Barbora Bartušková Večlová "> Darujme zvířatům laskavé Vánoce aneb vánoční dárky bez krutosti - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/darujme-zviratum-laskave-vanoce-aneb-vanocni-darky-bez-krutosti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Svoboda zvířat: Darujme zvířatům laskavé Vánoce aneb vánoční dárky bez krutosti

22. prosince 2014 | Svoboda zvířat
Autor: Barbora Bartušková Večlová, tel: 777 835 651
Zbývá pár dnů do Vánoc a nakupování je v plném proudu. I během hledání a pořizování těch pravých dárků pro naše blízké můžeme brát ohled na ochranu lidských práv, životního prostředí či práv zvířat a nepodporovat společnosti, které v rámci výrobního procesu svého zboží způsobují poškozování přírody nebo nedbají na dodržování lidských či zvířecích práv. Organizace Svoboda zvířat proto připravila pro eticky smýšlející spotřebitele malý návod, jak si vybírat dárky s co možná největším respektem ke zvířatům.

Zbývá pár dnů do Vánoc a nakupování je v plném proudu. I během hledání a pořizování těch pravých dárků pro naše blízké můžeme brát ohled na ochranu lidských práv, životního prostředí či práv zvířat a nepodporovat společnosti, které v rámci výrobního procesu svého zboží způsobují poškozování přírody nebo nedbají na dodržování lidských či zvířecích práv. Organizace Svoboda zvířat proto připravila pro eticky smýšlející spotřebitele malý návod, jak si vybírat dárky s co možná největším respektem ke zvířatům.

Móda bez krutosti aneb jak se vyhnout kožešinám

Kdo nechce na svých vánočních nákupech podpořit krutý kožešinový průmysl, kvůli němuž každoročně na světě zahyne asi 90 milionů tzv. kožešinových zvířat, měl by se řídit pravidlem „nekupovat žádné kožešiny“. Tato rada se na první pohled může zdát triviální, skutečnost je ovšem mnohdy složitější. Kožešiny dnes na pultech obchodů naleznete především v podobě tzv. trimů (lemů bund, obuvi apod.), jejichž přítomnost na oblečení lze snadno přehlédnout.

Lucie Moravcová, předsedkyně Svobody zvířat, říká: „Nedoporučujeme dát na první dojem, pravé kožešiny se dnes těžko rozpoznají do umělých. Pravé kožešiny se často různě upravují či barví. Nejlepší je, pokud si spotřebitel sám prověří, zda se jedná o pravou či umělou kožešinu, v čemž mu může pomoci náš průvodce, který je volně k dispozici na http://www.protisrsti.cz/dokumenty/Pruvodce_Jak%20rozpoznat%20pravou%20kozesinu.pdf.

Další možností je nakupovat pouze u obchodníků, kteří se zapojili do celosvětového certifikačního programu Obchod bez kožešin, a zavázali se tím, že ve svých obchodech nebudou prodávat žádné produkty obsahující pravou kožešinu. V těchto obchodech proto nehrozí, že by si zákazník výrobek s pravou kožešinou omylem zakoupil. Jedná se např. o obchody H&M, Marks and Spencer nebo Next. Aktualizovaný seznam bezkožešinových společností najdete na www.obchodbezkozesin.cz.“

„Kožené výrobky sice pocházejí ze zvířat, která většinou nejsou chována jen kvůli kůži, nicméně rozhodně se nejedná o odpad masného průmyslu, jak si mnozí lidé myslí,“ dodává Moravcová. Kůži poznáte na cedulkách podle jejího specifického symbolu.

Krása bez krutosti

Zodpovědný spotřebitel by měl být ostražitý také při nákupu kosmetiky. Ačkoli je nyní v EU zakázáno testování kosmetických výrobků i složek na zvířatech a také prodej takovéto kosmetiky, pravděpodobně není ve všech zemích spolehlivě kontrolováno dodržování této legislativy.

Barbora Bartušková Večlová ze Svobody zvířat doporučuje: „Kdo chce mít jistotu, že kvůli jeho vánočnímu dárku netrpěla zvířata, měl by upřednostnit výrobky s certifikátem Humánní kosmetický standard (HCS). Jedná se o jediný mezinárodně uznávaný certifikát, který zaručuje, že jak finální výrobky, tak ani jejich jednotlivé složky nebyly (po určitém datu) testovány na zvířatech, a to nikde na světě.“

Pouze logo znázorňující králíka s hvězdami je platnou značkou tohoto certifikátu. Mezi společnosti s HCS patří např. The Body Shop, Manufaktura, Marks & Spencer nebo Urtekram. Seznam všech značek s HCS naleznete na webových stránkách www.netestovanonazviratech.cz.

Zvíře jako vánoční dárek

Není snad ani třeba připomínat, že živé zvířátko není ani trochu vhodným dárkem pod stromeček. Vlastnictví živého tvora je závažný krok. Každý by si jej měl zvolit sám, na vlastní zodpovědnost a na základě znalosti daného živočišného druhu. Mnoho těchto zvířat každoročně po vánočních svátcích končí v záchranných stanicích a útulcích.

Pokud si chce někdo pořídit zvíře, musí to být výsledek zodpovědného rozhodování, které by mělo vést k návštěvě místního útulku. Tam je spousta opuštěných zvířat, která netrpělivě vyhlížejí svou novou rodinu.

Těm, kdo již živé zvíře mají a chtějí jej o Vánocích obdarovat nějakým pamlskem, nedoporučujeme nákup tohoto zboží ve zverimexech, kde jsou chována a nabízena k prodeji živá zvířata. Zvířata v těchto obchodech trpí velkým stresem, nedostatkem prostoru, denního světla atd.

Děkujeme všem, kterým není lhostejné utrpení zvířat, a přejeme Vám příjemně strávené vánoční svátky.

Více informací najdete na www.svobodazvirat.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist