https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/drak-ve-zdarskych-vrsich-zatim-nezije
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Chaloupky o. p. s.: „Drak“ ve Žďárských vrších (zatím) nežije

26. května 2010 | Chaloupky o. p. s.
Průchodem ve skalním masívu Dráteniček zahájily děti ze ZŠ a MŠ Sněžné na Žďársku činnost nově vznikajícího pracoviště Chaloupek na Krátké. Pátraly po možných stopách „draka“ v nádherné přírodě Žďárských vrchů.

Středa 19. května 2010 se stala prvním dnem ověřování ekologických výukových programů nového pracoviště Chaloupek.

„Drakem je míněno možné znečištění či poškození přírody působením lidské činnosti. Žáci z šesté a sedmé třídy ze Sněžného měli zjistit, zda se tu „drak“ přímo vyskytuje či zda jsou tu po něm nějaké stopy,“ vysvětluje Marie Sára Rajnošková, koordinátorka činností na novém pracovišti.

Děti se zabývaly monitorováním organismů v oblasti přírodní památky Dráteníčky. Zjišťovaly množství a bohatství forem lišejníků, stav lesa, pestrost půdních a vodních organismů, čistotu vody.

Cestu z Krátké pod Dráteničky si zpestřily hledáním „kontrolních“ stromů pomocí GPS a přírodovědným testem, který je opravňoval ke vstupu do lesa. Potom strávily dvě a půl hodiny pátráním po možných poškozeních okolní přírody. Pracovištěm jim byla bučina, smrkový les a bývalá pískovna pod Dráteničkami.

„I když nám počasí vůbec nepřálo a hned po příjezdu do Krátké se rozpršelo, zvládly děcka všechny činnosti skvěle. Trošku jsem měla obavy z kluzkých kamenů na Dráteničkách, ale nakonec jsme prozkoumali i jeskyňku v zadní skále, kde se podle pověsti schovávali dráteníci na svých cestách za prací. Některé děti o ní nevěděly, takže to byl pro ně zajímavý zážitek.“ popsala průběh programu Rajnošková.

Program si o dva dny později vyzkoušeli také šesťáci ze ZŠ a MŠ Zhoř u Jihlavy. I tato skupinka se trefila do deštivého počasí. Ale monitoring čistoty prostředí u nich dopadl stejně. „Drak“ na Žďárských vrších zatím nežije.

V následujícím roce pracoviště na Krátké připraví několik dalších programů pro školní děti. Budou věnovány například fenoménu říčky Fryšávky, železářství, sklářství, domácím řemeslům a krajinnému rázu Žďárských vrchů.

V červnu tohoto roku otestují žáci ZŠ a MŠ Křižánky pilotní verzi programu věnovanému rostlinám Žďárských vrchů.

„Po odborné stránce konzultuji výukové programy s panem Jaromírem Čejkou ze Správy CHKO Žďárské vrchy. Naše programy jsou mimo jiné příspěvkem k oslavě čtyřicátého výročí vyhlášení CHKO Žďárské vrchy,“ připomíná Rajnošková.

Více informací poskytne:
Marie Rajnošková, marie.rajnoskova@chaloupky.cz, 774 512 790


Chaloupky o.p.s. se dlouhodobě věnuje jednodenním i pobytovým programům pro školy s ekologickou a přírodovědnou tématikou. V rámci programů děti a dospělí zažijí pobyt v přírodě, pozorování rostli a živočichů, krmení hospodářských zvířat na dětské farmě, rukodělné činnosti a spoustu dalších doteků přírody a života na venkově. Programy jsou realizovány ve středisku pro vzdělávání a výchovu v přírodě Chaloupky nedaleko Kněžic a ve středisku ekologické výchovy Ostrůvek ve Velkém Meziříčí. Více informací na www.chaloupky.cz.

Díky dvěma grantům z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost podpořeného z ESF EU a státním rozpočtem ČR rozšiřují Chaloupky svoji nabídku pro školy a učitele na Vysočině. Projekt „Příroda Vysočiny je naší učebnou“ nabízí učitelům řadu seminářů zaměřených na výuku různých předmětů v terénu, cyklus seminářů a nová skripta pro praktické činnosti na školním pozemku. Je připraveno také specializační studium pro koordinátory ekologické výchovy na školách. V rámci druhého projektu „Semínka ekologické výchovy na Vysočině“ vzniknou tři pilotní regionální učebnice, školy se budou moci zapojit do komunitního projektu Škola pro udržitelný život a během následujících let budou pro školy vznikat speciální programy a výstavy, které budou putovat po školách. Chaloupky také plánují do budoucna otevřít pro školy tři další střediska v kraji Vysočina.

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist