https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/eu-schvalila-prisnejsi-ochranu-vcel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČSSD: EU schválila přísnější ochranu včel

27. dubna 2018 | ČSSD
“Je to skvělá zpráva,” komentuje výsledek hlasování RNDr. Pavel Poc (ČSSD), místopředseda výboru pro životní prostředí a koordinátor výboru pro pesticidy. “Po více než sedmi letech boje se podařilo prosadit zákaz tří látek, které jsou pro včely toxické. Poprvé jsem zákaz neonikotinoidů navrhoval v roce 2011, dnešní rozhodnutí je přelomové a může zastavit vymírání včel v Evropě.”

Neonikotinoidy mají prokazatelně negativní vliv na zdraví včelstev, už od roku 2013 proto platí v EU jejich částečný zákaz. Ten ale umožňoval žádat o řadu výjimek, což se také ve velkém dělo. Dnes však země evropské osmadvacítky zakázaly neonikotinoidy úplně.

Evropský parlament ve svém usnesení z února 2018 vyzval Komisi a Členské státy, aby zakázaly účinné látky používané v přípravcích na ochranu rostlin, včetně neonikotinoidů a systemických insekticidů, u nichž bylo vědecky prokázáno, že jsou nebezpečné pro zdraví včel.

Také Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) v únoru potvrdil, že neonikotinoidy představují pro včely riziko.

Komise následně navrhla jejich zákaz, který dnes na hlasování výboru potvrdila kvalifikovaná většina členských států.

Proti návrhu hlasovaly jen čtyři země, mezi nimi bohužel i Česká republika.

Zákaz ale platí pro celou EU a vstoupí v platnost pravděpodobně na začátku roku 2019. Týká se venkovního používání tří látek – imidaklopridu, thiamethoxamu a clothianidinu.

Neonikotinoidy představují pro zemědělství i krajinu netolerovatelné riziko. Jsou pro včely vysoce toxické, způsobují smrt, poškození larev, změny v přirozeném chování včel, například dezorientaci v prostoru, a dramaticky zvyšují náchylnost včel k dalším chorobám.

Výsledek hlasování:

PRO: Francie, Velká Británie, Slovinsko, Německo, Malta, Rakousko, Nizozemí, Švédsko, Kypr, Lucembursko, Itálie, Irsko, Řecko, Estonsko, Španělsko, Portugalsko

PROTI: Česká republika, Dánsko, Rumunsko, Maďarsko

ZDRŽELI SE: Belgie, Slovensko, Polsko, Bulharsko, Chorvatsko, Litva, Lotyšsko, Finsko
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist