Aleš Rudl "> Dobrovolníci odstraňovali nálety dřevin na vrchu Kočka u Litoměřic - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dobrovolnici-odstranovali-nalety-drevin-na-vrchu-kocka-u-litomeric
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Aleš Rudl: Dobrovolníci odstraňovali nálety dřevin na vrchu Kočka u Litoměřic

17. července 2012 | Aleš Rudl
Autor: Aleš Rudl, tel: 723 319 801
O uplynulém víkendu v polovině července patřila čedičová vyvýšenina nazývaná Kočka skupině dobrovolníků. Ti ve vrcholových partiích mýtili náletové dřeviny, aby zde umožnili rozvoj cenných travních společenstev, jež jsou typická pro CHKO České středohoří v němž se lokalita nalézá.

Během sobotního dopoledne vyrazila skupina dobrovolníků vybavená pilami, sekerami a hráběmi na čedičový vrch zdvihající se nad Litoměřicemi. Nejčastěji se mu říká Kočka, ale můžete se též setkat s názvy Sovice, Soví vrch nebo Kočicí hrad. Záleží totiž z jaké strany a z jakého úhlu se na skalní útvar nacházející se na jeho vrcholu díváte.

V minulosti se zde těžil čedič na štěrk a celé návrší je ovlivněno předchozí těžbou kamene. Vznikl výrazný skalní suk dávající kopci nezaměnitelnou tvář dle některých pramenů někdejšímu hradišti z 9. a 10. století.

Cílem mladých lidí bylo zabránit zarůstání celého vrchu a zajistit útočiště pro významná travní společenstva a zvláště chráněné rostliny a živočichy.

Vrcholové patrie se nebezpečně začaly spojovat keři v jeden celek, což navíc zabraňovalo i průchodu návštěvníků. Tomu dobrovolníci udělali přítrž. Dle domluvy se zaměstnanci Správy CHKO České středohoří se pustili do odstraňování náletových keřů mezi nimiž převažovaly zvláště trnky, šípkové růže a plané višně.

„Já si vezmu pilu a začnu práci támhle u toho skalního výběžku,“ zvolal Jiří Kuchta a vrhnul se na nevítané dřeviny. Ostatní ho ihned následovali a brzy se vyřezaný materiál začal vrstvit na hromady. I zástupkyně něžného pohlaví se do mýcení náletů pustili po hlavě. „Další šípkový keř je připraven k odnosu na hromadu,“ prohlásila Šárka Roldánová poté, co ho zdolala pomocí sekyry. Řez dřevin přímo u země pak zajistila menší pilka.

Z dočasných hromad byly větve stahovány na místa určená správou CHKO. Členové týmu taktéž rozlišovali o které dřeviny se jedná a ty nejcennější nechávali na místě. Již v průběhu odpoledne se ve vrcholové části vytvořila rozlehlá mýtina, na které se budou moci rozvinout stepní společenstva hostící vzácné druhy živočichů. Příchozí návštěvníci zase jistě uvítají větší dostupnost místa pro výhledy na blízké město Litoměřice a jeho okolí. Dobrovolníci se také během pobytu věnovali úklidu drobných odpadků v okolí turistických cest.

Již v pořadí čtvrtá akce týmu byla součástí projektu „S odpadky zatočíme, nálety vyrubáme“, jež byl uskutečněn v rámci programu Think Big vyhlášený Nadací O2. Malebné České středohoří si mladí lidé zvolili jako cíl svého snažení, při kterém již druhým rokem pomáhají naší přírodě.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist