Ivo Měšťánek "> ČEZ se stal účastníkem projektu hledání podzemních kapacit pro ukládání CO2 ve střední a východní Evropě - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cez-se-stal-ucastnikem-projektu-hledani-podzemnich-kapacit-pro-ukladani-co2-ve-stredni-a-vychodni-evrope
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Skupina ČEZ: ČEZ se stal účastníkem projektu hledání podzemních kapacit pro ukládání CO2 ve střední a východní Evropě

7. června 2007 | Skupina ČEZ
Autor: Ivo Měšťánek, tel: 211 042 612, 724 318 901
Společnost ČEZ se stala účastníkem projektu GeoCapacity. Cílem programu je do konce roku 2008 prověřit možnosti podzemních kapacit pro ukládání CO2 zejména ve střední a východní Evropě, včetně nalezení vhodných lokalit. V ČR proběhne takto komplexní průzkum vůbec poprvé.

Projekt GeoCapacity je prvním komplexním hodnocením vhodných podzemních kapacit v regionu střední a východní Evropy. Obsahově navazuje na předchozí projekt, který tyto kapacity zkoumal v zemích západní Evropy.

ČEZ je v rámci projektu součástí tzv. „End-User Group“, tedy skupiny společností, které se na výzkumu podílejí finančním příspěvkem. ČEZ díky své účasti získá přístup k veškerým informacím, které budou výstupem projektu.

Součástí konsorcia výzkumných organizací je i Česká geologická služba, která mapuje potenciál geologických formací v ČR a navazuje takto na své předchozí předběžné odhady úložných kapacit v ČR.

„Účast v projektu GeoCapacity je jednou z mnoha aktivit, které realizujeme v souvislosti s Akčním plánem snižování emisí CO2. Součástí plánu je výzkum možností využití technologie separace a následného uložení CO2 v podzemí. Výsledky projektu GeoCapacity nám pomohou zmapovat geologický potenciál v oblastech našeho zájmu,“ řekl Aleš Laciok z Oddělení enviromentální agendy ČEZ.

Informace o projektu GeoCapacity jsou k dispozici na oficiálních webových stránkách projektu na adrese http://nts1.cgu.cz/geocapacity, včetně obrázků graficky popisujících celý proces separace a ukládání CO2.

Ivo Měšťánek
manažer komunikace ČEZ


Akční plán snižování emisí CO2
Akční plán snižování emisí CO2 představila Skupina ČEZ v březnu 2007. Plán počítá do roku 2020 se ztrojnásobením výroby z obnovitelných zdrojů energie na 5,1 TWh. K dalším cílům patří snížit intenzitu emisí skleníkových plynů o 15 %, přispět ke splnění národního cíle snížení energetické náročnosti o 23 TWh ročně a investovat v zahraničí do projektů, které povedou k úspoře nejméně 30 milionů tun CO2. Plánovaná opatření si do roku 2012 vyžádají dodatečné výdaje v souhrnu více než 17 miliard Kč. Cíle a opatření akčního plánu jsou rozděleny na 4 hlavní oblasti: 1. obnovitelné zdroje energie, 2. snižování intenzity emisí zdrojů ČEZ, 3.
úspory energie a 4. zahraniční projekty na snižování emisí.

Kompletní akční plán je k dispozici zde:
http://www.cez.cz/presentation/cze/instance_view.jsp?folder_id=500000286&instance_id=500005592


Systém CCS
Systém separace a následného uložení CO2 (CCS - Carbon Capture and Storage) je jednou z variant, které jsou ve světě v současnosti zvažovány pro redukci emisí tohoto plynu. Jde o nový postup, který je zatím využíván jen na několika místech na světě, a to pouze v testovacím režimu (jde např. o pilotní separační jednotku v Dánsku vybudovanou v rámci mezinárodního projektu CASTOR).

Samotný systém CCS se skládá ze tří kroků – ze separace CO2 (v současnosti je nejrozvinutější technologie separace po spálení uhlí „post-combustion capture“, existuje ale i varianta separace před spálením „pre-combustion capture“), jeho transportu prostřednictvím potrubí a nakonec uložení ve vhodném prostoru (nejčastěji se zvažuje ukládání do hlubokých nevyužívaných zvodní či do ve vytěžených ložisek ropy a plynu).
Ivo Měšťánek, tel: 211 042 612, 724 318 901
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist