Jiří Hofman "> Diakonie ČCE zvítězila v soutěži o nejlepší udržitelný projekt roku 2021 - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/diakonie-cce-zvitezila-v-soutezi-o-nejlepsi-udrzitelny-projekt-roku-2021
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Českobratrská církev evangelická: Diakonie ČCE zvítězila v soutěži o nejlepší udržitelný projekt roku 2021

S projektem Osvěty menstruačního zdraví v Kambodži vyhrála Diakonie ČCE cenu České rozvojové agentury - CzechAid v rámci pátého ročníku Cen SDGs.

Ve čtvrtek 16. září se v Černínském paláci Ministerstva zahraničních věcí ČR uskutečnilo slavnostní vyhlášení vítězů 5. ročníku Cen SDGs o nejlepší udržitelné projekty roku 2021. Asociace společenské odpovědnosti v nich stejně jako v předchozích letech ocenila nejlepší projekty za naplňování Cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals - SDGs) dle Organizace spojených národů (OSN).

Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE nejprve postoupilo do finále a následně také převzalo hlavní cenu od České rozvojové agentury s projektem Osvěty menstruačního zdraví, který zahájilo koncem minulého roku v Kambodži. Tento projekt se zaměřuje na rozšíření povědomí kambodžských žen o možnosti používat látkové menstruační vložky. Zároveň podporuje místní ženy v jejich vlastním podnikání, a to prostřednictvím šití látkových menstruačních pomůcek.

Hybatelkou aktivit je pracovnice Diakonie ČCE Michaela Vacková, která koordinuje činnosti přímo na místě v Kambodži. Ve spolupráci s českou firmou Breberky a za finanční podpory UNDP tento projekt pomáhá ženám a dívkám v chudých komunitách, kde je menstruace stále ještě bariérou, která brání mladým dívkám chodit do školy a omezuje i dospělé ženy v běžném životě.

"Na (kambodžském) trhu jsou k dostání jednorázové hygienické pomůcky, ale jejich kvalita je špatná. Jsou v podstatě plastové a plné chemie. Způsobují ženám kožní problémy, alergie, záněty. Nemluvě o zátěži pro životní prostředí. Dívky a ženy z chudých rodin si je navíc nemohou dovolit. Přitom tu prakticky neexistují jiné alternativy jako třeba menstruační kalíšky," upozorňuje v rozhovoru kambodžská spolupracovnice Diakonie Sovanvotey Hok.

"Chceme dívkám a ženám nabídnout změnu, proto cestujeme do různých škol a povídáme si s dívkami o menstruaci. Připravili jsme webové stránky, aby lidé dostávali informace o tom, co děláme. Lidé nás znají na Facebooku a z médií obecně, takže znají naše hodnoty a to, jak podnikáme. Děláme také osvětu ohledně sexuálního a reprodukčního zdraví, zdravého životního stylu a rovnoprávnosti," doplňuje mladá podnikatelka Sovanvotey, s níž Diakonie navázala spolupráci.


Na globálních cílech se v roce 2015 shodly všechny členské státy OSN. Představily tak společný plán pro lepší svět. Plán, jak do roku 2030 zlepšit podmínky a kvalitu života pro všechny lidi na světě. Aby všichni lidé na zemi mohli žít důstojný život bez chudoby, hladu a nerovnosti, a mohli plně rozvinout svůj potenciál. (zdroj: spolecenskaodpovednost.cz)
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist