Zuzana Karlíková "> Dramatická hnízdní sezóna sýčků má dobrý konec - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/dramaticka-hnizdni-sezona-sycku-ma-dobry-konec
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost ornitologická: Dramatická hnízdní sezóna sýčků má dobrý konec

Ještě na začátku hnízdní sezóny to se sýčky nevypadalo vůbec růžově. Jarní mrazy si na jednom z nejohroženějších druhů naší zemědělské krajiny vybraly svoji daň a další životy pak měly na svědomí technické pasti. Není divu, že počet samečků obhajujících teritorium byl oproti předchozím rokům nižší. Ochránci sýčků z České společnosti ornitologické sovám pomáhali vyvěšováním bezpečných budek, zabezpečovali okolí hnízdišť a vyjednávali změny v hospodaření. Závěr letošní sezóny má i díky tomu pro Ptáka roku 2018 dobrý konec. Sýčci vyvedli přes 30 mláďat a v porovnání s předchozí sezónou ornitologové dokonce prokázali hnízdění na více lokalitách.

Letošní hnízdní sezóna sýčků je u konce. Její začátek byl pro ptáky velmi náročný – jarní mrazy zaskočily po zimě oslabené ptáky v době, kdy naopak potřebovali nabírat síly. A sýčci hynuli i na technických pastech. I přesto byla sezóna 2018 úspěšná a nabídla mnoho příběhů s dobrým koncem. „Jeden sýččí pár využil toho, že ze střechy novostavby vypadla taška a půdu osídlil. Majitelé samozřejmě nemohli díru ve střeše nechat, ale my jsme sýčkům v blízkosti domu vyvěsili budku. Díky tomu měli kde hnízdit a nakonec úspěšně vyvedli čtyři mláďata,“ popisuje Martin Šálek, hlavní koordinátor ochrany sýčků z České společnosti ornitologické.

Celkem letos ornitologové zkontrolovali v severních Čechách, kde se nachází nejsilnější česká populace sýčků, více než 500 lokalit, což je historicky zdaleka nejvyšší číslo. Na 44 místech pak zjistili přítomnost sýčků. Sýčci prokazatelně hnízdili na 23 lokalitách, oproti 19 loňským. Na dalších devíti byl spatřen celý pár a celkový počet hnízdních lokalit, kde sýčci hnízdí, je tedy pravděpodobně ještě vyšší. Z některých míst sice sýčci zmizeli, někde se ale naopak objevili buď nově, nebo se na místo po pauze vrátili. „Od jednoho farmáře a velkého milovníka a znalce sýčků víme, že v jeho stodole sýčci hnízdili 38 let. Pak na několik roků zmizeli. Ke šťastnému shledání došlo až v letošním roce, kdy jsme sýčka ve farmářově stodole znovu objevili,“ uvádí Martin Šálek.

Na ochranu sýčků v ústeckém kraji se nám podařilo získat prostředky zejména díky vstřícnosti a ochotě stovek dárců. Dále lze přispívat na ochranu sýčků za hranicemi ústeckého kraje i na ochranu a vhodnou péči o zemědělskou krajinu – domov mnoha ubývajících polních ptáků včetně sýčka, a to na birdlife.cz/sycek. Všem dárcům srdečně děkujeme!

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist