Petr Matyáš, hlavní organizátor "> Děti z dětských domovů společně se svými českými i zahraničními vrstevníky pomohou s obnovou hradu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/deti-z-detskych-domovu-spolecne-se-svymi-ceskymi-i-zahranicnimi-vrstevniky-pomohou-s-obnovou-hradu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Děti z dětských domovů společně se svými českými i zahraničními vrstevníky pomohou s obnovou hradu

Od 9. do 22. srpna, proběhne na Horním hradě (Hauenštejn) již 3. ročník mezinárodního dobrovolnického projektu, tzv. workcampu. Hrad se stane na dva týdny domovem dětí z dětských domovů v Unhošti a v Lichnově. Společnost jim budou dělat jejich vrstevníci z Česka i z ciziny a společně pomohou s obnovou hradu i okolního arboreta.

Jak bude vše probíhat?
Na hradě se děti z dětských domovů, které jezdí s organizací Opři se pravidelně, potkají se svými vrstevníky ze zahraničí (Francie, Belgie, Španělsko) i z Česka v neděli 9. srpna 2020. Hned v pondělí se společně vrhnou do práce. „Budeme pomáhat hradní čeládce, aby hrad vypadal o něco lépe a lidé ho rádi navštěvovali,“ uvedl hlavní vedoucí Ondřej Krško. Účastníci se zaměří na řezání a štípání dřeva a jeho odvoz na hrad, úpravu pastvin, úklid hradu a okolí a samozřejmě též pomohou čeládce s provozem a drobnými opravami hradu. Vedle práce přijde i na poznávání okolí, kdy se společně všichni účastníci vydají například do Karlových Varů, na hrad Loket či na výšlap na Klínovec. V plánu je též prohlídka Bečova nad Teplou s relikviářem svatého Maura.

Co mezinárodní dobrovolnický projekt komu přinese?
Projekt je prospěšný pro všechny zúčastněné strany. Dobrovolníkům, kteří jsou ve věku 15–18 let, nabídne bližší kontakt s vrstevníky z různých kulturních prostředí. Budou si tak moci procvičit komunikaci v angličtině a vyzkoušet si delší pobyt mimo své domovské prostředí. Hrad díky projektu získá spoustu hodin dobrovolnické práce.

Jak to celé vzniklo a jaké jsou změny oproti loňsku?
Před třemi lety se zástupci spolku Opři se rozhodli, že chtějí projekt dobrovolnických pobytů na hradě ještě o něco obohatit. To se povedlo před dvěma lety díky spolupráci s organizací INEX-SDA uspořádáním prvního mezinárodního dobrovolnického projektu. Během letošního pobytu je samozřejmě nutné zohlednit aktuální situaci ohledně COVID-19. „Znamená to pro nás spoustu změn a novinek. Kromě hygienických opatření je hlavní rozdíl složení skupiny dobrovolníků z INEX-SDA, ve které budou oproti loňsku také Češi. Proto za největší letošní výzvu považuji stmelit kolektiv, aby cizinci, kteří budou v menšině, nebyli vyčleněni,“ říká Krško.


Aktivity spolku Opři se
Spolek se už osm let snaží pomáhat dětem z dětských domovů v integraci do společnosti, ať už pomocí pravidelných volnočasových aktivit, doučování, letních táborů či jednodenních i víkendových pobytů. Dále děti z domovů vede k dobrovolnictví formou zapojení do aktivit spolku či účastí na pravidelných dobrovolnických pobytech na hradě Hauenštejně.

O organizaci INEX-SDA
INEX – sdružení dobrovolnických aktivit je nevládní nezisková organizace, která se od roku 1991 zabývá mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním. Dobrovolníkům umožňuje díky databázi s cca 2000 projekty vycestovat do 70 zemí světa. Z důvodu rizika šíření koronaviru se INEX letos ale zaměřil na lokální úroveň. V současnosti má INEX společně s partnerskými neziskovými organizacemi, spolky a obcemi na letošní letní sezónu připraveno téměř 30 workcampů po celém území České republiky.

Historie Hauenštejna?
Hrad Hauenštejn byl založen v druhé polovině 13. století nad Hornohradským potokem nedaleko Stráže nad Ohří. Jeho cílem bylo strážit obchodní stezku ze Saska. Pár let byl v královském držení. V dalších stoletích se zde vystřídalo mnoho majitelů. Nejvýznamnějšími byli Buquoyové, kteří hrad na počátku 20. století přestavěli na novogotický zámek. Ti vlastnili Hauenštejn až do roku 1945, kdy byli společně s dalšími německými obyvateli odsunuti. Za komunistické totality hrad sloužil chvíli jako dětský domov či jako depozitář karlovarského muzea. Od šedesátých let chátral. V roce 2000 jej zakoupil současný majitel pan Pavel Palacký, který jej od té doby za pomoci dobrovolníků rekonstruuje.

Fotografie k použití (Snímky z workcampu na Hauenštejně v roce 2019):
https://drive.google.com/drive/folders/1qbN9p5YAgFoCMxPpysRN5Wdr-7w6139K?usp=sharing

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist