https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dost-bylo-plastu-hlasi-mesto-litomerice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Město Litoměřice: „Dost bylo plastu,“ hlásí město Litoměřice

9. srpna 2018 | Město Litoměřice
Celosvětová produkce plastů je od 60. let 20. století dvacetkrát vyšší. Litoměřice se nechtějí topit v plastovém smetí. Udělaly proto další krok na cestě vedoucí ke snižování umělohmotného odpadu. Jako první město v republice se připojuje do kampaně Ministerstva životního prostředí „#dostbyloplastu“. Tento krok dnes schválili litoměřičtí radní.

Litoměřičtí cítí, že je třeba změnit myšlení lidí a začít chtějí u sebe. Již na jaře město vyhlásilo boj proti igelitovým taškám tím, že je postupně nahrazuje látkovými. První akcí, při níž využije vratné zálohované kelímky, se stanou již tuto sobotu Pivní slavnosti. Postupně se přidají i další organizátoři akcí, včetně Zahrady Čech, která zintenzivňuje separaci odpadu. „Na městském úřadu postupně přestáváme využívat jednorázové nádobí, pijeme kohoutkovou vodu. Zaměstnanci si budou moci zapůjčit jídlonosiče, aby si nepořizovali jednorázové polystyrenové boxy na obědy. Přestávají používat samostatně balená mlíčka do kávy, snažíme se snižovat množství igelitových sáčků,“ jmenoval opatření, která povedou k prevenci vzniku odpadu na městském úřadu, zejména plastů, vedoucí odboru životního prostředí Pavel Gryndler. Město se zaměří i na provozovny ve městě, dále chystá osvětu dětí formou her a soutěží. Cílem kampaně je osvěta a motivace obyvatel k šetrnějšímu chování vůči životnímu prostředí.

Plasty jsou v současné době jednou z největších ekologických hrozeb. Problematikou se Zdravé město Litoměřice zabývá dlouhodobě. Každý rok se například zapojuje do akce „Ukliďme Litoměřice“, zaměstnanci MěÚ třídí odpad, nepoužívají směsné odpadkové koše. Zvyšuje se podíl tříděného komunálního odpadu, díky čemuž neroste obyvatelům poplatek za ukládání komunálního odpadu. „Je však třeba zapracovat na změně legislativy,“ domnívá se starosta Ladislav Chlupáč. Na mysli má například fakt, že v souladu se zákonem o odpadech mohou prvovýrobci dostat výjimku ze separace odpadů.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist