Ivo Měšťánek "> ČEZ zvažuje dvě lokality pro moderní nízkoemisní technologie – Hodonín a severní Čechy - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/cez-zvazuje-dve-lokality-pro-moderni-nizkoemisni-technologie-hodonin-a-severni-cechy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČEZ: ČEZ zvažuje dvě lokality pro moderní nízkoemisní technologie – Hodonín a severní Čechy

10. července 2007 | ČEZ
Autor: Ivo Měšťánek, tel: 211 042 612, 724 318 901
Skupina ČEZ plánuje zapojení do plánované výstavby demonstračních nízkoemisních jednotek v rámci EU. V současnosti jsou zvažovány dvě lokality – severní Čechy (kde se plánuje výstavba nových moderních hnědouhelných bloků) a jihomoravský Hodonín. Obě možnosti mají pravděpodobně potenciál pro aplikaci kompletní technologie CCS (Carbon Capture and Storage).

Plánem ČEZ je zapojit se do projektu výstavby demonstračních nízkoemisních jednotek (Zero Emission Power Plants) v rámci Evropské unie, Celkem se počítá s výstavbou 10 – 12 jednotek, ČEZ se chce zapojit formou výstavby alespoň jedné z nich na území ČR. Jejich uvedení do provozu je plánováno v období let 2012 – 2015. Tyto jednotky by měly sloužit především pro ověření praktického fungování nejnovějších nízkoemisních technologií a s jejich nasazením jsou spojeny značné náklady. Širší komerční aplikace těchto technologií je očekávána po roce 2020.

„Naším nejbližším cílem je obnova stávajících a výstavba nových zdrojů, spojená především se zvyšováním jejich účinnosti. Střednědobým cílem je mít v rámci ČEZ alespoň jednu demonstrační jednotku technologie CCS při existující elektrárně či u zcela nového zdroje,“ řekl Jiří Feist, ředitel Úseku rozvoje ČEZ. „Zvažujeme i možnosti zapojení do dalších potenciálních projektů demonstračních jednotek v zahraničí v rámci mezinárodní či bilaterální spolupráce,“ dodal.

Varianta CCS v severních Čechách
Potenciální výhodou je velký instalovaný výkon (přibližně 660 MW) a vysoká čistá účinnost elektrárny (přes 42 %, bez oddělování a ukládání CO2).
Úvodní data naznačují možnost ukládání CO2 do geologických struktur v regionu (hluboké sedimentární zvodně).
Projekt by navazoval na tradici výroby energie v regionu a přinesl by do regionu projekt evropského významu.
Možné nevýhody vyplývají z případných prostorových omezení, umístění zdroje a skutečných možností ukládání CO2.

Varianta CCS v Hodoníně
Existuje zde potenciál pro ověření oddělení CO2 ze spalin z fluidních kotlů. V elektrárně se navíc mimo lignitu spaluje biomasa (jen za rok 2006 se zde z biomasy vyrobilo přes 18 000 MWh).
V blízkém okolí se vyskytují vytěžené uhlovodíkové struktury, které představují potenciálně vhodné prostředí pro uložení CO2.
Možné nevýhody spočívají v menším instalovaném výkonu elektrárny (105 MW) a ve spalování méně kvalitního paliva a pokračování těžby lignitu (místní lignit).

ČEZ je zapojen do mezinárodních výzkumných projektů v oblasti nízkoemisních technologií už nyní. Je například účastníkem projektu GeoCapacity primárně financovaným Evropskou komisí, jehož cílem je hledání podzemních kapacit pro ukládání CO2 ve střední a východní Evropě. Dále se ČEZ účastní práce v různých pracovních skupinách v rámci celoevropské technologické platformy pro nízkoemisní zdroje.

ČEZ přikládá snižování vlivu na životní prostředí vysokou důležitost. Veškeré aktivity v této oblasti, včetně projektů snižování emisí CO2, proto koncepčně zastřešuje speciální Oddělení enviromentální agendy ČEZ.

Ivo Měšťánek
manažer komunikace ČEZ


Systém CCS
Systém oddělení a následného uložení CO2 (CCS - Carbon Capture and Storage) je jednou z variant, které jsou ve světě v současnosti zvažovány pro redukci emisí tohoto plynu. Jde o nový postup, který je zatím využíván jen na několika místech na světě, a to pouze v testovacím režimu (jde např. o pilotní separační jednotku v Dánsku vybudovanou v rámci mezinárodního projektu CASTOR).

Samotný systém CCS se skládá ze tří kroků – ze separace CO2 (v současnosti je nejrozvinutější technologie separace po spálení uhlí „post-combustion capture“, existuje ale i varianta separace před spálením „pre-combustion capture“), jeho transportu prostřednictvím potrubí a nakonec uložení ve vhodném prostoru (nejčastěji se zvažuje ukládání do hlubokých nevyužívaných zvodní či do ve vytěžených ložisek ropy a plynu).

Akční plán snižování emisí CO2
Akční plán snižování emisí CO2 představila Skupina ČEZ v březnu 2007. Plán počítá do roku 2020 se ztrojnásobením výroby z obnovitelných zdrojů energie na 5,1 TWh. K dalším cílům patří snížit intenzitu emisí skleníkových plynů o 15 %, přispět ke splnění národního cíle snížení energetické náročnosti o 23 TWh ročně a investovat v zahraničí do projektů, které povedou k úspoře nejméně 30 milionů tun CO2. Plánovaná opatření si do roku 2012 vyžádají dodatečné výdaje v souhrnu více než 17 miliard Kč.

Kompletní akční plán je k dispozici zde:
http://www.cez.cz/presentation/cze/instance_view.jsp?folder_id=500000286&instance_id=500005592

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist