https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cez-dnes-predal-informaci-o-provoznich-udalostech-v-jaderne-elektrarne-temelin-v-letech-2002-2007
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČEZ: ČEZ dnes předal „Informaci o provozních událostech v Jaderné elektrárně Temelín v letech 2002-2007“

24. dubna 2007 | ČEZ
Energetická společnost ČEZ dnes předala premiérovi vlády ČR oficiální Informaci o provozních událostech v Jaderné elektrárně Temelín. Tato Informace vznikla na základě požadavku z jednání ministra průmyslu a obchodu Martina Římana, ministra životního prostředí Martina Bursíka, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové a představitelů ČEZ, konaném dne 17. března 2007. Od zahájení zkušebního provozu v roce 2002 nedošlo v elektrárně Temelín k žádné provozní události, kterou by mezinárodní stupnice INES hodnotila jako nehodu či havárii. Informace popisuje 166 provozních událostí klasifikovaných stupni 0 - odchylka a 1 - anomálie.

Počet událostí za pět let provozu, tedy v letech 2002-2007, je srovnatelný se statistikou Jaderné elektrárny Dukovany v letech 1993-1998, tedy v období, kdy uplynulo již více jak 5 let od spuštění posledního dukovanského bloku. Jaderná elektrárna Temelín zahájila zkušební provoz 10. června 2002 (1.blok) a 18. dubna 2003 (2.blok). Poslední, čtvrtý blok dukovanské elektrárny zahájil zkušební provoz v roce 1987. V letech 2003-2006, kdy zkušební provoz již probíhal na obou blocích, dosáhl Temelín na každý blok 16 až 22 událostí stupně 0 a 1 mezinárodní stupnice INES. V Dukovanech na období 1993-1998 připadlo na každý blok zhruba 23 až 28 událostí stupně 0 a 1.

V současné době, tedy po 20 letech provozních zkušeností, patří Dukovany z hlediska provozní bezpečnosti k předním světovým jaderným zařízením.„Statistika provozních událostí v Temelíně je srovnatelná s rozjezdovou fází provozu v Dukovanech. Naším cílem je Temelín dostat na současnou úroveň Dukovan a provozovat obě české jaderné elektrárny na stejně vysoké úrovni provozní bezpečnosti a provozní spolehlivosti,“ uvedl místopředseda představenstva a ředitel divize výroba společnosti ČEZ Jiří Borovec a doplňuje: „Od roku 2004 se Temelínu daří držet trend poklesu počtu událostí, klasifikovaných stupnicí INES, a to je signál postupné stabilizace provozu bloků.“

Z celkem 166 událostí jich 152 patřilo do kategorie INES 0, tedy odchylky, při kterých nejsou porušeny limity a podmínky provozu. Jedná se například o rychlé odstavení reaktoru, neúmyslnou aktivaci bezpečnostních systémů bez významných následků či menší rozšíření kontaminace uvnitř kontrolovaného pásma bez důsledků pro bezpečnost. V uvedeném období došlo ke 14 událostem INES 1, což je anomálie od schváleného režimu. Od zahájení provozu Temelína nedošlo k žádné události, kterou by mezinárodní stupnice INES klasifikovala stupněm 2 a vyšším, tedy jako nehodu se selháním bezpečnostních opatření.

Uvedené události INES 0 a 1 můžeme rozdělit do 6 skupin. Nejvíce případů (69) se týkalo událostí, které ovlivnily stav některé z mnohonásobných bariér a úrovní ochrany v konceptu zajištění ochrany do hloubky (princip stavění překážek, které zabraňují vzniku a rozvoji jakékoliv události). Jejich příčinou byla například chybná manipulace nebo nesprávně vyhodnocený stav zařízení. V několika případech došlo k závadě na zařízení v technologické části systémů elektrárny. Druhým nejčastějším případem s 56 událostmi byla kontaminace pracovního prostředí, v kontrolovaném pásmu, bez dopadů do životního prostředí.

V „Informaci o provozních událostech v JE Temelín v letech 2002-2007“ je část věnována i srovnání temelínské elektrárny s elektrárnami ve Francii v této oblasti. Hodnocení zahrnulo výsledky 58 francouzských jaderných bloků v letech 2000 až 2006. Ve Francii připadá v kategorii INES 1 zhruba 1,1 události na každý blok a rok. Temelín má ve sledovaném období hodnotu 1,4 události. V kategorii INES 0 vychází pro francouzské elektrárny 7 událostí na každý blok a rok, zatímco u Temelína je to 15 událostí.

„Při srovnávání provozu Temelína a francouzských bloků je potřeba zohlednit skutečnost, že většina francouzských jaderných elektráren byla v letech 2000-2006 již provozně zaběhlá a měla za sebou více jak dvě až tři desítky let provozních zkušeností, protože svůj provoz zahájily v 80. letech minulého století. Při srovnání se stejně zaběhlou elektrárnou Dukovany dosáhla tato česká elektrárna ještě lepších výsledků než Francouzi, když například v letech 2004-2006 neměla žádnou událost INES 1 a loni dosáhly čtyři dukovanské bloky pouze 14 událostí INES 0. Cílem Temelína je dosáhnout podobně výborných výsledků jako Dukovany, a to se podaří pouze trpělivou prací a dalšími roky provozních zkušeností,“ říká ředitel JE Temelín Vladimír Hlavinka.

Ke stabilizaci provozu Temelína je nastartován program „BEZPEČNĚ 15 TERA“, jehož cílem je, ve střednědobém horizontu, dosáhnout očekávané bezpečné a spolehlivé roční výroby elektřiny na úrovni 15 TWh. Program se opírá o tři základní oblasti. První je technická stabilizace. „Do té například patří vyřešení palivového cyklu, ale i výměna vysokotlakých rotorů turbín, kterou realizujeme letos. Dále se v této oblasti zaměříme na proces zvýšení efektivity odstávek a program obnovy zařízení,“ doplňuje Vladimír Hlavinka. Druhou oblastí zlepšování je organizační a personální stabilizace elektrárny. Třetí částí programu „BEZPEČNĚ 15 TERA“ je zvýšení kultury bezpečnosti. „Krok po kroku musíme uvést do života zkušenosti z dvacetiletého provozu Dukovan a prosazovat i osvědčené postupy světové jaderné komunity. Máme jasné cíle, známe i cesty jak se k nim dopracovat tak, aby se Temelín zařadil z průměru do jaderné špičky,“ přeje si Vladimír Hlavinka.


Definice závažnosti událostí INES 0 a 1 podle manuálu Mezinárodní agentury pro atomovou energii se sídlem ve Vídni:

INES 0 - odchylky, kde nejsou porušeny limity a podmínky provozu na které se v souladu s adekvátními postupy, přiměřeně reaguje. Mezi příklady patří: jednoduchá náhodná porucha v redundantním systému odhalená v průběhu periodických zkoušek nebo kontrol, rychlé odstavení reaktoru, které probíhá normálně, neúmyslná aktivace bezpečnostních systémů, bez významných následků, úniky v rámci limit a podmínek, menší rozšíření kontaminace uvnitř kontrolovaného pásma bez širších důsledků pro kulturu bezpečnosti.

INES 1- anomálie od schváleného režimu, ale se zbývající významnou hloubkovou ochranou. K tomu může dojít v důsledku poruchy zařízení, lidské chyby nebo nedostatků postupů a mohou nastat v jakékoliv oblasti provozu jaderné elektrárny. Mezi příklady patří: porušení technických podmínek nebo přepravních předpisů, nehody bez přímých důsledků, které odhalí nedostatky v organizačním systému nebo kultuře bezpečnosti, defekty v potrubí, menší než předpokládá kontrolní program.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist