Karolína Šůlová "> Další nález invazního raka mramorovaného ve volné přírodě. Byl nalezen v tůni na Radovesické výsypce nedaleko Bíliny - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dalsi-nalez-invazniho-raka-mramorovaneho-ve-volne-prirode.byl-nalezen-v-tuni-na-radovesicke-vysypce-nedaleko-biliny
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Další nález invazního raka mramorovaného ve volné přírodě. Byl nalezen v tůni na Radovesické výsypce nedaleko Bíliny

7. listopadu 2019 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová, tel: 724 102 406
Byl nalezen v tůni na Radovesické výsypce nedaleko Bíliny. Jedná se už o několikátý nález tohoto druhu v naší přírodě. „Rak mramorovaný, stejně jako další druhy amerických raků, znamená ohrožení pro naše domácí raky – tedy raka kamenáče a raka říčního. Američtí raci totiž přenášejí takzvaný račí mor – plísňové onemocnění, které je pro naše domácí druhy raků smrtelné. Klíčové proto je, aby se do volné přírody vůbec nedostali [1],“ vysvětluje Tomáš Görner z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Přesto někdo tohoto raka vypustil do jedné z tůněk na Radovesické výsypce, kde byl v září nalezen při průzkumu prováděném Českou zemědělskou univerzitou. V říjnu odchytili další jedince i pracovníci AOPK ČR. Rakům se zde zjevně daří, největší měřil 12 cm, v příbřežním bahně byli nalezeni i malí ráčci. Lokalita nálezu se nachází nedaleko od prvního ohlášeného výskytu raka mramorovaného u nás v roce 2016. Proto se od té doby monitorují i okolní vodní plochy. V původním místě rak mramorovaný od roku 2016 nalezen nebyl.

Rak mramorovaný je oblíben akvaristy kvůli svému zabarvení i pro nenáročnost chovu. Pro riziko, které znamená pro naše domácí druhy raků, byl v roce 2016 zařazen na tzv. unijní seznam invazních druhů. S organismy, které se zde ocitnou, se nesmí obchodovat, jejich chov by měl být pouze na dožití a hlavně - tyto druhy se nesmí vypouštět do volné přírody. To se promítá i do naší legislativy, konkrétně do novely zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny, která je nyní projednávána v Legislativní radě vlády ČR.

„Rak mramorovaný se snadno rozmnožuje - stačí jen jeden jedinec, z jehož neoplozených vajíček se vyvinou malí ráčci. Ti jsou již po pěti měsících života schopni produkovat vajíčka. Zimu u nás v nevymrzajících vodních plochách přežijí. AOPK ČR proto nyní ve spolupráci s ČZU a místními subjekty podniká kroky z omezení výskytu tohoto raka a zejména k eliminaci jeho případného šíření,“ vysvětluje Tomáš Görner.

Račí mor vyvolává plíseň Aphanomyces astaci, česky hnileček račí. Je to vysoce infekční onemocnění a naše původní druhy raků vůči němu nemají vyvinutou imunitu. Plíseň roste na jejich těle a do vody uvolňuje pohyblivé spory, kterými se rozmnožuje. Prorůstá do celého račího těla a postupně zvířata zahubí. V současné době bohužel neexistuje žádný účinný prostředek, kterým by se dali raci vyléčit.

„V případě dotazů, co s nechtěnými raky v akváriích či v případě podezření na nález raka mramorovaného v jiné lokalitě, využijte mail invaznidruhy@nature.cz. Rádi poradíme a případné nově ohlášené nálezy jsou velmi cenné,“ dodává Tomáš Görner.

Poznámky:
[1] Podívejte se na naši story mapu: https://storymaps.arcgis.com/stories/32f61b6ccf1f4945b3f89dc9b0bf5509

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist