https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/deti-zeme-uspely-s-kritikou-prelozky-silnice-okrisky-trebic
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Děti Země uspěly s kritikou přeložky silnice Okříšky – Třebíč

17. března 2016 | Děti Země
Rozhodnutí o nízkém vlivu nové přeložky na životní prostředí je zrušeno

Ministerstvo životního prostředí v Brně na základě odvolání Dětí Země zrušilo dne 15. března 2016 rozhodnutí Krajského úřadu Kraje Vysočina, podle kterého plánovaná přeložka silnice II/405 z Okříšek do Třebíče nemá mít významný vliv na životní prostředí. Ministerstvo upozornilo na absenci vyhodnocení vlivů silnice na biotopy vzácných živočichů, na hladinu podzemních vod a na zemědělskou půdu.

„Ministerstvo stejně jako my zjistil, že krajský úřad v Jihlavě rozhodoval nedbale, neboť pro tvrzení, že přeložka nemá významný vliv na přírodu, neměl žádné odborné podklady. Navíc nebyly řádně posouzeny připomínky Obce Petrovice, ZD Okříšky a jednoho zemědělce,“ komentuje zrušující rozhodnutí MŽP předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Přeložku silnice II/405 z Okříšek do Třebíče v délce 6,53 km chce postavit Kraj Vysočina, ačkoliv stavba není v žádném územním plánu dotčené obce a ani v Zásadách územního rozvoje.

Podle Dětí Země jde o paradox, protože politici by měli rozhodovat jako řádní hospodáři logicky: nejprve pro jakoukoliv stavbu z veřejných prostředků zajistit ochranu území v územních plánech a pak projektovat její trasu, nikoliv obráceně.

„Očekáváme, že krajský úřad v Jihlavě již uzná, že přeložka silnice má významný vliv na životní prostředí a nařídí vypracovat podrobnou dokumentaci EIA, která na základě odborných podkladů pečlivě posoudí všechny vlivy. Takto totiž postupoval u trasy nového obchvatu Okříšek v prosinci 2015,“ doufá Patrik.

MŽP se především nelíbilo, že krajský úřad v Jihlavě rozhodl bez posouzení vlivů přeložky silnice II/405 na biotopy chráněných druhů živočichů, na hladinu podzemních vod a na nevhodnou parcelaci půdy.

Zvláštní také prý je, pokud u souběžné stavby, jakou je obchvat Okříšek silnicí III/40510 Okříšky – Přibyslavice, bylo podrobné vyhodnocení vlivů na životní prostředí v prosinci 2015 uloženo a u přeložky důležitější silnice ne.

„Příprava obou silnic u Okříšek nám připadá chaotická, protože hejtman Jiří Běhounek a jeho náměstek pro dopravu Libor Joukl obě stavby nelogicky prosazují. Navíc stavby nejsou v územních plánech, takže nebyly vyhodnoceny jiné silniční koridory a všechny střety a rizika v území. Zřejmě se mají tyto stavby za veřejné peníze stát trumfem volební kampaně ČSSD v krajských volbách letos v říjnu,“ myslí si Patrik.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist