Marek Jehlička "> Desítky stromů na Starém městě padly zbytečně a zřejmě protiprávně - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/desitky-stromu-na-starem-meste-padly-zbytecne-a-zrejme-protipravne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika Děčín: Desítky stromů na Starém městě padly zbytečně a zřejmě protiprávně

3. srpna 2006 | Arnika Děčín
Autor: Marek Jehlička, tel: 606 727 942
Lidé z děčínské Obloukové ulice nemohou celé měsíce klidně spát. Hluk z průmyslové zóny proti jejich bytům se ještě zvýšil poté, co radnice nechala pokácet zeleň, která oddělovala byty od blízké železnice. Kromě kamionů a vysokozdvižných vozíků přes den je nyní navíc ruší i projíždějící vlaky během noci. Desítky vzrostlých stromů a keřů na území Chráněné krajinné oblasti České Středohoří padly za oběť rozšíření skladů a prodejny stavebního materiálu akciové společnosti Rabat. Podle Arniky byly stromy pokáceny nejen zbytečně, ale zřejmě i protiprávně. Případ začala prošetřovat Správa CHKO České Středohoří.

Kácení stromů povolil Odbor životního prostředí Městského úřadu Děčín. Za pokácené stromy však nenařídil adekvátní náhradní výsadbu, jak ukládá zákon - spokojil se s vysazením dvou sakur a třezalky, navíc na úplně jiných pozemcích, než kde se kácelo. „Dva stromy a třezalka nemohou nahradit izolační funkci souvislého pásu vzrostlých stromů a keřů,“ komentuje situaci Kamil Repeš z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika. „Protože se jedná o nepůvodní druhy dřevin v Chráněné krajinné oblasti, musela by navíc k takové výsadbě udělit česká vláda výjimku ze zákona o ochraně přírody. K ničemu takovému nedošlo,“ říká Repeš.

Podle Arniky měl Odbor životního prostředí prosazovat takové rozšíření průmyslové zóny, aby bylo možné stromy zachránit. Kdyby se to nepodařilo, měl úřad podle zákona nařídit adekvátní výsadbu náhradních dřevin. „V případě izolační zeleně je náhradní výsadba prakticky nezbytná. Úřad přitom musí požadovat vysazení původních druhů dřevin v takovém počtu a vzrůstu, aby nové stromy dokázaly nahradit ty pokácené,“ říká právník Arniky Lukáš Matějka. „Při povolování kácení se vždy musí zohlednit funkční a estetický význam dřevin,“ dodává.

“Stromy na Starém městě bylo možné zachránit i při rozšíření skladového areálu. Tamní zeleň měla nenahraditelnou izolační funkci – tlumila hluk a chránila tak obyvatele Obloukové ulice před nadměrnou zátěží z železnice,“ vysvětluje Kamil Repeš.

Postižení občané jsou z pokácení stromů nešťastní. „O klidném bydlení zde už několik let nemůže být ani řeč,“ stěžuje si Marcela Klazarová, která zastupuje obyvatele Obloukové ulice. „Od rána nám jezdí před okny kamiony a vysokozdvižné vozíky. Teď, když pokáceli stromy u železnice, proniká hluk projíždějících vlaků do bytů i v noci. Od doby, kdy zdejší stavební družstvo pronajalo svoje pozemky firmě Rabat, se životní podmínky v Obloukové neustále zhoršují. Radnice na naše stížnosti nereaguje. Úředníci i politici říkají, že máme smůlu, protože prostě bydlíme u průmyslové zóny,“ dodává Klazarová.

Jiný nájemník, Jaroslav Mikl, se dokonce musel kvůli hluku na čas odstěhovat. "Před nedávnem jsem prodělal operaci a doktor mi doporučil klid na lůžku. Vzhledem k neustálému hluku, jsem byl nucen se dočasně ze svého bytu přestěhovat jinam," sdělil Jaroslav Mikl.

Nájemníci domů v Obloukové ulici vedou s firmou Rabat několikaleté spory. Areál firmy je podle lidí zdrojem nadměrného hluku, prachu a exhalací, neboť do něj denně vjíždějí desítky nákladních aut pro stavební materiál. Byty jsou přitom v bezprostředním sousedství skladů. Arnika chce lidem pomoci prosadit obnovení pásu izolační zeleně na stejných místech, kde byly stromy a keře nedávno vykáceny. Věří, že vysazení nových stromů pomůže špatné životní prostředí alespoň zčásti kompenzovat.


Poznámky pro editory:

Fotografie místa s pokácenými stromy jsou dostupné na adrese:
http://www.arnika.org/fotogalerie.shtml?restrict=category........&res_val=K%E1cen%ED%20strom%F9%20v%20D%EC%E8%EDn%EC%20na%20Star%E9m%20m%ECst%EC%20za%20firmou%20Rabat&exact=1

Kontakt na zástupce místních občanů: Paní Marcela Klazarová - 723 652 531

Kontakt na pracovníka CHKO České středohoří, který věc řeší:
Ing. Robková PhD., Tel: 416 574 612, E- mail: robkova@schkocr.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist