Irena Pajerová "> Do 5. ročníku DOBROudržitelné konference se zapojilo 38 osobností z environmentu i dobrovolnictví - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/do-5.rocniku-dobroudrzitelne-konference-se-zapojilo-38-osobnosti-z-environmentu-i-dobrovolnictvi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Edufórum: Do 5. ročníku DOBROudržitelné konference se zapojilo 38 osobností z environmentu i dobrovolnictví

10. června 2024 | Edufórum
Autor: Irena Pajerová, tel: 724706165
Letos se přihlásilo 118 účastnic a účastníků k aktivnímu zapojení do konference, videa ale také měli možnost zhlédnout bývalí účastníci, a to celkem přes 570 lidí. Akce se už jako tradičně konala v rámci celorepublikového Týdne pro klima, které letos připadlo na 3.-6. června. A témata jednotlivých dní byla rozmanitá – od zdravého jídla přes udržitelné neziskové organizace i firmy až k udržitelnému pořádání akcí i cestování.

Velký ohlas měly rozhovory s hosty ohledně zodpovědného nakládání s potravinami a zdravého způsobu stravování. Pavel Ovesný z Vegmania.cz se podělil o své dlouholeté zkušenosti s veganstvím, poradil také, jak na rostlinnou stranu přejít a na co si dát pozor. Denisa Šimlová, známá jako Divoženka v kuchyni, ukázala svoje kvašené poklady a prozradila, jak jednoduše s fermentováním začít, také si účastníci mohli stáhnout skripta se sepsanými základy kvašení. Tereza Modlová ze Zachraň jídlo shrnula statistiky plýtvání jídlem v restauracích i školních jídelnách i v domácnostech, zároveň se také podělila o svoje tipy, jak nakupovat a skladovat potraviny a jak vařit, když nám zbyde jídlo z předchozího dne. Na jejich webu jsou k dispozici jednoduché video recepty.

Jako už tradičně byly součástí konference rozhovory se zástupci ziskových i neziskových projektů, firem, startupů a neziskových organizací o tom, jak jsou ve své práci udržitelní z pohledu environmentálního, ale i ekonomického nebo společenského. Velkým objevem byli mladí startupisté Marek Svitek a Tadeáš Bíbr, kteří ještě na střední škole založili ReKrabici. Jejich byznys model je založený na zajišťování speciálně vyrobených krabic na zboží pro e-shopy, které se znovu vrátí do oběhu a ušetří tak běžné, papírové krabice, které by byly použity jednorázově.

O svých začátcích v podnikání v nakladatelství promluvil Tomáš Hajzler z Peoplecomm, který rovněž v Česku zpopularizoval téma svobody v práci a založil Slušnou firmu, svépomocnou komunitu firem a neziskových organizací. Petr Kovařík z čokoládovny Steiner a Kovařík podrobně vysvětlil, jak funguje celosvětový byznys s čokoládou a jaké jsou výhody bean-to-bar čokolády oproti chemicky zpracované. Jan Čillík, ředitel firmy Tierra Verde, popovídal o prevenci odpadu a opakovaném používání obalů při výrobě drogerie i o tom, jak je aktuálně složité nabízet zákazníkům drogistické zboží do jejich vlastních obalů, příp. kanystry sbírat a používat znovu, ale že tohle úsilí má velký smysl.

Lucie Moravcová, aktivní dobrovolnice z Mladiinfo Brno, se inspirovala konceptem ze zahraničí a v Brně vede Knihovnu věcí, kde si kdokoliv za malý poplatek může půjčit stan, batoh, kytaru nebo třeba vrtačku. V rozhovoru mluvila mj. i o tom, jak je jednoduché podobnou knihovnu věcí založit, pokud máte vhodné prostory a komunitu lidí okolo. Kamila Montoya z Ekodomova mluvila o tom, jak v programu Malý průzkumník přírody vedou dětí k lásce přírodě, ale také o tom, kolik se toho sama učí od dětí. Alena Malíková pak poutavě promluvila o důležitosti půdy a příběhu Nadace pro půdu, kterou spoluzaložila s cílem půdu chránit, protože podle jejích slov půdu nám propůjčili naše děti a je na nás, kolik a v jaké stavu jí zbyde pro další generace.

Ústředním tématem letošního ročníku byla krajina okolo nás, kde zaznělo 5 rozhovorů o klimatu, o půdě, o stromech i o přístupech propojení přírody a lidí. Martin Čech z NaZemi shrnul základní principy demokratického nerůstového hnutí, Hana Tesák Vrtala mluvila o natáčení podcastů Fakta o klimatu a Podcast 2050 i o tom, jak popularizovat vědecké poznatky k široké veřejnosti, Vladimír Lobotka z bratislavského Inštitút Gaia ukázal principy regenerativních kultur a jak je možné skrze vědomé vzdělávání a kulturu neztratit dětskou citlivost k planetě, také nadšeně sdílel možnost pro školy a volnočasová zařízení zapojit se do hry o světový mír, Zbyněk Janoušek z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy ukázal praktické půdoochranné prvky, které je možné využít i v konvenčním zemědělství a představil jejich unikátní geoportál s mnoha aplikacemi pro zemědělce, obce i jednotlivce a Michal Polanský, zakladatel neziskové organizace ClimaCare a spoluautor projektu Zalejme.cz nadšeně vyprávěl, jak si každý z nás skrze jejich webovou aplikaci může adoptovat strom a pravidelně ho zalévat, ale i jak můžeme ušetřit v domácnostech litry vody denně.

Konferenci pak zakončily dny s tématy pořádání udržitelných akcí, praktické tipy na udržitelný domov i jak cestovat minimalisticky i odpovědněji. Veronika Procházková, zakladatelka a výkonná ředitelka neziskové organizace HERO CLAN sdílela jejich dobrou praxi s pořádáním dobrovolnických víkendovek, Kateřina Růžičková z Hnutí Brontosaurus poradila tipy na zelený provoz táborů i zážitkových akcí, Libuše Kadlec Latrová z oddílu Poutníci zavzpomínala na začátky komunitního centra Neobyčejná klubovna, mj. doporučila spolupráci s městskou částí Praha 10 a také doporučila shánění peněz od drobných dárců na startovac.cz.

Oblíbené se staly také praktické rozhovory k tématu udržitelné domácnosti a domova. Bylinkářka a lékárnice Karolína Romášková prozradila, které bylinky léčí samy o sobě a které jsou vhodné jako doplněk k lékům, nabídla i kalendář sběru. Kristýna Holubová, spoluzakladatelka Swap Prague, hodnotila jejich práci s více jak 40 tis. příznivci vyměňování věcí v Praze, i jak se mění spotřební zvyky lidí ohledně nakupování. Tomáš Shejbal inspiroval svou postupnou cestou webového designera k zero waste domácnosti, řekl mj., že tři největší průšvihy domácností jsou ve velkém množství plastových obalů, vyhazování bioopadu do směsného místo kompostování a v nastavení mysli. Tomáš vydává pravidelně newsletter Bejkův mls s tipy na bezodpadovou domácnost i nabídl zdama ke stažení návod na výrobu rostlinného mléka.

Součástí konference byl i neformální networking pozvaných hostů, který se uskutečnil ve čtvrtek 6. června jak jinak než právě v prostorách Neobyčejné klubovny. V neformální atmosféře jsme probrali, co se daří, i jaké řešíme výzvy, navzájem jsme se podpořili sdílením i konkrétní radou.

DOBROudržitelnou konferenci už 5. rokem hrdě pořádá komunitní vzdělávací platforma Dobrovolnická akademie, nezisková organizace RespON a seberozvojová platforma Rise and Shine v rámci celorepublikového Týdne pro klima. Networking hrdě spolupořádala EduFórum, networkingová platforma pro inovátory ve vzdělávání.

Vybrané rozhovory budou po dohodě s hosty postupně zveřejněny, aby se i nadále mohly šířit. Už teď na Youtube kanálu najdete debaty Jak (se) vzdělávat o životním prostředí, Cestuj minimalisticky i rozhovory Jak si vyrábět doma drogerii i kosmetiku bez chemie, Jak na neziskové konference i Jak připravit odpovědnější akce.
Irena Pajerová, tel: 724706165
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist