https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cez-zada-mzp-o-posouzeni-vlivu-pripadne-dostavby-temelina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČEZ: ČEZ žádá MŽP o posouzení vlivu případné dostavby Temelína

11. července 2008 | ČEZ
Společnost ČEZ chce umožnit komplexní posouzení vlivu případné dostavby jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí, proto dnes podala žádost o provedení EIA na Ministerstvo životního prostředí. Účelem procesu EIA je zjistit, popsat a komplexně vyhodnotit předpokládané vlivy připravovaných záměrů a koncepcí na životní prostředí a veřejné zdraví ve všech rozhodujících souvislostech. Proces EIA probíhá vždy dříve, než jsou záměry povoleny a než se započne s jejich vlastní realizací.

Proces EIA je řízen Ministerstvem životního prostředí. ČEZ je připraven dodat MŽP veškeré informace, které bude pro vyhodnocení vlivu případné kompletace Temelína na životní prostředí potřebovat. U velkých projektů obvykle trvá proces EIA několik let.

„Závěry Pačesovy komise potvrdily naší prognózu, že po roce 2015 začne i Česká republika trpět nedostatkem elektřiny. Počítáme s úsporami i rozvojem obnovitelných zdrojů, žádný jiný bezemisní zdroj však dosud není schopen vyrobit potřebné množství elektřiny. Jadernou energii pokládáme za nejlepší možné řešení z hlediska ekonomiky i ekologie. Zvažujeme proto možnost dostavět další dva původně plánované bloky v Temelíně a EIA je jedním z kroků při shromažďování podkladů pro rozhodnutí," odůvodnil podání žádosti o EIA generální ředitel ČEZ Martin Roman.

Podání žádosti o EIA ČEZ chápe jako technický krok mimo rámec politického rozhodování. Předpokládáme, že komplexní posouzení vlivu elektrárny na životní prostředí bude politická reprezentace moci v budoucnosti využít jako jeden z podkladů pro vlastní rozhodování.

Z důvodu korektnosti, tedy aby příjemce (MŽP) měl podklady s informacemi jako první, budou další podrobnosti včetně kompletní studie pro posouzení případné dostavby jaderné elektrárny Temelín zveřejněny na webových stránkách ČEZ v pondělí 14.7.08. Informace tak budou přístupné bez zbytečné prodlevy široké veřejnosti i k následné diskuzi. Ve stejné chvíli a ze stejných důvodů uvolníme informace i zástupcům médií.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist