https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dostbyloplastu-jednorazovy-plastovy-odpad-musime-omezit-mzp-a-prazsky-magistrat-zvou-na-prvni-ekologickou-naplavku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR a Hl. m. Praha: #dostbyloplastu: Jednorázový plastový odpad musíme omezit. MŽP a pražský magistrát zvou na první ekologickou náplavku!

19. září 2018 | MŽP ČR a Hl. m. Praha
Kampaň MŽP #dostbyloplastu vede gastrořetězce, kavárny, úřady, firmy a všechny s odpovědným přístupem k životnímu prostředí k dobrovolnému snižování vzniku zbytečného plastového odpadu. Nyní se obrací na všechny společenské či kulturní pouliční akce se stejnou výzvou k omezení jednorázového plastu. Praktickou ukázkou toho, jak lze ke snižování takového odpadu přistoupit, je první k životnímu prostředí šetrná pražská náplavka. Uskuteční se v sobotu 22. září 2018. Její podobu dnes představili ministr životního prostředí Richard Brabec a primátorka hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.

"Zhruba před půl rokem jsme se propojili s pražským magistrátem jako vlastníkem náplavek a také s organizátorem oblíbených farmářských trhů na náplavce. Díky naší společné snaze budou nyní poprvé nahrazeny jednorázové kelímky těmi opakovaně použitelnými a zálohovanými. V blízkém budoucnu chceme s našimi partnery společně omezovat na farmářském tržišti i další obaly," informuje ministr Brabec.

Primátorka Prahy Adriana Krnáčová k chystaným novinkám dodává: "Náplavky prochází postupnou revitalizací, z nevyužitých kobek vzniknou kavárny a galerie a já jsem ráda, že ke kultivaci náplavek přispějeme i tímto způsobem. Plánujeme, že vratné kelímky budou postupně nabízet i další provozovatelé na náplavkách. V rámci kampaně #dostbyloplastu a akce #nasenaplavka proto spouštíme pilotní testování vratných kelímků. Jako první se přidali provozovatelé farmářského tržiště a postupně jistě přibydou další."

Díky partnerství Ministerstva životního prostředí, Magistrátu hl. m. Prahy, společnosti TCP Praha a spolku Archetyp, z. s. provozujícího farmářské tržiště Náplavka, budou návštěvníkům už pokaždé k dispozici vratné kelímky na studené nápoje. V sobotu 22. 9. se tu budou propagovat i další varianty znovupoužitelných obalů. Některé z nich bude možné si na náplavce zakoupit a vybavit se tak na další nakupování. Na sobotní akci se proto objeví i stánky s potřebami na bezobalové nakupování, např. se sáčky na ovoce a zeleninu nebo obaly na svačiny.

Za zálohu 50 korun si budou moci Pražané vychutnat pivo, burčák nebo limonádu ve vratném kelímku s líbivou náplavkovou grafikou. Ten si pak budou moci nechat a používat ho dál jako vlastní odnosný kelímek, nebo jej vrátí v den trhu u jakéhokoliv stánku se studenými nápoji a dostanou peníze nazpět. Ministerstvo životního prostředí má na sobotní náplavku speciální překvapení v podobě limitované edice opakovaně použitelných kelímků na teplé nápoje #dostbyloplastu. Tyto kelímky budou k mání na ministerských stáncích #dostbyloplastu a u hostesek a promotérů, kteří se budou pohybovat po tržišti. Návštěvníci ekonáplavky je dostanou zdarma po vyplnění dotazníku zaměřeného na odpady.

"Srdečně vás na sobotní farmářskou náplavku zvu. Nezapomeňte si s sebou přinést své tašky a opakovaně použitelné sáčky či nádobí a tím ukažte, že vám na životním prostředí záleží a že jednorázový plast nepotřebujeme. Farmáři a prodejci vám rádi při bezobalovém nakupování pomůžou," vyzývá ministr Brabec.

Aktuální informace o programu a dění na akci #nasenaplavka budou průběžně zveřejňovány na webových stránkách www.prazskenaplavky.cz nebo na Facebooku www.facebook.com/prazskenaplavky.

Sledujte kampaň MŽP pod hashtagem #dostbyloplastu a stránky www.dostbyloplastu.cz!


Poznámky:

Iniciativa MŽP #dostbyloplastu začala v letošním březnu s cílem upozornit firmy i zákazníky na možnosti, jak snížit používání jednorázových obalů. Smyslem je vytvořit pro zákazníky alternativy, které nebudou mít dopady na životní prostředí ani na jejich peněženky. Proto MŽP uzavírá s firmami dobrovolné dohody, díky kterým dochází ke snižování spotřeby plastů a jednorázového nádobí.

Z Evropské strategie pro plasty v oběhovém hospodářství vyplývá, že každý rok se jenom na starém kontinentu vyprodukuje přibližně 25,8 milionu tun plastového odpadu. Globální roční produkce plastů vyšplhala na 300 milionů tun, z toho nejvíce - 141 milionů tun - připadne na obaly.

Evropská komise na konci května představila první návrh nové evropské legislativy v oblasti snižování jednorázových plastů, které znečišťují hlavně světová moře a oceány. "Nechtěl jsem čekat, až se nová evropská legislativa dojedná se všemi členskými státy, to může trvat ještě několik let. Nejlepší a nejekologičtější cestou je vzniku odpadu předcházet a plastové nádobí, brčka nebo kelímky na kávu vůbec nepoužívat, nebo alespoň jejich používání maximálně omezit. Proto jsme začali jednat s firmami o tom, aby lidem ve svých provozech vytvořily alternativy," říká ke vzniku iniciativy ministr životního prostředí Richard Brabec. více na http://mzp.cz/cz/news_smernice_dostbyloplastu_pozice_CR)

Kontakt pro média:
Petra Roubíčková, tisková mluvčí MŽP, Mobil: 739 242 382, Tel.: 267 122 396, E-mail: petra.roubickova@mzp.cz
Vít Hofman, vedoucí oddělení komunikace a tiskový mluvčí, Magistrát Hl. m. Prahy, Tel.: +420 236 002 080, +420 778 737 868, E-mail: vit.hofman@praha.eu
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist