ve kterých by stát více preferoval recyklované výrobky. To dobře funguje třeba ve Švédsku. U nás je to postavené na bázi dobrovolnosti, což v praxi téměř nikdo nevyužívá,” dodává Krutáková
tisknout poslat  twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist