https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dost-bylo-plastu-a-predchazeni-vzniku-odpadu-jsou-aktualni-temata-noveho-zpravodaje-mzp
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Dost bylo plastu a předcházení vzniku odpadů jsou aktuální témata nového Zpravodaje MŽP

4. dubna 2018 | MŽP ČR
Autor: Dominka Pospíšilová, tel: 602 656 403, 267 122 534
Ministerstvo životního prostředí vydává první letošní číslo svého elektronického Zpravodaje. Hlavním tématem jsou odpady, zejména ty plastové, jejichž celosvětová výroba i spotřeba se stává neudržitelnou.

Právě proto vznikají iniciativy, které nabízejí možnost řešení každému, kdo má zájem s tím něco udělat. Aktuální reakcí na enormní množství odpadu vzniklého z použitého jednorázového nádobí v řetězcích rychlého občerstvení je aktivita pod vedením ministra Richarda Brabce s názvem Dost bylo plastu, která spočívá v uzavření dobrovolných dohod s provozovateli fastfoodů k omezení spotřeby jednorázových plastů.

Společnost Bezobalu se zaměřuje na všechny, kteří rádi nakupují ekologicky, bez plýtvání a do svého vlastního obalu. Nápady, jak nabídku i sortiment rozšířit, jak nadchnout pro bezobalový přístup k životu další zájemce, najdete v rozhovoru s ředitelkou této neziskovky Veronikou Nováčkovou. A když jdeme nakupovat, pak jedině s látkovou taškou. Více než 500 designových látkových tašek nabídlo MŽP v různých soutěžích na podporu zákona o zpoplatnění igelitových tašek v našich obchodech od 1. ledna 2018.

Snižování množství plastového odpadu a především menší zatěžování životního prostředí je i předmětem výzkumů a hledání nových materiálů, které se nejen rozloží, ale především zmizí. Budoucnost vývoje takových materiálů a aktuální situaci popisuje článek o biodegradabilních plastech a jejich alternativách.

Odpady a obaly jsou také předmětem legislativních úprav v tzv. balíčku k oběhovému hospodářství Evropské komise, který by se měl projednat a schválit v první polovině letošního roku. Současná čísla, kdy se z téměř 26 milionů tun plastu v EU pouhých 30% vytřídí a dalších 31% zahrabe na skládky, vyžaduje rychlé a razantní řešení.

Co doporučuje šéfredaktor Průmyslové ekologie Pavel Mohrmann zastupitelům měst a obcí pokud jde o zvyšování či nezvyšování poplatků za odpady pro jejich občany si přečtete v převzatém článku.

Dalším aktuálním a nejednoznačným tématem je nápad na zálohování PET lahví a plechovek od nápojů, které by přineslo nové povinnosti obchodníkům i výrobcům a na zaběhnutý a v ČR hojně využívaný systém třídění plastů by mělo nepředvídatelný účinek. Názory pro i proti a postoj MŽP k této aktivitě najdete také v tomto čísle Zpravodaje.

Pro porovnání vašich zvyků a postojů s dalšími domácnostmi můžete využít informace z ankety na téma předcházení vzniku odpadu v domácnostech, případně se inspirovat naším Desaterem udržitelné spotřeby.

Aktuální číslo Zpravodaje MŽP zde: www.mzp.cz/C1257458002F0DC7/cz/zpravodaj_brezen_2018/$FILE/mzp_Zpravodaj_1_brezen2018.pdf
Dominka Pospíšilová, tel: 602 656 403, 267 122 534 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist