Vlastimil Karlík "> Čeští studenti vystoupili v quebeckém parlamentu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cesti-studenti-vystoupili-v-quebeckem-parlamentu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ARNIKA - Program Ochrana přírody: Čeští studenti vystoupili v quebeckém parlamentu

Světový vodní parlament mladých vyvrcholil veřejným jednáním v budově Parlamentu kanadské provincie Quebec. Více než sedmdesát delegátů z dvaceti zemí schválilo návrh zákona o vodě, který bude předložen Světovému vodnímu fóru v Kyotu, v březnu příštího roku. Na jednání, které řídil místopředseda Národního shromáždění Quebecu pan Raymond Brouillet, vystoupili také čeští studenti Jan Duchoslav, Hana Martincová a Pavlína Buzková.

Světový vodní parlament mladých pořádal Mezinárodní sekretariát pro vodu společně s organizací UNICEF a Parlamentem provincie Quebec. Mladí lidé z celého světa zde měli nejen příležitost diskutovat o otázkách využití a ochrany vody, ale také vyzkoušet si na vlastní kůži pravidla parlamentní demokracie. Příprava a projednání zákonů totiž probíhalo přesně jako ve skutečném parlamentu, a na správnost postupu dohlíželi úředníci a legislativní odborníci z quebeckého Národního shromáždění.

Nevím, zda se podaří zákon, který jsme tady vytvořili, uplatnit v praxi, ale jako škola demokracie to byla neocenitelná zkušenost,  řekl Jan Duchoslav.

Uvědomila jsem si tady, co pro nás voda znamená. Také proto jsem ve svém příspěvku zdůraznila, ze hodnota vody je mnohem vyšší, než ten přibližně čtvrtdolar za tisíc litrů, který za ni platíme,  uvedla Pavlína Buzková.

Trochu mě mrzelo, ze jsme tady mluvili víceméně jen o pitné vodě, a ne o řekách jako místu pro život zvířat a rostlin,  řekla Hana Martincová, která ve svém příspěvku zmínila problém necitlivých úprav a plán výstavby kanálu Dunaj - Odra - Labe.

Měl jsem tu čest předsedat jednomu ze čtyř výborů Parlamentu mladých při přípravě a projednávání návrhu zákona. Fascinovalo mě, jak rychle mladí lidé překonali kulturní a jazykové bariéry. Myslím, ze skuteční poslanci by se od nich mohli leccos přiučit,  řekl Vlastimil Karlík ze sdružení Arnika, který studenty do Quebecu doprovázel.



Základní principy Zákona o vodě

1. Voda je součást světového dědictví
2. Voda, stejně jako vzduch, je veřejným statkem
3. Přístup k vodě je základním právem všech živých bytostí, nejsou-li tím dotčena jiná lidská práva
4. Voda je přírodním zdrojem, nezbytným pro život a jeho formy a základním předpokladem zdraví a prosperity všech národů, stejně jako politické stability ve světě; nesmí být proto považována za zboží.
5. Parlamenty proto musí přijmout příslušné zákony, podporovat vzdělávání a zajistit regulaci činnosti korporací v oblasti nakládání s vodami.

Poznámka: český překlad zákona schváleného Světovým vodním parlamentem mladých bude v nejbližších dnech zveřejněn na stránkách <A href="www.arnika.org">Arniky</A>.

Další informace:
<A href="http://www.i-s-w.org">www.i-s-w.org</A>
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist