Zbyněk Havránek "> Dopřejte mořím oddechu! Také Česká republika musí chránit mořské hlubiny - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/doprejte-morim-oddechu-take-ceska-republika-musi-chranit-morske-hlubiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Greenpeace ČR: Dopřejte mořím oddechu! Také Česká republika musí chránit mořské hlubiny

1. listopadu 2004 | Greenpeace ČR
Autor: Zbyněk Havránek

Na obří obrazovku umístěnou v Praze na Malostranském náměstí dnes aktivisté Greenpeace promítali záběry rozsáhlého ničení podmořského života při rybolovu hlubinnými vlečnými sítěmi. Greenpeace se zasazuje za to, aby Organizace spojených národů uvalila moratorium na tento způsob rybolovu, a vyzývá české politiky, a především představitele Ministerstva zahraničních věcí ČR, aby se o přijetí takové rezoluce zasadili. Greenpeace dnes proto předalo dopis ministru zahraničí Cyrilu Svobodovi, v němž ho vyzvalo, aby podpořil přijetí rezoluce OSN.

Valné shromáždění OSN by mělo v polovině listopadu jednat o rezoluci, která by s okamžitou platností uvalila moratorium na rybolov pomocí hlubinných vlečných sítí na širém moři. Členské země EU však doposud tyto snahy na půdě OSN blokují. Greenpeace, spolu se širokou koalicí ekologických organizací, se snaží upozornit jejich představitele na systematické drancování mořských hlubin, které vyvolává vážné obavy o budoucnost celých podmořských ekosystémů.

Greenpeace dlouhodobě dokumentuje rybolov pomocí vlečných sítí. Tyto sítě o rozměrech fotbalového hřiště jsou zatížené těžkou ocelovou konstrukcí a ničí vše, co se jim dostane do cesty včetně vzácných korálových porostů. Jejich obětí je obrovské množství ryb a jiných živočichů, kteří rybáři ani lovit nechtějí. Většina z nich umírá dříve, než jsou hozeni přes palubu zpět do moře.

„Rybolov pomocí vlečných sítí je možné bez přehánění přirovnat k bagrování mořského dna. Obrovské podmořské plochy po něm zůstávají naprosto zdecimované. Nikdo přitom neví, jak dlouho trvá obnova biotopů na dně moří či zda se vůbec obnovit dokáží,“ řekl tiskový mluvčí Greenpeace ČR Zbyněk Havránek.

Pouze 11 zemí [1] loví ve větším měřítku pomocí hlubinných vlečných sítí, avšak škody, které způsobí jsou nedozírné. 60% všech výlovků přitom připadá na vrub zemím EU.

Dnešní pražská videoprezentace je součástí turné Greenpeace za záchranu podmořského života po 8 evropských zemí, mj. Francie, Německa a Dánska.


Další informace:
Zbyněk Havránek, tiskový mluvčí Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 606 126 968, e-mail: zbynek.havranek@cz.greenpeace.org

http://www.greenpeace.org/international_en/campaigns/intro?campaign_id=461050

Poznámky pro editory:
[1] Španělsko, Portugalsko, Norsko, Dánsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Island, Rusko, Japonsko a Nový Zéland

ZÁBĚRY MOŘSKÝCH HLUBIN A JEJICH NIČENÍ K DISPOZICI VE FORMÁTU MPEG

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist