Americká vládní agentura zařadí žirafy poprvé na seznam ohrožených druhů
"Státní ochrana žiraf pomůže zranitelným druhům, podpoří biodiverzitu a zdraví ekosystémů a bude bojovat proti nelegálnímu obchodu se zvířaty...," uvedla v prohlášení šéfka agentury Martha Williamsová. "Toto rozhodnutí podpoří zachování žiraf a zajistí, že Spojené státy nebudou přispívat k dalšímu poklesu populace těchto zvířat," dodala.
Spojené státy patří mezi přední destinace, kam míří výrobky z žiraf, jako jsou koberce, povlaky na polštáře, boty, nábytek i vazby biblí.
Největšími hrozbami pro tyto dlouhokrké savce je nárůst lidské populace, urbanizace, pytlačení, ztráta biotopu a sucho zapříčiněné klimatickou změnou. Lidé je loví nejčastěji pro jejich srst a ocas. Části jejich těla se také využívají v tradičních medicínách. V posledních letech se však rozrůstá i takzvaný bushmeat trade, což je obchod se syrovým nebo jen minimálně zpracovaným masem divokých zvířat.
Tři poddruhy žirafy severní žijí převážně v Kamerunu, Čadu, Nigeru a Ugandě. Jejich populace klesla od roku 1985 o 77 procent. Dnes se jich tak na afrických savanách pase necelých 6000 jedinců.
Žirafy síťované jsou o něco početnější. Jejich populace se pohybuje okolo 16 000, přičemž 99 procent žije v Keni. Největší množství dosahuje žirafa masajská s 45 402 jedinci. Ale i tento druh zaznamenal od 70. let minulého století pokles o 67 procent.
"Navrhovaná ochrana je pro žirafy dobrou zprávou, ale je tragické, že trvalo sedm let, než se k ní dospělo,“ řekla serveru The Guardian Tanya Saneribová z americké neziskové organizace Centrum pro biodiverzitu. "Američtí úředníci by měli bojovat proti celosvětovému vymírání druhů rychlostí geparda, oni se ale spíše pohybují hlemýždím tempem," dodala.
reklama